آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۶۳
جامعه
۱۰

سریال تصمیم های دقیقه نودی مسئولان ادامه دارد

کاهش عجیب محدودیت های کرونایی همزمان با آغاز فصل شیوع آنفلوآنزا

سرویس اجتماعی: دقیقا پس از بازگشایی مدارس و دانشگاه ها و بعد از اینکه شهرداری تهران برای تامین واگن و اتوبوس مورد نیاز حمل و نقل عمومی تهران از رهبر انقلاب استمداد طلبید، درست در زمانی که فوتی های کرونا افزایش پیدا کرده و در آستانه فصل پاییز و شیوع آنفلوآنزا قرار داریم، استاندار تهران خبر از لغو دورکاری کارمندان پایتخت داد، خبری که حکایت از کاهش محدودیت های کرونایی دارد.

انوشیروان محسنی بندپی عصر یکشنبه از لغو دورکاری کارمندان ادارات در پایتخت خبر داد و اظهار داشت: با توجه به اینکه طی یک دوره شاهد افزایش فوتی ها در استان تهران بودیم دستور دورکاری کارمندان ادارات پایتخت صادر شده بود و در حال حاضر میزان فوتی ها کاهش پیدا کرده است که بر همین مبنا تصمیمات جدید اتخاذ شد و اکنون دورکاری یک سوم کارمندان در استان تهران لغو شده است و کارمندان باید همانند سابق سرکار حاضر شوند و تنها افراد دارای بیماری زمینه ای می توانند از دورکاری بهره مند شوند.

وی همچنین عنوان داشت: در این شرایط نیاز است تا شهروندان توجه ویژه ای به بهداشت فردی و عمومی داشته باشند و فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک را در دستور کار خود قرار دهند.

نگرانی از شیوع همزمان آنفلوآنزا و کرونا

اتخاذ چنین تصمیمی در حالی است که پیش از این دورکاری کارمندان تا پایان شهریورماه تمدید شده بود اما درست مانند تصمیم هایی که برای بازگشایی مدارس در دقیقه 90 اتخاذ شد، لغو دورکاری کارمندان نیز به یک باره از سوی مسئولان اعلام شد تا نگرانی ها درباره شیوع کرونا و همزمانی با آغاز فصل شیوع آنفلوآنزا بیشتر شود.

سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ابتدای شهریورماه از پیش بینی پیک همزمان کرونا و آنفلوآنزا خبر داد. به دلیل همین نگرانی امسال حدود 16 میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا وارد کشور خواهد شد تا با واکسیناسیون سالمندان و کودکان و گروه های در معرض خطر بتوان از پیک گسترده آنفلوآنزا جلوگیری کرد.

اما تجربه سال های گذشته نشان داده که آنفلوآنزا تنها گریبان گیر سالمندان و کودکان نیست، همین مسئله اهمیت جدی گرفتن این بیماری را در کنار شیوع کرونا دو چندان می کند. با این حال مشخص نیست که چرا مسئولان در آستانه آغاز فصل شیوع آنفلوآنزا تصمیم به لغو دورکاری کارمندان گرفته اند؟

از سویی باید به همزمانی کرونا و آنفلوآنزا، مسئله آلودگی هوا در دو فصل پاییز و زمستان را هم اضافه کرد.

طرحی که دیگر لغو شدنی نیست

نگاهی به فصول سرد سال در سال های گذشته نشان می دهد آلودگی هوا یکی از معضلات پایتخت و شهروندان ساکن در پر جمعیت ترین شهر کشور بوده است تا جایی که این معضل سالانه جان 4 تا 5 هزار تهرانی را می گیرد. توجه به این مسئله در حالی حائز اهمیت است که مسئولان برای مدیریت کرونا طی ماه های اخیر، در بازه های زمانی مختلف تصمیم به لغو طرح ترافیک در پایتخت گرفتند، اقدامی که البته منجر به افزایش سطح آلاینده ها شد.

اما باتوجه به آغاز فصول سرد سال به نظر می رسد اتخاذ چنین تصمیمی دیگر میسر نباشد چراکه اگر چنین اقدامی صورت پذیرد بدون شک حجم آلاینده ها افزایش پیدا خواهد کرد و هرچقدر که خطر جان باختن بر اثر کرونا و آنفلوآنزا کاهش پیدا کند خطر جان باختن بر اثر آلودگی هوا نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

به این مشکلات فرسودگی و ناتوانی سیستم حمل و نقل عمومی پایتخت را هم باید اضافه کنیم.

ناوگانی که پاسخگوی نیاز پایتخت نیست

هنوز مهر نامه شهردار پایتخت که در آن از رهبر انقلاب برای توسعه و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی پایتخت استمداد طلبید، خشک نشده است. پیروز حناچی طی روزهای گذشته برای جبران عدم ایفای تعهد دولت در نپرداختن سهم شان برای توسعه و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی تهران نامه ای را خطاب به رهبر انقلاب نوشت که در آن درخواست برداشت از صندوق توسعه ملی برای نوسازی و توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی تهران داشت.

طبق آمارهایی که شهرداری تهران اعلام کرده است در حال حاضر بیش از 70 درصد ناوگان اتوبوسرانی شهر تهران فرسوده بوده و در سامانه مترو نیز بیش از 50 درصد قطارها از مرز تعمیرات اساسی عبور کردند و این در حالی است که شهر تهران با کمبود حدود 3 هزار دستگاه اتوبوس و 1500 دستگاه واگن مترو نیز مواجه است.

از سوی دیگر باتوجه به بازگشایی مدارس و دانشگاه ها و همچنین لغو دورکاری کارمندان حجم سفرهای روزانه حمل و نقل عمومی افزایش پیدا خواهد کرد که این مسئله باتوجه به وضعیت ناوگان حمل و نقل عمومی پایتخت خطر افزایش شیوع گسترده کرونا و آنفلوآنزا را به همراه دارد.

به فکر فرسودگی کادر درمانی هم باشیم!

کاهش عجیب محدودیت های کرونایی در پایتخت و لغو دورکاری کارمندان در حالی است که کادر بهداشت و درمان کشور حدود 7 ماه است که بدون وقفه و خستگی در حال ارائه خدمات هستند. در چنین شرایطی هرگونه تصمیمی که منجر به افزایش مبتلایان به کرونا و آنفلوآنزا شود می تواند خستگی کادر بهداشت و درمان را چندین برابر کند که نتیجه اش جز فرسودگی این قشر زحمتکش نخواهد بود.

بنابراین لازم است تا مسئولان با تامل و صبر بیشتری نسبت به لغو انواع محدودیت ها اقدام کنند تا بتوانیم ماه های پیش رو را به سلامت سپری کنیم.