آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۷۴۳
جامعه
۱۳
آسیب های اجتماعی

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی: نگران حضور کودکان بهزیستی در مدارس و انتقال ویروس به مراکز نگهداری هستیم

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: یکی از نگرانی های ما حضور کودکان بهزیستی در مدارس است، امیدواریم پروتکل ها در مدارس رعایت شود.

«حبیب الله مسعودی فرید»، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در گفت وگو با ایلنا درباره میزان فرزندخواندگی در شرایط کرونا گفت: راه اندازی سامانه فرزندخواندگی از یک الی دو سال قبل در دستور کار بود و با حضور دکتر قبادی دانا سرعت بیشتری گرفت و توانستیم اردیبهشت امسال از این سامانه رونمایی کنیم. این سامانه شرایط را برای افرادی که قصد دارند، برای فرزندخواندگی اقدام کنند، راحت تر کرده است، چراکه می توانند بسیاری از داده هایی که برای فرزندخواندگی نیاز است، در این سامانه بارگذاری کنند و نیاز به حضور فیزیکی آنها در مراکز بهزیستی نیست.

پاسخ به خانواده های متقاضی فرزندآوری

این مقام مسوول در سازمان بهزیستی همچنین افزود: طبق قانون ما باید در مدت زمان دوماه مشخص کنیم که آیا خانواده شرایط فرزندپذیری را دارد یا خیر؟ وقتی پس از این دو ماه وضعیت خانواده مشخص شد، خانواده ای که شرایط فرزندپذیری را دارد برای انجام مراحل بعدی به قوه قضاییه معرفی می شود و بعد از آنکه قوه قضاییه این خانواده را تایید کرد، خانواده برای انجام مراحل بعدی می تواند اقدام کند.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به ویژگی های این سامانه تصریح کرد: در این سامانه خوشبختانه مشخص شده که خانواده متقاضی فرزندپذیری تمایل به چه کودک و در چه سنی را دارد و حتی مشخص شده است که چنانچه کودک مورد نظر خانواده وجود نداشت، آیا خانواده تمایل به پذیرش فرزندی در سن دیگر یا پذیرش کودک معلول را دارد یا خیر.

آمار نوزادان در نوبت فرزندخواندگی بسیار کم است

فرید با بیان اینکه بسیاری از خانواده ها تمایل به پذیرش نوزاد ندارند از همین رو آمار نوزادان در نوبت فرزندخواندگی بسیار کم است، خاطرنشان کرد: ممکن است، خانواده ای که متقاضی نوزاد است، چند سال در صف انتظار باقی بماند، اما اگر در سامانه مشخص کرده باشد که تمایل به پذیرش فرزندی غیر از سن نوزاد را نیز دارد سریع تر می تواند فرزندی را به سرپرستی قبول کند. از اردیبهشت ماه تا پایان مردادماه نیز حدود دو هزار نفر در سامانه فرزندخواندگی برای پذیرش فرزند ثبت نام کرده اند. البته غیر از این تعداد نیز سه هزار نفر پیش از ایجاد این سامانه برای پذیرش فرزند در بهزیستی پرونده داشته اند. یکی از ویژگی های این سامانه این است که ما می توانیم تمامی فرزندانی که شرایط فرزندخواندگی را دارند، در سراسر کشور مورد پایش قرار دهیم و مانند گذشته لازم نیست، حتما خانواده ای که برای فرزندخواندگی اقدام می کنند کودکی از همان شهر را به سرپرستی بگیرند، بلکه می توانند از دیگر نقاط کشور نیز فرزندخوانده بپذیرند.

نگهداری1500 کودک زیر سه سال و شیرخوار در شیرخوارگاه ها

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه 670 مرکز شبانه روزی نگهداری کودکان در کشور وجود دارد که حدود 630 مرکز توسط بخش غیرخصوصی اداره می شود، تصریح کرد: در سال گذشته حدود هزار و 700 کودک به فرزندخواندگی سپرده شدند و در حال حاضر این روند البته کندتر در حال انجام است. یکی از اولویت های اصلی ما در فرزندخواندگی این است که کودک به طور کامل به یک خانواده سپرده شود.

فرید با بیان اینکه در حال حاضر حدود 10 هزار کودک از صفر تا 18 سال در مراکز شبانه روزی نگهداری می شوند، ادامه داد: از این تعداد حدود 1500 کودک زیر سه سال و شیرخوار هستند که در حدود 33 شیرخوارگاه نگهداری می شوند. به طور متوسط غیر از شیرخوارگاه در سایر مراکز نگهداری کودکان بیش از سه سال به طور متوسط 12 کودک نگهداری می شوند و ما تلاش می کنیم این تعداد را به کمتر از 10 نفر کاهش دهیم و این فرزندان را به فرآیند فرزندخواندگی وارد کنیم.

او با بیان اینکه در سال های ابتدای انقلاب 12 تا 16 هزار کودک در مراکز بهزیستی به صورت اردوگاهی نگهداری می شدند، در حالی که جمعیت کشور 35 میلیون نفر بود، ادامه داد: در حال حاضر با بیش از 80 میلیون جمعیت حدود 10 هزار کودک در مراکز شبه خانواده و شبانه روزی بهزیستی نگهداری می شوند، چراکه اقدامات زیادی برای فرزندخواندگی انجام شده است. 16 هزار کودک نیز در خانواده های جایگزین هستند و همان طور که گفتم در سال گذشته نیز هزار و 700 کودک را به فرزندخواندگی سپردیم که حدود 140 کودک از این کودکان به دختران مجرد بالای سی سال سپرده شده اند و همچنین حدود 170 کودک دارای معلولیت نیز به فرزندخواندگی سپرده شده اند و این نشان دهنده این است که با وجود توسعه روش های نوین ناباروری اما اقبال مردم به فرزندخواندگی نیز بیشتر شده است.

او در پاسخ به این سوال که آیا آماری از کودکان رها شده دارید؟ گفت: طی چندین سال گذشته آمار کودکان رها شده در خیابان در حال کاهش است و عمده کودکانی که وارد مراکز نگهداری کودکان بی سرپرست یا بدون سرپرست موثر می شوند، کسانی هستند که پدر یا مادر شناخته شده دارند و حدود 87 درصد کودکانی که در مراکز شبانه روزی ما هستند، پدر و مادر شناخته شده دارند، اما عمدتا این کودکان به دلیل بدسرپرستی که می تواند دلایل مختلفی از جمله کودک آزاری، اعتیاد والدین، زندانی بودن والدین و... باشد یا فرد دیگری در اقوام توانایی نگهداری کودک را نداشتند، در مراکز ما نگهداری می شوند.

این مقام مسوول در سازمان بهزیستی همچنین تاکید کرد: در مراکز شبه خانواده موارد ابتلا به کرونا داشتیم، اما خوشبختانه هیچ مورد فوتی از کرونا در این مراکز نداشتیم. به تمامی مراکز اعلام کرده بودیم چنانچه کودکی به کرونا مبتلا شد، او را از دیگر کودکان جدا کرده و در صورت نیاز به بیمارستان اعزام کنند و بعضا هم کودکانی که به مراکز درمانی اعزام شده بودند، درمان آنها انجام شده بود و به مرکز بازگشتند و با مربیان جداگانه دوران قرنطینه را سپری کردند.

فرید همچنین با اشاره به بازگشایی مدارس گفت: یکی از نگرانی های ما حضور کودکان بهزیستی در مدارس است، امیدواریم پروتکل ها در مدارس رعایت شود، البته به مراکز هم اعلام کرده ایم که تمهیدات بیشتری در نظر بگیرند تا ویروس وارد مراکز نشود. در پویش ایران همدل با کمک بنیاد مستضعفان تلاش کردیم برای دانش آموزان تحت پوشش بهزیستی لوازم مورد نیاز برای آموزش مجازی را تهیه کنیم، البته باز هم در این زمینه سازمان نیاز به کمک دارد و امیدواریم با کمک خیران بتوانیم عدالت آموزشی را برای همه کودکان در این شرایط ایجاد کنیم و دانش آموزان از آموزش جدا نشده و دچار محرومیت تحصیلی نشوند.