آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۵
نفت ، پتروشیمی و کالاهای پایه
۱۶

بازار کامودیتی ها

افت نفت در واکنش به پیش بینی ها

در روز ابتدایی هفته، شاخص های نفتی پس از پیش بینی های شرکت های بزرگ نفتی و تجاری در حاشیه کنفرانس آسیا پاسیفیک که پلتس برگزار کرده، اثری منفی گرفتند و در مقطعی از بازار بیش از یک درصد کاهش یافتند اما در لحظه تنظیم این گزارش (ساعت 16:15 به وقت تهران) روند نزولی محدود شد و به چند سنت رسید. شرکت های نفتی از بی پی گرفته تا ترافیگورا رشد تقاضای نفت را زیر سوال برده اند. شرکت تجارت کامودیتی ترافیگورا انتظار دارد بازار نفت وارد مازاد عرضه شود و بی پی پا را فراتر گذاشته و گفته رشد تقاضای متوقف ناشدنی نفت به پایان رسیده و مصرف این کالای استراتژیک ممکن است هرگز به سطح پیش از همه گیری کرونا بازنگردد. بازیابی قیمت نفت پس از برگشت بخشی از عرضه اوپک پلاس متوقف شده و در هفته گذشته به پایین ترین سطح از اواسط ژوئن رسید. یک کمیته وزارتی که نظارت بر توافق اوپک پلاس را بر عهده دارد پنج شنبه در یک کنفرانس ویدئویی گرد هم می آید تا به بررسی بازار بپردازد. با این وجود، تحلیلگران انتظار ندارند این کمیته تصمیم به کاهش بیشتر تولید بگیرد.

اصلاح قیمت گاز و بنزین در آمریکا

گاز طبیعی که هفته گذشته بیش از 12 درصد کاهش یافته بود، در نخستین روز کاری هفته جاری 33/ 5 درصد بالا رفت. به گفته تحلیلگران، ریسکی که توفان سالی برای تاسیسات گازی و پالایشگاه ها به وجود آورده به اصلاح رو به بالای این حامل انرژی کمک کرده است. گفته می شود این توفان پیش از رسیدن به لوییزیانا در نزدیکی خلیج مکزیک به یک گردباد شدید تبدیل خواهد شد. بنزین نیز در هفته گذشته به شدت پایین آمد اما دیروز 5/ 1 درصد رشد کرد زیرا بخشی از تولید این سوخت نیز در خطر قرار گرفته است. نفت گرمایشی و نفت سفید هم رشد اندکی را تجربه کردند. با این حال، گازوئیل در روند کاهشی باقی ماند.

پرسه مس زیر اوج 26 ماهه

فلز سرخ در بورس فلزات لندن دوشنبه نیز مانند دو روز پایانی هفته گذشته رشد کرد. بر این اساس، مس سه ماهه تا لحظه تنظیم این گزارش با 25/ 19 دلار افزایش به 6 هزار و 731 دلار در هر تن رسید. این کامودیتی مهم در مقطعی از بازار به 6 هزار و 5/ 792 دلار هم رسید که فاصله زیادی با اوج 26 ماهه آن یعنی 6 هزار و 830 دلار بر تن که در ابتدای سپتامبر رقم خورد، نداشت. به گفته خبرگزاری رویترز، به دلیل تقاضای قوی بزرگ ترین واردکننده دنیا، سطوح پایین تاریخی موجودی انبارها و ضعف شاخص دلار، هیجان خرید بالا خواهد رفت. جان میر، تحلیلگر SP Angel می گوید: «چین در بازیابی (اقتصادی) سریع بوده است که بخشی از آن به دلیل بسته های مالی است. وقتی کارخانه ها بازگشایی شدند، ذخیره سازی زیادی انجام شد که به تقویت بازار کمک کرد.» همزمان با مس، آلومینیوم نیز 69/ 0 درصد بالا رفت اما نتوانست سد 1800 دلاری را بشکند. همچنین، سرب، قلع و نیکل نیز رشد اندکی را تجربه کردند. با این حال، فلز روی در این روز کمتر از 5 دلار کاهش یافت.

رشد سنگ آهن با خوش بینی به واردات چین

فعال ترین قرارداد سنگ آهن در بورس کالای دالیان برای تحویل در ماه ژانویه 2021 در روز ابتدایی هفته با رشد 4/ 2 درصدی روبه رو شد. بر این اساس، این کامودیتی با 20 یوآن افزایش به 5/ 848 یوآن در هر تن (معادل 23/ 124دلار) رسید. این رشد قیمتی پس از چهار روز پیاپی کاهشی رقم خورد چراکه چشم انداز مثبت تقاضای چین به خوبی توانست نگرانی ها نسبت به آمار بالای موجودی بنادر این کشور را جبران کند. سنگ آهن برای تحویل در ماه پیش روی میلادی (اکتبر) در بورس سنگاپور نیز دیروز 4/ 1 درصد بالا رفت و به 125 دلار بر تن رسید. واردات سنگ آهن چین از ابتدای سال تا پایان آگوست به نزدیکی 760 میلیون تن رسید که 11 درصد بالاتر از میزان واردات سال گذشته در همین بازه زمانی بود. تحلیلگران وست پک می گویند واردکنندگان چینی در چند ماه گذشته مقادیر بسیار بزرگ تری از هر موقع دیگری در گذشته وارد کرده اند و پیش بینی شده واردات این کشور در سپتامبر به 92 میلیون تن برسد. این در حالی است که موجودی انبارهای بنادر چین به 95/ 118 میلیون تن در تاریخ 11 سپتامبر رسیده است.