آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۶۳
اخبار کشور
۱۱

آیت الله رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضائیه: اجازه نمی دهیم حق کسی در دستگاه قضایی تضییع شود

رئیس قوه قضائیه با تاکید بر حفظ حقوق متهم و اصحاب دعوا در تمام پرونده های قضایی اطمینان داد: قضات عدالتخواه و حق جو که خود را در مقابل خدای متعال می بینند، بر اساس قانون و شرع حکم می دهند و اجازه نمی دهیم حق کسی در دستگاه قضایی تضییع شود.

به گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه صبح دیروز شورای عالی قوه قضائیه، وضعیت نابسامان بازار و گرانی لجام گسیخته کالا های اساسی مورد نیاز مردم را رنج آور دانست و بر لزوم مدیریت بازار توسط دولت تاکید کرد.

دولت اجازه ندهد سودجویان با اخلال در بازار مردم را رنج دهند

رئیس قوه قضائیه گفت: متولیان کنترل بازار در وزارت صمت، سازمان تعزیرات و سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده نباید به افراد سوداگر، محتکر و گرانفروش فرصت دهند با سودجویی برای مردم دغدغه ایجاد کنند.

آیت الله رئیسی با تاکید بر همکاری دستگاه قضا با دولت برای مدیریت بازار، تصریح کرد: کسانی که در خط مقدم کنترل بازار قرار دارند باید با جدیت به وظایف خود عمل کنند و اجازه ندهند مردم از نابسامانی بازار و قیمت های ناعادلانه آسیب ببینند.

تمام مراحل دادرسی در همه پرونده ها قانونی طی می شود

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش درباره روند دادرسی و رسیدگی به پرونده های قضایی اظهار داشت: رسیدگی به پرونده ها در دستگاه قضایی فرایندی قانونی دارد و قضات ما نهایت دقت را دارند تا قانون و حق و عدالت بر اساس همین مسیر قانونی پیگیری و اجرا شود.

قضات عدالتخواه حق کسی را تضییع نمی کنند

آیت الله رئیسی افزود: ضمانت هایی نیز برای تضمین حقوق اصحاب دعوا و حقوق متهم وجود دارد که در تمامی مراحل دادرسی و در همه پرونده ها مورد توجه قرار می گیرد و قضات عدالتخواه و حق جو که خود را در مقابل خدای متعال می بینند، بر اساس قانون و شرع حکم می دهند. بنای ما این است که اجازه ندهیم حق کسی تضییع شود.

تحریم کنندگان داروی مردم ژست حقوق بشری نگیرند

در این جلسه، معاون امور بین الملل و دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه با اشاره به فضاسازی های غرب علیه دستگاه قضایی کشورمان اظهار داشت: کشور های اروپایی که سابقه طولانی در حمایت و پشتیبانی از دیکتاتورها، فروش سلاح های کشتارجمعی به صدام دیکتاتور و تحریم غذا و داروی مورد نیاز مردم عادی دارند، نمی توانند حتی ژست دفاع از حقوق بشر را بگیرند.

علی باقری افزود: کشور های اروپایی سرسپرده به رژیم زورگوی آمریکا که با اعمال تحریم های ظالمانه، ملت ایران را به خاطر پایداری و صیانت از حقوق خود به طور دسته جمعی و بدون تبعیض مجازات می کند و حتی اجازه دسترسی به دارو هم به آنها نمی دهد، نمی توانند مدعی حقوق بشر باشند.

وی در ادامه به طرح این پرسش از غربی ها که به اجرای احکام قضایی پس از طی فرایند دادرسی عادلانه در کشورمان معترض هستند پرداخت که قتل دسته جمعی ده ها کودک، زن و مرد بیگناه در فلسطین و یمن به وسیله سلاح های فرانسوی، آلمانی، انگلیسی و سوئدی بر اساس چه فرایند دادرسی صورت گرفته و حکم قتل انسان های بی گناه را کدام دستگاه قضایی صادر کرده است؟

دستگاه قضایی موظف به دفاع از استقلال ملی است

معاون امور بین الملل قوه قضائیه با بیان اینکه ملت ایران به هیچ کس اجازه دخالت در امور داخلی خود را نمی دهد، افزود: ملت ایران در طول 4 دهه گذشته بهای سنگینی برای صیانت از استقلال و استقرار حکومت مبتنی بر مردم سالاری اسلامی پرداخته و امروز نیز شجاعانه و قاطعانه در مقابل دخالت بیگانگان خواهد ایستاد.

باقری همچنین خاطر نشان کرد که دستگاه های مسئول در جمهوری اسلامی از جمله قوه قضائیه خود را موظف می دانند تا از کیان استقلال ملی دفاع نمایند و اجازه ندهند بیگانه در امور داخلی کشورمان دخالت کند.

وی تصریح کرد: از کسانی که دستشان تا مرفق به خون ملت ایران آغشته است و مسئول ترور 17 هزار شهروند بی گناه ایرانی هستند، همین انتظار می رود که در پایتخت کشور های اروپایی فریاد بزنند «قاتل راهت ادامه دارد»، ولی تعجب افکارعمومی این است که چرا اروپایی ها اجازه می دهند تا تروریست های تحت پوشش حقوق بشر آزادانه فعالیت و از قتل و کشتار حمایت کنند!

هشدار به برخی سفرا

معاون امور بین الملل قوه قضائیه با بیان اینکه فشار های خارجی نه تیغ تیز عدالت دستگاه قضایی را کند می کند و نه چتر گسترده رحمت و رافت اسلامی قوه قضائیه را کوچک می کند، از سفرای برخی کشور های غربی در تهران خواست که اگر از انصاف، حق و عدل بویی نبرده اند، لااقل ادب دیپلماتیک را رعایت کرده و مانند یک گروه اپوزیسیون بلندگوی دروغ پراکنی نشوند.

ارائه 140 هزار نوبت به مراجعان دستگاه قضا به صورت الکترونیک

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه نیز با ارائه گزارشی از فعالیت های سامانه نوبت دهی الکترونیک، اعلام کرد که از زمان راه اندازی این سامانه ها تاکنون 140 هزار نوبت به صورت غیرحضوری و الکترونیک ارائه شده است که بر اساس بازدیدهای میدانی صورت گرفته، محاکمی که از این خدمت برخط استفاده کرده اند، توانسته اند حجم زیادی از معطلی و سردرگمی مراجعین را کاهش دهند.

رسیدگی به دو پرونده جرم سیاسی با 5 متهم در تهران

دادستان تهران هم در گزارشی با اشاره به بخشنامه رئیس دستگاه قضا مبنی بر اجرای «قانون جرم سیاسی» اظهار داشت: پیرو دستور ریاست قوه قضائیه، تعدادی از پرونده ها در دادسرای تهران که مشمول شرایط قانون جرم سیاسی به شمار می رفتند، احصا شد.

علی القاصی مهر افزود: در این قانون تصریح شده چنانچه جرمی با انگیزه اصلاح امور کشور علیه مدیریت و نهادهای سیاسی یا سیاست های داخلی و خارجی صورت گیرد، مشروط به آنکه به قصد ضربه زدن به نظام نباشد به عنوان جرم سیاسی مورد رسیدگی قرار می گیرد که مواردی، چون نشر اکاذیب، افترا و توهین به برخی مقامات و اشخاص مشمول آن می شوند و موارد مستثنا از این قانون هم به صراحت مشخص شده اند.

وی با اشاره به احصای قریب 20 پرونده مشمول جرم سیاسی در دادسرای تهران و اعلام خبر ارجاع دو فقره از این پرونده ها با 5 متهم به دادگاه کیفری یک استان خاطر نشان کرد که تشخیص سیاسی بودن یا نبودن جرم با دادسرا و دادگاه است و همه مراجع قضایی باید جرایم سیاسی را مطابق با ضوابط و تشریفات قانون مربوطه بررسی نمایند.

آیت الله رئیسی در واکنش به سخنان دادستان تهران با تقدیر از اجرای قانون جرم سیاسی و بخشنامه مربوطه، تصریح کرد: باید بین جرایم سیاسی و امنیتی تفاوت قائل شویم و مسائلی که مشمول قانون جرم سیاسی است، باید طبق روالی که قانون مشخص کرده مورد رسیدگی قرار گیرد.

دستگیری 2 تن از وکلای مدعی وکالت تضمینی

رئیس مرکز حفاظت اطلاعات قوه قضائیه نیز در این نشست با اشاره به تاکید رئیس دستگاه قضا مبنی بر برخورد با پدیده «وکالت تضمینی» در سفر استانی به چهارمحال و بختیاری، از شناسایی و برخورد با تعدادی از این وکلا خبر داده و گفت: اخیرا دو نفر از وکلا که در یکی از مجامع قضایی به صورت تضمینی برای مردم رای می گرفتند و مبالغ کلانی نیز دریافت می کردند، دستگیر شده اند.

آمار گزارش های ارجاعی به هیئت های رسیدگی به تخلفات

حجت الاسلام عبداللهی همچنین تعداد گزارش تخلفات ارجاعی در سال 98 را هزار و 74 مورد اعلام کرد و توضیح داد: 724 مورد تخلفات اعلام شده به هیئت ها منجر به صدور رای شده که نکته قابل توجه این است که اکثر این موارد از سوی خود مدیران دستگاه قضایی ارجاع شده است.

وی تصریح کرد: 226 مورد گزارشات از طریق مراکز حفاظت اطلاعات، 26 مورد از طریق مردم و 76 مورد آن نیز از مسیر نظارت و ارزشیابی کارکنان بوده و مجموعا سال گذشته از نظر سلامت دستگاه قضایی گام های خوبی برداشته شده است.

با وکالت تضمینی برخورد جدی شود

رئیس قوه قضائیه در واکنش به این گزارش تاکید کرد: وکالت باید دفاع از حق باشد، اما معنای وکالت تضمینی این است که وکیل با یک قاضی یا کارمند ما زدوبند دارد و این کار و تبلیغ آن موجب وهن دستگاه قضایی است که حفاظت اطلاعات باید مورد به مورد آن را پیگیری و برخورد کند.

آیت الله رئیسی با اشاره به مشکلات آبی مردم چهارمحال و بختیاری که در سفر استانی وی مطرح شد، با تاکید بر لزوم پیگیری موضوع از سوی وزیر نیرو، از وزیر دادگستری خواست که موضوع را با جدیت در دولت پیگیری نماید.

رئیس قوه قضائیه همچنین با اشاره به ابطال قرارداد مسئله دار واگذاری کشتارگاه صنعتی جونقان شهرستان فارسان که در جریان سفر استانی به چهارمحال و بختیاری صورت گرفت، دقت در علل بروز چنین مشکلاتی در روند خصوصی سازی را موجب جلوگیری از به وجود آمدن نمونه های مشابه در آینده دانست.