آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۵
بورس
۱۰
بورس گرام

«جلسات موزخوری» برای بورس

دنیای اقتصاد : «جلسات موزخوری» مدتی است وارد ادبیات بورس بازان و فعالان بازار سرمایه در فضای مجازی شده است. اشاره آنان هم به جلساتی است که در ظاهر برای حمایت از بازار برگزار می شود اما نتیجه ای ندارد جز آنکه عده ای دور هم جمع شوند و موز و شیرینی بخورند! میثم بهرامی که خبرنگار است به ارائه تعریفی از «جلسات موزخوری» پرداخت و نوشت: «جلسه موزخوری به جلساتی میگن که اخیرا برای متعادل کردن ‎بورس برگزار میشه. در نتیجه برگزاری این جلسات، قیمت موز بالا رفت اما قیمت سهام نه!» یکی دیگر از فعالان بازار سرمایه که در توییتر فعال است نیز تایید کرد که اگر سهامداران در این مدت ‎موز می خریدند، سود بیشتری می کردند. اما یکی از کاربران با نام میلاد بهداد به بالا رفتن لحظه ای قیمت دلار اشاره کرد و از مسوولان خواست جلسه ای نیز با دلار بگیرند و به او موز دهند شاید کوتاه آمد و ارزان شد! ‎

در ادامه نیز تعدادی از کاربران در فضای مجازی به کسانی که پیش از این مدعی بودند فعالان بازار سرمایه از رشد قیمت دلار خوشحال می شوند پاسخ دادند. مثلا یکی از آنان نوشت: «هر چند درصد هم تو ‎بورس سود کنی آخرش با رشد ‎دلار سر به سر می شیم!» دیگری هم گفت: «حالا هی بزنین تو سر بورسیا بگین اینا از خداشونه دلار فلان بشه بیسار بشه. نه عزیزم! آخرش همون یک تومن ما یک تومن میمونه واین چرخه ‎تنفرانگیز ادامه پیدا می کنه.»

بازگشت شاخص

دیروز شاخص کل بالاخره کانال یک میلیون و 600 هزار واحد را پس گرفت. همان کانالی که پیش از این به سیگنال محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس دولت مشهور شده بود. یکی از کاربران در شوخی با این اتفاق نوشت: «مقاومت واعظی شکست! سلام دوباره به کانال یک میلیون و 600 هزار.» «نعیم» هم بازگشت شاخص کل به کانال یک میلیون و 600 هزار واحد را اینگونه خبر داد: «شاخص به کف ‎واعظی برگشت.» دیگری هم نوشت: «شاخص به ناحیه تفریحی - حمایتی واعظی رسید.» یکی دیگر از کاربران هم در پاسخ به او به کنایه نوشت: «‎تو همین نقطه یه جوج با نوشابه میزنه بر می گرده خونه.»

دلتنگی سهامداران برای هنگی کارگزاری ها!

منفی بودن بازار در یک ماه گذشته انگار سهامداران را دلتنگ هنگی سامانه های کارگزاری ها کرده است. دیروز سامانه معاملاتی کارگزاری آگاه برای مدتی هنگ کرد و همین مساله که قبلا سهامداران را عصبانی می کرد، باعث خوشحالی آنان شد. زیرا برایشان نویدبخش بازگشت روزهای سبز بازار بود. «توییتر بورس» یکی از کاربرانی بود که از هنگ کارگزاری آگاه خوشحال بود و نوشت: «با توجه به کما رفتن کارگزاری ‎آگاه، امید به بازگشت بازار زیاد شد!» کاربری با نام کریمیان هم به شوخی نوشت: «سیگنال آگاه صادر شد، موقع برگشت بازار معمولا یکی دو تا کارگزاری مشکل پیدا می کنند بعد بازار برمی گرده.» کوروش نظری هم پیشنهاد داد آگاه و مفید از دسترس خارج بشوند تا بازار به روزهای اوج خود برگردد و به گفته او این کار خرجی هم برای دولت ندارد. «فاطمه» هم کاربری بود که از هنگی آگاه خوشحال شده و نوشته بود: «اول صبحی مفیدم یکم هنگ بود گفتم لابد داره بازار درست می شه.» کاربر دیگری با نام «نقاب» نیز گفته بود: دلش برای هنگ شدن سامانه معاملاتی کارگزاری ها تنگ شده بود! یکی از کاربران اما برای این فعالان فضای مجازی و بورس باز که از این اتفاق خوشحال شده بودند نوشت: «هی ایراد می گرفتید به کارگزاری ها چرا هسته هنگه. الان دلتون لک زده واسه یه هنگی.»

افشای اطلاعات مالی یک عضو شورای بورس

افشای اطلاعات خصوصی افراد در فضای مجازی این بار گریبانگیر بورس بازان شد. دیروز یک کانال تلگرامی معاملات ارزی یک عضو شورای بورس را منتشر کرد. یکی از کاربران فضای مجازی با انتقاد از این اتفاق آن را نادرست خواند و خواستار توقف این روند شد. با این حال دنبال کننده های این کاربر موافقش نبودند و اعتقاد داشتند این کار هم سو با شفاف سازی انجام شده است. مثلا یکی از آنها نوشت: «‎این چه حرفیه آخه؟ چرا اشتباهه؟ شفافیت همه جا لازمه و عالی.» کاربر دیگری با اسم «بابک» پرسید: «‎این شفاف سازی حساب نمیشه؟» محسن احمدی هم پرسید آیا ‎عضو شورای بورس می تواند صرافی داشته باشد و آیا تعارض منافع به وجود نمی آید؟

سروش خسروی / روزنامه نگار

امروز باردیگر ورودی پول حقیقی ها به ‎بورس مثبت شد. در مجموع بورس و فرابورس سرمایه گذاران حقیقی 400 میلیارد تومان پول جدید وارد بازارسهام کردند. در 24 روز کاری گذشته در 8 روز شاهد ورود پول و در 16 روز شاهد خروج پول حقیقی ها بوده ایم.

سعید اسلامی بیدگلی / عضو شورای بورس

اگر می خواهید از بازار سرمایه حمایت کنید، رانت های قیمت گذاری در صنایع را حذف کنید. اگر قیمت گذاری در صنعت خودرو و فولاد و لاستیک و... اصلاح شود، سهام شرکت های این صنایع در بورس نیز رونق خواهد گرفت.

سیاوش وکیلی / مدیر روابط عمومی سازمان بورس

تو این روزها که تلاش های زیادی در جهت ثبات و صیانت از بازار سرمایه انجام میشه به حفظ و پایداری و آرامش بخشی کلیت بازار سرمایه فارغ از اختلاف سلیقه ها اهمیت دهیم.دعوا ممنوع

سهیلا صالحی / مدیر سرمایه گذاری سبدگردان توسعه فیروزه

همچنان معتقدم جمع کردن صفوف فروش سهم های کوچک و بزرگ راه نجات بازار است. این رویه ای که در پیش گرفتند تنها باعث پرورش نوسان گیری میشه.

سیده گلناز میرسلیمانی / تحلیلگر بازار سرمایه

  میشه یه دست رو فرمول شاخص کشکی ببرین نم نم بالا بره، که تا سهم های کوچیک خواستن جون بگیرن یهو به مقاومت دوستان تکنیکالیست برخورد نکنه.