آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۶۳
ورزشی
۹

ورود دیوان محاسبات به ماجرای قرارداد های پرسر و صدا

نشانه ای دیگر از نبود نظارت در فوتبال کت و شلوار 17 میلیونی مدیرعامل از جیب پرسپولیس پرداخت شد!

سرویس ورزشی: نشانه های نبود نظارت در فوتبال ایران کم کم خود را نشان می دهد، در تازه ترین مورد بررسی اسناد حسابداری باشگاه پرسپولیس نشان می دهد در دوره مدیریت محمدحسن انصاری فرد او در دو مورد حدود 20 میلیون تومان از حساب باشگاه برای خرید کت و شلوار شخصی هزینه کرده است!

در دوره مدیریت محمدحسن انصاری فرد اتفاقات عجیب و غریبی در مدیریت باشگاه پرسپولیس رخ داده است، اتفاقاتی که هنوز هم اثرات ناخوشایند آن بر پیکر باشگاه نمایان است. از انعقاد قرارداد عجیب با کارگزار گرفته تا اتفاقاتی نظیر پرداخت نکردن مطالبات کالدرون که منجر به جدایی این مربی و شکایتش از پرسپولیس به فیفا شده است.

در تازه ترین مورد نیز خبرگزاری ایسنا به اسنادی دست پیدا کرده که نشان می دهد در روزهایی که پرسپولیس به شدت دچار مشکل مالی بوده و حتی توان پرداخت قبوض خدمات باشگاه را نداشته است، محمدحسن انصاری فرد از فروشگاه با برندهای معتبر، اقدام به خرید کت وشلوار و البسه شخصی کرده است و در نهایت با دستور به ذی حساب، هزینه این خرید از حساب باشگاه پرداخت شده است.

در یکی از این خریدها، انصاری فرد 2 دست کت و شلوار، جوراب و یک عدد ژاکت می خرد که مجموع فاکتور آن، 9 میلیون و 196 هزار تومان می شود. البته در این فاکتور تخفیف یک میلیون و 839 و 200 تومانی هم لحاظ شده است اما نکته جالب تر ماجرا اینجاست که پول این فاکتور را رضا یلوه معاون اقتصادی باشگاه از جیبش پرداخت می کند اما او در ادامه با نوشتن یک نامه رسمی در سربرگ پرسپولیس خطاب به مدیرعامل، از او تقاضا می کند که این پول از محل باشگاه پرسپولیس به حسابش واریز شود.

او حتی در این نامه شماره حساب خود را برای واریز پول قید می کند. انصاری فرد نیز با پاراف نامه، از ذی حساب باشگاه درخواست می کند که اقدام لازم برای پرداخت پول به حساب معاون اقتصادی انجام شود.

در یک مورد دیگر نیز انصاری فرد برای خرید البسه شخصی این بار به یک فروشگاه با برند ایتالیایی سر می زند و پس از خرید، دستور می دهد مبالغ این خرید، از حساب پرسپولیس به حساب فروشگاه مذکور واریز شود. در این فاکتور مدیرعامل وقت پرسپولیس، 4 دست کت وشلوار و سه پیراهن خریداری می کند که جمع فاکتور آن 9 میلیون و 778 هزار و 471 تومان می شود. مدیران مالی پرسپولیس هم مانند فاکتور قبلی، این مبلغ را هم به حساب فروشگاه مذکور واریز می کنند.

بررسی دقیق این اسناد نشان می دهد، درست در روزهایی که دعوا بر سر پرداخت مطالبات کالدرون بوده است و بازیکنان هم از پرداخت نشدن مطالبات شان گله داشته اند و دائم تهدید به اعتصاب می کردند، انصاری فرد که خود را یک مدیر پرسپولیسی تمام عیار قلمداد می کرد، حدود 17 میلیون تومان از حساب باشگاه برای خرید البسه شخصی هزینه کرده و ظاهرا مشکلات مالی باشگاه هم اهمیتی برای او نداشته است.

همه اینها در حالی است که حالا به لطف عملکرد این مدیر پرهزینه، کالدرون و دستیارانش از پرسپولیس شکایت کرده اند و این باشکاه باید حدود 780 هزار دلار به آنها بپردازد. در کنار این موضوع پرداخت نکردن مطالبات برانکو هم، باشگاه پرسپولیس را در آستانه یک محرومیت سنگین از سوی فیفا قرار داده است. دیوان محاسبات ورود کرد.

ظواهر امر نشان می دهد در سایر باشگاه ها نیز احتمالا وضع به همین منوال است، به عنوان نمونه شاهدیم برخی مدیران برای تمدید قرارداد یک بازیکن معمولی حاضر به پرداخت 10 میلیارد تومان شده اند یا در استقلال تهران در شرایطی که قوانین اجازه نمی دهد باشگاه با مربیان و بازیکنان خارجی قرارداد امضا کنند، مدیران این باشگاه اصرار به بازگشت استراماچونی دارند! روز گذشته خبرگزاری مهر خبر داد استراماچونی که می داند حتی در صورت عدم قرارداد جدید با استقلال به راحتی از طریق فیفا و اهرم های فشاری که در اختیار دارد می تواند مبلغ قرارداد دو ساله و غرامت آن را دریافت کند، برای نشست رسمی پای میز مذاکره پیش شرط دریافت تمام مطالباتش را گذاشته است. وی که از طریق نمایندگان و وکلایش پیغام های خود را به صورت غیر مستقیم به آبی های تهران می رساند، رقم پیشنهادی بسیار بالایی (بیش از 2 میلیون یورو) در سال بعلاوه آپشن های فراوان نظیر حق فسخ یک طرفه، حق غرامت در صورت فسخ (حتی یک طرفه)، غرامت خدشه به وجهه ورزشی در صورت فسخ و حتی فسخ یک طرفه موجه، چندین نوبت بلیت های رفت و برگشت بیزینس کلاس برای خود، خانواده و دستیارانش، عدم حضور هیچ ایرانی در کادر فنی و برخی پیش شرط های دیگر عنوان کرده است.

همه این اتفاقات موجب شده دیوان محاسبات کشور طی نامه ای به وزارت ورزش و جوانان، به ماجرای قراردادهای پرحاشیه در فوتبال ورود کرده و خواستار انتظام بخشی به آن شده است.

بر اساس اعلام سایت رسمی دیوان محاسبات کشور در این نامه اشاره شده است: پیرو اشکالات به وجود آمده در اجرای قراردادهای مربیان و بازیکنان ورزشی توسط باشگاه ها و فدراسیون فوتبال، که این روزها گریبان باشگاه های مختلف به ویژه پرسپولیس، استقلال و نیز تیم ملی را گرفته و آنها را درگیر چالش های حقوقی کرده است و همچنین خسارت وارده به بیت المال ناشی از ساختار ضعیف قراردادها و ضعف کنترل های داخلی وزارت ورزش و جوانان، لازم است وزارت مذکور در انعقاد و اجرای قراردادهای جدید مربیان و بازیکنان با فدراسیون ها و باشگاه های ورزشی، به جهت صرفه و صلاح بیت المال، حداکثر کنترل، دقت و انتظام بخشی را به عمل آورد.

بدیهی است دیوان محاسبات کشور بر اساس تکلیف قانونی، علاوه بر قراردادهای پرحاشیه قبلی، به قراردادهای سال آتی فوتبال ورود و از ابزار نظارتی خود، جهت حفظ بیت المال استفاده خواهد کرد.