آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۳۸۱۷
هنر
۶
زیر آسمان فیروزه ای

اکران فیلم کوتاه «عزیز» ادامه دارد

فیلم کوتاه «عزیز» به نویسندگی و کارگردانی مهدی برزکی از 16 مردادماه در گروه سینمایی «هنر و تجربه» و در باکس «بازگشت کوتاه» همراه پنج فیلم دیگر اکران شده است. این فیلم کوتاه، دومین تجربه کوتاه داستانی و ششمین فیلم مهدی برزکی است که جایزه بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین صدابرداری، بهترین بازیگر زن و لوح افتخار گروه «هنر و تجربه» را در سی وششمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران به دست آورد. در خلاصه داستان فیلم کوتاه «عزیز» آمده است: «در مراسم چهلم پدر خانواده حضور زن غریبه ای باعث دردسرهایی برای اعضای خانواده مرحوم می شود».

در این فیلم کوتاه، یاسمن نصیری، فرزانه آیافت، شهلا خدیوی، یوسف محمدی، مهدی جعفری، فاطمه عباسپور، زینب آکار، حسام الدین دیمکار، غلامرضا اکبری، مهدی رضایی، محمدجواد اسماعیل زاده و مریم حسن زاده ایفای نقش داشتند.

یاسمن نصیری بازیگر جوان که جایزه بهترین بازیگر زن در سی وششمین جشنواره فیلم کوتاه را به دلیل بازی در فیلم کوتاه «عزیز» از آن خود کرد و به تازگی نیز جایزه بهترین بازیگر زن در دومین جشنواره فیلم کوتاه «تدبیر زندگی» برای فیلم «عزیز» را دریافت کرده است، درباره ایفای نقش در این فیلم کوتاه گفت: حضورم در این نقش، به دلیل اعتمادی بود که آقای مهدی برزکی به من داشت؛ آقای برزکی به من گفت که قصد دارد از بازیگرها و افراد بومی برای فیلمش استفاده کند و از من خواست در این نقش بازی کنم. آن زمان که فیلم نامه را خواندم، فکر می کردم یک فرد بومی هم می تواند این نقش را ایفا کند چون همه بازیگرهای کار سر جای خودشان بودند و بسیار خوب ظاهر شدند اما وقتی در آن جایگاه قرار گرفتم، متوجه شدم چقدر نقش سختی است. خودم را از درونیات کاراکتر «لیلا» دور دیدم و برای رسیدن به آن بسیار زحمت کشیدم و آقای برزکی بسیار درست من را راهنمایی کرد؛ چراکه هر قدر هم بازیگر قوی و باتجربه باشد باید کارگردانی باشد که قوی تر باشد تا او را هدایت کند و این هدایت از جانب آقای برزکی، بسیار درست انجام شد و هدایت بازیگر از طرف او بسیار درست و بجا صورت گرفت.

16 سال است که تئاتر کار می کنم و از طریق تئاتر نیز در جشنواره های مختلف تئاتر استانی، دانشجویی و فجر حضور داشتم اما در حوزه فیلم، حدود شش سال است که با انجمن سینمای جوان کاشان همکاری می کنم و تعامل دوستانه ای بین آنها و بچه های تئاتر ایجاد شده است. این دوستان همیشه به من لطف داشتند و نقش هایی در کارهایشان به من پیشنهاد دادند و من نیز قبول کردم چون هم از نظر اخلاقی مقبول و هم از لحاظ حرفه ای در حال تلاش هستند.

کارکردن با مهدی برزکی لذت بخش بود، چون هم باسواد و هم باتجربه است. همچنین، به عنوان کارگردان، بسیار صبور است و به من بازیگر اجازه اتودزدن بسیاری از اکت ها را می داد تا به عنوان اکت نهایی در لوکیشن اجرا کنم. مهدی برزکی به بازیگر فرصت تجربه کردن و نفس کشیدن می دهد.

خوشحالم در فیلم کوتاه «عزیز» دیده شدم و سکوی پرتاب بسیار خوبی برای من محسوب می شود اما ذکر این نکته حائز اهمیت است که وقتی یک نفر دیده می شود، همیشه یک مجموعه قوی پشت سرش قرار دارند و جایزه بهترین بازیگری در جشنواره فیلم کوتاه تهران، تنها متعلق به من نبود و همه عوامل در آن نقش داشتند.

نوشین معراجی فیلم ساز جوان و عضو هیئت انتخاب سی وششمین جشنواره فیلم کوتاه تهران، درباره «عزیز» به «شرق» گفت: فیلم کوتاه «عزیز» را سال گذشته که در جشنواره فیلم کوتاه تهران به عنوان هیئت انتخاب بودم، دیدم. با توجه به اینکه باید تعداد زیادی از کاراکترها در زمانی محدود در فیلم معرفی و هدایت شوند، با فیلم نامه خوب و منسجمی روبه رو بودیم و کارگردان نیز از پس کار برآمده بود و فیلم تا آخر، مخاطب را حفظ می کند.

فیلم نامه خوب و منسجم، کارگردانی و میزانسن خوب و بازی بازیگران خوب و یکدست بود. وقتی تعداد کاراکترها در فیلم کوتاه زیاد باشد، خیلی سخت می توان قصه را حفظ کرد و تداوم قصه را درست به تصویر کشید اما «عزیز» جزء فیلم هایی بود که با وجود تعداد زیاد بازیگر، توانست این تداوم را حفظ کند و مخاطب کاراکتری را از دست نداد.

با حضور موفق این فیلم کوتاه در جشنواره هایی چون فیلم کوتاه تهران و داوری هایی که شده است، می توان متوجه شد که نکته بارز «عزیز»، داستان و فیلم نامه آن بود. وقتی فیلم نامه ای خوب باشد و کارگردان باتجربه ای نیز کار هدایت فیلم نامه را برعهده داشته باشد، قسمت اعظم کار به سمت رسیدن به یک اثر خوب پیش رفته است. عوامل دیگر مثل بازی بازیگران، فیلم برداری، صدابرداری، تدوین و... نیز در راستای بهتر دیده شدن فیلم پیش رفته اند و فیلم، تبدیل به یک اثر شاخص شد.