آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۳۸۱۷
هنر
۶

دریچه

جشنواره «هنر زنده است» برگزار می شود

جشنواره سراسری «هنر زنده است» در چهار بخش فیلم، تئاتر، موسیقی و دیجیتال آرت با هدف حمایت و معرفی نسل جوان و جدید هنرمندان، به شکل رقابتی در شبکه های اینترنتی اجرا می شود. به گزارش روابط عمومی جشنواره «هنر زنده است»؛ با وجود گستردگی فضای اینترنت در جامعه جهانی و دسترسی سهل و فراگیر عموم مردم به این رسانه و در شرایطی که مکان های عرضه متداول هنر چون سالن های سینما، تئاتر، موسیقی، نگارخانه ها و دیگر عرصه های هنری به خاطر پاندمی کرونا ویروس بسته شده است، جمعی از هنرمندانی که سال های طولانی به اهمیت راه های ارتباطی جهت معرفی قابلیت های هنری باور داشتند، بر آن شدند پس از چندین ماه تحقیق، گفت وگو و برنامه ریزی امکانی را به وسعت کره زمین ایجاد کنند تا انسدادی را که با این تعطیلی فراگیر و بی رونقی در عرصه هنری ایجاد شده رفع کنند. جشنواره «هنر زنده است» با ایجاد بستری مناسب برای رشد و بالندگی هنرمندان جوان و علاقه مند در شرایط امروز جامعه هنری که پاندمی ویروس کرونا محدودیت های فراوانی را ایجاد کرده، سعی بر آن دارد تا غبار دلسردی و افسردگی را از چهره هنرمندان جوان پاک کند. این جشنواره جامع هنری امکانی را فراهم می کند تا هنرمندان علاقه مند در عرصه های مختلف هنری چون نمایشگران، خوانندگان، نوازندگان، فیلم سازان و هنرمندانی که زبان بیانشان متکی به موبایل و ابزار نوظهور است، بتوانند در آن شرکت کرده، به رقابت پرداخته و معرفی شوند. جشنواره «هنر زنده است» در اولین دوره برگزاری خود در چهار بخش سینما، تئاتر، موسیقی و دیجیتال آرت با محوریت معرفی استعدادهای ناشناخته در سراسر کشور به شکل رقابتی از طریق شبکه های ارتباطی اینترنتی برگزار می شود. هیئت موسس این جشنواره متشکل از بهروز غریب پور، محمدمهدی عسگرپور و مازیار رضاخانی است. بنابر انتخاب هیئت موسس، اعضای شورای سیاست گذاری این جشنواره را کمال تبریزی، محمدمهدی عسگرپور، رضا کیانیان، سیف الله صمدیان، فردین خلعتبری، کیانوش غریب پور، سیدجمال هادیان، مازیار رضاخانی و بهروز غریب پور تشکیل می دهند. نخستین دوره جشنواره «هنر زنده است» به شکل رقابتی با مشارکت موسسه فرهنگی هنری «مربع یازده»، حمایت مادی بخش خصوصی و حمایت معنوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از 30 بهمن لغایت 10 اسفند سال جاری برگزار می شود.

 
همراهی «کروناروایت» با جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران

آثار «کروناروایت» به جشنواره فیلم کوتاه تهران رسید تا فرایند انتخاب و داوری آنها در این جشنواره انجام شود. مجموعه ای از فیلم های کوتاه و موبایلی و پویانمایی با موضوع کرونا، به دبیرخانه جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران تحویل شد تا فرایند انتخاب و داوری آنها در این جشنواره انجام شود. به گفته دبیر کروناروایت، در بین آثاری که به دبیرخانه این جشنواره ارائه شد، 28 فیلم کوتاه داستانی و 21 فیلم کوتاه موبایلی با موضوع کرونا وجود داشت. همچنین 74 انیمیشن و سریال اینترنتی (وب سری) کرونامحور نیز برای انتخاب و داوری در اختیار جشنواره مذکور قرار گرفت. 

محمد کیاسالار ضمن تشکر از همراهی دبیر جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران، به توافق با دبیران جشنواره های سینمایی امسال برای حضور ویژه کروناروایت در آن رویدادها اشاره کرد و گفت: همان طور که پیش تر اعلام شده بود، قرار است آثاری که در بخش کرونا به روایت سینما در سامانه کروناروایت ثبت می شود، بر حسب فرم و محتوای آثار، در جشنواره های بین المللی سینماحقیقت، فیلم کوتاه تهران و فیلم های کودک و نوجوان حضور یابد و فرایند انتخاب و نمایش و داوری آثار در این جشنواره ها انجام شود.