آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۶۳
جامعه
۱۰

مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو: تزریق واکسن آنفلوآنزا برای همه مردم ضرورتی ندارد

مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو ضمن تشریح زمان و نحوه توزیع، عرضه و قیمت واکسن آنفلوآنزا، گفت: اصلا ضرورتی ندارد که همه مردم واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند، بلکه اولویت در این زمینه با گروه های در معرض خطر مانند افراد بالای 65 سال، زنان باردار، مبتلایان به بیماری های زمینه ای و نقص ایمنی و... است.

دکتر سید حیدر محمدی در گفت و گو با ایسنا، درباره آخرین وضعیت واردات و توزیع واکسن آنفلوآنزا، گفت: باید توجه کرد که سال گذشته 250 هزار دوز واکسن را برای گروه هایی که تزریق این واکسن برایشان ضروری است، مانند افراد مسن، بیماران پیوندی، قلبی-تنفسی، زنان باردار و... پیش بینی کردیم. این در حالی است که امسال با توجه به شرایط خاص ناشی از کرونا تامین 2/5 میلیون دوز واکسن را برای این گروه ها در نظر گرفته ایم.

وی درباره زمان توزیع واکسن آنفلوآنزا برای گروه های پرخطر در شبکه بهداشتی، گفت: واکسن آنفلوآنزا برای گروه های پرخطر و کادر بهداشت و درمان به صورت رایگان در اختیار معاونت بهداشت وزارت بهداشت قرار می گیرد و توزیع آن از ابتدای مهر ماه آغاز خواهد شد.

محمدی افزود: در حوزه تامین واکسن برای سایر افراد هم نسبت به سال گذشته افزایش قابل توجهی داشتیم؛ به طوری که در سال گذشته حدود یک میلیون و 800 هزار دوز واکسن آنفلوآنزا مصرف شده بود، اما برای امسال تامین 16 میلیون دوز واکسن را پیش بینی کرده ایم. البته همانطور که بارها اعلام شده، تصور می کنیم که امسال به دلیل رعایت پروتکل های بهداشتی نظیر فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و... احتمال آلودگی به ویروس آنفلوآنزا بسیار کمتر از سال قبل باشد.

وی تاکید کرد: باید توجه کرد که اصلا ضرورتی ندارد که همه مردم واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند، بلکه اولویت در این زمینه با گروه های در معرض خطر مانند افراد بالای 65 سال، زنان باردار، مبتلایان به بیماری های زمینه ای و نقص ایمنی و... است.

سالمندان؛ اولویت اول توزیع داروخانه ای

مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو درباره زمان توزیع واکسن آنفلوآنزا در داروخانه ها و نحوه عرضه آن به مردم نیز گفت: آنطور که تاکنون برنامه ریزی شده، واکسن آنفلوآنزا از ابتدای مهر در داروخانه ها برای افراد سالمند بالای 65 سال توزیع می شود؛ به طوری که این افراد می توانند با ارائه کارت ملی و ثبت کد ملی خود واکسن را دریافت کنند. سپس در فاز بعد محموله های بعدی واکسن آنفلوآنزا در داروخانه ها توزیع خواهد شد و سایر افراد می توانند برای تهیه واکسن به داروخانه ها مراجعه و واکسن را با ارائه کارت و کد ملی دریافت کنند.

وی اظهار کرد: در عین حال با توجه به وضعیت شیوع کرونا و ضرورت کاهش رفت و آمد و تجمع مردم در داروخانه ها، به شکلی برنامه ریزی شده که یکی از اعضای خانواده بتواند با مراجعه به داروخانه و ثبت کد ملی خود و دو نفر دیگر از اعضای خانواده اش، تا سقف سه عدد واکسن دریافت کند. در این صورت هم شاهد کاهش تجمع در داروخانه خواهیم بود و هم عرضه واکسن به نحوی است که کمترین امکان سوءاستفاده در این حوزه وجود خواهد داشت.

محمدی با بیان اینکه برای ارائه واکسن سه نوع قیمت داریم، گفت: گروه اول شامل همان دو و نیم میلیون دوز است که به صورت رایگان توزیع می شود. گروه دوم سالمندان بالای 65 سال هستند که باید با ثبت کد ملی و احراز هویت واکسن را از داروخانه ها با قیمت حدود 42 هزار تومان تهیه کنند. برای کودکان زیر 5 سال هم واکسن سه ظرفیتی در داروخانه ها توزیع می شود. بعد از اینکه توزیع واکسن بین این گروه ها تمام شد؛ بر اساس میزان تقاضای موجود سراغ گروه های دیگر می رویم.

وی تاکید کرد: اگر میزان تقاضا بیشتر از آن 16 میلیون دوزی باشد که وارد خواهیم کرد، مجبور می شویم با ارز نیمایی وارد کنیم که در این صورت قیمت بیشتری خواهد داشت.