آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۷۴۳
ورزش
۱۴
یو اس اوپن

تاریخ سازی دومنیک تیم در یواس اوپن

کامبک رمز قهرمانی است

سامان سعادت

نواک جوکوویچ در حال حاضر بهترین تنیسور جهان است اما در غیاب او دومنیک تیم 27 ساله می تواند ادعا کند رهبری موج جدیدی از تنیسورهای مدعی را به دست گرفته است. تیم بامداد دوشنبه به وقت تهران توانست در فینال یواس اوپن الکساندر زورف 23 ساله را در نبردی جانفرسا شکست دهد و نخستین گرانداسلم دوران حرفه ای اش را به دست آورد. 

حال جوکوویچ 33 ساله و رافائل نادال 34 ساله منتظر هستند که این تازه واردان بی تاب برای قهرمانی در هفته بعد در رم حاضر شوند. راجر فدرر در خانه نشسته و به زانوی تازه جراحی شده اش استراحت می دهد. بعد از رم همه آنها راهی فرانسه می شوند تا در دومین گرانداسلم فصل بعد از پاندمی کرونا حاضر شوند، در زمین های خاک رس رولند گاروس.  در فینال یواس اوپن همه دیدند که دومنیک تیم چطور توانست در چهارمین تلاشش در فینال های گرانداسلم بالاخره به پیروزی دست پیدا کند. او چهار ساعت تمام برای این عنوان با زورف جنگید؛ زورفی که در ابتدای مسابقه و در دو ست نخست دنیا را پیش چشمان تنیسور اتریشی سیاه کرده بود، اما درنهایت تیم موفق شد در حضور دوستان و خانواده و مربیانش در استادیوم خالی از تماشاچی آرتور اش بازگشتی شکوهمندانه به بازی داشته باشد. او تبدیل به نخستین بازیکن در 

71 سال گذشته شد که بعد از دو ست عقب افتادن در فینال به مقام قهرمانی می رسد. 

تیم بعد از پیروزی خطاب به دوست قدیمی اش در زمین تنیس گفت: «ما از سال 2014 شروع به شناخت یکدیگر کردیم و بلافاصله یک دوستی عالی برقرار کردیم. در 2016 رقابت ما به عنوان دو تنیسور حرفه ای آغاز شد. ما اتفاقات بزرگی را در زمین و بیرون زمین انجام دادیم. کاش بازی امروز می توانست دو برنده داشته باشد. هر دو لیاقت آن را داشتیم.» در سمت مقابل زورف که سعی داشت جلوی اشک هایش را بگیرد، گفت: «این جنگ سختی بود، اما در اینجا من به عنوان نایب قهرمان حرف می زنم. کاش روزی بتوانم جام را به خانه ببرم.»

تیم به عنوان پنجاه وپنجمین قهرمان رقابت های گرانداسلم مردان معرفی شد. او اولین تازه وارد بعد از سال 2014 است. در آن سال مارین چیلیچ کروات توانست با شکستن طلسم «سه بزرگ» تنیس اولین و تنها عنوان خود را به دست آورد. ممکن است سرزمین امریکا سرزمین تغییرهای سریع باشد اما سرنوشت رقابت مردان در یواس اوپن را هنوز اروپایی ها رقم می زنند. تمام 43 قهرمان اخیر رقابت های گرانداسلم امریکا از «دنیای قدیم» (اروپا) آمده اند. 

رقابت زورف و تیم در فینال با برتری مطلق تنیسور بلندقامت آلمانی آغاز شد. هرقدر زورف خوب بود تیم اصلا انگار در فینال حضور نداشت. زورف به راحتی گیم های سرو حریف را بریک کرد و در گیم های سرو خود با سرویس های وحشتناک اجازه ابتکار عمل را از حریف گرفت. نتیجه ست اول اصلا شباهتی به فینال نداشت. زورف 6 بر 2 پیروز شد. در ست دوم باز هم همان سناریو تکرار شد. درحالی که نیکلاس ماسو تنیسور کهنه کار شیلیایی و مربی تیم به او تاکید می کرد روی سروهای اولش بیشتر تمرکز کند اما تیم در این ست هم 5 بر یک عقب افتاد. با این حال او با نشان دادن تلاش مضاعف سه گیم برد و خودش را به حریف نزدیک کرد ولی درنهایت 6 بر 4 ست دوم را هم واگذار کرد تا در آستانه شکست قرار بگیرد.  اینجا می توان فلاش بکی به دو روز قبل از فینال زد. جایی که زورف دقیقا در همین شرایط تیم در نیمه نهایی مقابل بوستا قرار داشت. دو ست اول را به راحتی واگذار کرده بود و می رفت که با حذف در نیمه نهایی پرونده اش بسته شود. اما ساشا موفق شد با کامبکی باورنکردنی به بازی برگردد و در نهایت سه بر دو برنده شود. آیا زورف از اواسط ست دوم که تیم کم کم داشت نشان می داد چرا در فینال حاضر است به داستان خودش فکر کرد؟ بعید نیست! 

خیلی ها معتقدند در فینال ورق از جایی برگشت که تیم توانست در ست سوم زورف را بریک کند و بازی را از لحاظ گیم شماری در این ست دو - دو کند، اما احتمالا این اتفاق چند دقیقه قبل رخ داده بود. در ابتدای ست سوم زورف باز هم همانند دو ست قبل در ابتدای کار سرو تیم را بریک کرد. از چهره زورف برمی آمد که فکر می کند آن تلاش ست قبل حریف اتفاقی بیش نبوده و در این ست هم از قرار معلوم دست بالا از آن من است  و درست چند لحظه بعد تیم با بریک کردن حریف و بعد گرفتن گیم سرو خودش برای نخستین بار در بازی فینال در یک ست با نتیجه سه بر دو از حریف پیش افتاد. در ادامه بازی روال عادی خودش را طی کرد. هر دو تنیسور گیم های سرو خودشان را گرفتند و درنهایت دومنیک تیم در ست سوم با نتیجه 6 بر 4 برد و به ادامه امیدوار شد. 

بعد از ست سوم بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی در خلال بازی نوشتند تازه موتور تیم روشن شد. این یک واقعیت بود. تنیسور اتریشی انگار که از زیر فشار وحشتناکی بیرون آمده باشد ست چهارم را عالی شروع کرد و با بریک کردن حریف و گرفتن سروهای خودش ابتکار عمل را به دست گرفت. زورف همچنان سرویس های وحشتناکی می زد. او در مجموع مسابقات 116 سرویس موفق داشت در حالی که این عدد برای حریفش 41 بود ولی هرچه به پایان مسابقه نزدیک می شدیم اسلحه پنهان ساشا علیه خودش عمل می کرد. زورف 49 خطای مضاعف در زدن سرویس به ثبت رساند و از این حیث هیچ کس در مسابقات به او نزدیک هم نشد. در ست چهارم خطاهای زورف و روحیه بالای تیم از بازگشت به بازی او را برنده کرد. نتیجه 6 بر 3 به نفع تیم و در مجموع دو - دو مساوی.

کامبک شکل گرفته بود و تیم در بازی فینال حضور داشت. بیش از سه ساعت از زمان مسابقه می گذشت و این ست پایان خط بود. در ست آخر زورف در حالی که هر دو تنیسور پایاپای حرکت می کردند در یک لحظه خاص و در گیم هشتم توانست تیم را بریک کند. نتیجه پنج بر سه به نفع زورف شد. زورف در حالی که فقط کافی بود گیم سرو خودش را بگیرد تا فاتح یواس اوپن شود با مقاومت وحشتناک تیم روبه رو شد. تیم در فینال ملبورن که همین سال 2020 برگزار شده بود مقابل جوکوویچ به همین مشکل خورده بود و اصلا نمی خواست فینال یواس اوپن را هم به این شکل از دست بدهد.

 تیم دوباره برگشت و با بریک کردن زورف و گرفتن سرو خودش بازی را پنج- پنج کرد. او حتی به امتیاز 6 هم در گیم شماری رسید و در آستانه پیروزی قرار گرفت اما این بار نوبت زورف بود که اجازه ندهد جام به راحتی از دستش خارج شود. بازی 6 -6 شد و کار به تای بریک کشید. 

تیم در بین تنیسورها به متخصص تای بریک معروف است. او تخصصش را در فینال یواس اوپن به رخ کشید و موفق شد 8 بر 6 در تای بریک به پیروزی دست پیدا کند و لحظه ای رویایی و حماسی برای خودش بسازد. او در فینال از خاکستر خود زنده شد و درنهایت جام قهرمانی را بالای سر برد.