آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۶۳
صفحه آخر (جهان)
۱۲

«یوشی هیده سوگا» جانشین «آبه» در حزب حاکم ژاپن شد

حزب حاکم ژاپن «یوشی هیده سوگا» دبیر کابینه این کشور را به عنوان رئیس این حزب و جانشین «شینزو آبه» نخست وزیر مستعفی، انتخاب کرد، تا بدین ترتیب، زمینه برای نخست وزیری او فراهم شود.

«شینزو آبه» رئیس حزب حاکم «لیبرال دموکرات»، که طولانی ترین مدت نخست وزیری در این کشور را داشته ، اخیرا استعفا داده است. علت استعفای، بیماری مزمن او اعلام شده است. البته، انتقادهایی که متوجه او بوده، نیز احتمالا در این تصمیم گیری موثر بوده است. مردم و مخالفان دولت از نحوه مدیریت بحران کرونا توسط آبه ناراضی بودند و او را متهم می کردند که برای برخی نزدیکانش امتیازهایی را دست و پا کرده است.

اعضای حزب حاکم ژاپن روز دوشنبه طی یک رای گیری، «یوشی هیده سوگا» دبیر کابینه این کشور، را به عنوان جانشین آبه انتخاب کرده اند. این اتفاق، تعیین او به عنوان نخست وزیر جدید ژاپن را تقریبا قطعی کرده است. در رای گیری انجام شده، سوگا 377 رای از مجموع 534 رای قانون گذاران حزب «لیبرال دموکرات» ژاپن را کسب کرد. سوگا در این رای گیری، دو رقیب داشته است.

با تعیین تکلیف ریاست حزب محافظه کار حاکم، روز چهارشنبه رای گیری دیگری در پارلمان این کشور انجام خواهد شد که با توجه به اکثریت حزب لیبرال دموکرات، به احتمال بسیار زیاد، سوگا جانشین آبه خواهد شد. به گزارش فارس، نخست وزیر جدید تا برگزاری انتخابات 2021، در این سمت باقی می ماند.