آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۶۳
ورزشی
۹
نکته ورزشی

تلویزیون به ورزش بدهکار است!

سرویس ورزشی: چند صباحی است که به درستی بسیاری از رسانه های ورزشی ما  از جمله صدا و بعضی از برنامه های سیما به صف مبارزه با فساد پیوسته اند. حال که شاهد این اتفاق هستیم بهتر است کمی جزئی تر وصریح تر در  این باره بنویسیم. صداوسیما که ملک خصوصی کسی نیست که هر طور دلش بخواهد با آن رفتار کند و برایش سیاستگذاری نماید و برایش برنامه ریزی کند و به هرکسی هم که اعتراض و حرفی داشته باشد، توجهی نکند.

 از این نظر است که ما هم به خود حق می دهیم و به سهم خود می گوییم صدا وسیما به ویژه بخش تصویری و تلویزیونی آن خیلی به ورزش بدهکار است. در زحمات و کارهایی که این تشکیلات عریض و طویل برای ورزش انجام داده اند حداقل ما شکی نداریم، اما این نظر و اعتقاد را هم داریم که کارکرد وتاثیر صدا وسیما بر روی ورزش ، سلامت و اصلاح وضع ورزش ، مبارزه با خلافکاری ها و انحرافات در ورزش ، زدن ریشه مفسدان ورزش(و غیر ورزش) با توجه به گستره مخاطبان و فراگیری آن خیلی خیلی بالا تر از اینی است که تا کنون از خود بروز داده است.

گفته اند که«سید الاعمال، انصاف»! باید گفت که در مجموع ،صدا نسبت به سیما خیلی بهتر عمل کرده و در کنار برنامه های تحلیلی و انتقادی و مصاحبه های روشنگرانه و... حداقل کمتر اجازه نفوذ و اعمال نظر به جریانات مخرب و مفسد داده است. متاسفانه اما در تلویزیون داستان برعکس بوده و جای برنامه های تحلیلی و دلسوزانه و گره گشا و روشنگرانه خیلی خیلی در آن خالی است و سال ها هم هست که خالی است.

 البته اخیرا احساس می شود و البته شنیده می شود که اقداماتی در جهت جلوگیری و اصلاح بعضی از برنامه ها و بستن راه نفوذ عناصر مخرب وابسته به جریانات مفسد ورزش به تلویزیون شروع شده و اثرات آن در بعضی از برنامه ها هم دیده می شود اما همان طور که بالاتر گفته شد در مقایسه با «قدرت تلویزیون» این اقدامات بسیار ناچیز و اندک است.

راستی این است که بیش از دو دهه است که تلویزیون یکی از مراکزی است که جریان مفسد و پدر خوانده و مافیایی ورزش در آن طمع کرده ، اختاپوس وار بر آن چنگ انداخته و در سایه انفعال و وادادگی بعضی از مدیرنمایان فاقد غیرت مسئولیت، آن را به صحنه ای برای جولان دادن و پیشبرد اهداف سیاسی و فرهنگی خود و دکانی برای رسیدن به اهداف مالی و باجگیرانه خود تبدیل کرده است.

لذا تلویزیون که باید طبق فرموده امام راحل ، دانشگاهی باشد برای بالا بردن سطح آگاهی ها و معرفت مردم و ارتقاء وضعیت فرهنگی و اخلاقی ورزش، حداقل در این حوزه درست بر عکس عمل می کند و بی امان و یکسره فرهنگ و اخلاق و ارزش ها و حرمت ها و... را به رگبار بسته است.

اینجا قصد ورود به جزئیات را نداریم اما قبلا نوشته و حالا هم تاکید می کنیم بسیاری از معضلات ورزش به ویژه رشته ای مثل فوتبال در ابعاد فنی و ناکامی های آن در میادین بین المللی و علی الخصوص فرهنگی و اخلاقی، ریشه در عملکرد تلویزیون دارد. که قبلا و در وقت خودش به آنها پرداخته ایم و خوانندگان کیهان ورزشی به یاد می آورند و.. البته احتمالا از سوی مسئولین(؟!) ذیربط در تلویزیون یا اصلا شنیده نشد یا عقل کل مابانه، اهمیتی به آن داده نشد.

بی تعارف عرض می کنیم امروز هم وضع چندان تغییر نکرده است. یعنی جریانات مخرب و مفسد و سوءاستفاده چی به لطایف الحیل و خاصه از طریق بعضی از نامدیران عوضی آمده اجازه تغییرات نمی دهند و می خواهند رسانه ملی را کماکان به محله بروبیای بابا شملی خودشان تبدیل کنند و از طریق آن به زورگیری و باجگیری و تخریب ورزش ادامه دهند.

هفته گذشته یکی از پیشکسوتان فوتبال گیلان در تماس با مجله کیهان ورزشی از نقش تلویزیون درتخریب فوتبال گیلان به ویژه سقوط تیم سپیدرود رشت سخن گفت و از نقش بابا شمل مجری نمایی که همین یکی دو هفته پیش به خاطر وقاحت اخلاقی، بالاخره مسئولان(؟!) شبکه ورزش رضایت دادند، اخراج شود...

به مسئولان متعهد وخدمتگزار از سر وظیفه و دلسوزی عرض می کنیم امروز هم رسانه ملی به ویژه خیلی از برنامه های سیما در تسخیر و خدمت به جریانات مخرب در ورزش است، هشیار باشید به وظیفه حرفه ای و ملی و شرعی خود در مبارزه و ریشه کنی این عوامل مخرب و مفسد در سیما عمل کنید و...کاری کنید که صدا وسیما در عرصه ورزش و درباره ورزش تمام قد و نه نصف و نیمه، با تمام قوا نه با کمتر از حداقل قوا، به جریان ضد فساد که در ورزش به راه افتاده بپیوندد و به نقش بسیار تعیین کننده خود در این باره به بهترین وجه عمل نماید...