آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۵
شرکت ها
۲۸

با هدف کاهش اثرات کرونا صورت می گیرد

کمک ده ها میلیارد دلاری دولت ها به شرکت های هواپیمایی

دنیای اقتصاد : یکی از اولین صنایعی که از شیوع ویروس کرونا به شدت متاثر شد، صنعت هوانوردی و شرکت های هواپیمایی بودند. دولت های مختلف غربی از آغاز این همه گیری شوکه کننده، برای جلوگیری هر چه بیشتر از صدمات اقتصادی برخلاف ایده و ادعای اقتصاد آزاد، به خطوط هوایی کمک های بی سابقه ای کردند.به گزارش سایت سیمپل فلایینگ، شرکت انگلیسی OAG پیشرو در ارائه اطلاعات هواپیمایی گزارشی تحلیلی از وبیناری که هفته گذشته برگزار شد، منتشر کرد. این گزارش بیانگر آن است که چگونه دولت ها برای بقای خطوط هوایی خود از ابتدای شیوع کرونا بذل و بخشش کرده اند.

شرکت هواپیمایی سنگاپور بیشترین سهم را از کمک های دولتی بین به نسبت تولید قابل عرضه خود از دولتش دریافت کرده است و در اوایل سال 2020 میلادی، 13 میلیارد دلار از دولت  حمایت مالی دریافت کرد که تا ماه آگوست سال جاری میلادی  بیش از 8 میلیارد دلار آن به حساب این شرکت واریز شده است.این خط هوایی فاقد شبکه پروازی داخلی است و در مسیرهای بین المللی خود نیز با رکود بی سابقه ای روبه رو شده است. البته ثروتمند بودن دولت پشتیبان این شرکت هواپیمایی نیز بسیار مهم است.

خط هوایی سنگاپور در سال 2017- 2016، درآمدی بالغ بر 6/ 11 میلیارد دلار داشت. همچنین در سال 2019 بار دیگر این شرکت از دید مجله فوربس به عنوان یکی از برترین خطوط هوایی شناخته شد. 138 فروند هواپیمای غول پیکر، 137مقصد پروازی در دیگر کشورها و نزدیک به 15 هزار کارمند، بی شک نیازمند توجه و حمایت از سوی دولت سنگاپور هستند.

درآمد از هر «صندلی - مسافر بر کیلومتر» شرکت هواپیمایی سنگاپور در دوره زمانی منتهی به آگوست  2020، 5/ 99 درصد سقوط و کاهش داشته که همین تجربه لزوم کمک دولت به این شرکت را بیشتر از قبل عیان می کند. این معضل باعث شد تا درآمد نقدی این شرکت در مقایسه با زمان مشابه در سال قبل تا 75درصد کاهش داشته باشد. شرکت سنگاپور، از ژانویه  تا آگوست سال جاری میلادی 6613702  صندلی برای عرضه در اختیار داشت و برای هر صندلی به واسطه این سابقه درخشان، 1316 دلار از دولت کمک دریافت کرد. البته این شرکت کمک مذکور را بلاعوض نمی داند و تلاش دارد تا آن را نوعی سرمایه گذاری دولت در این خط هوایی منظور و از آن به عنوان مثالی از ساختار پیچیده سرمایه گذاری در اقتصاد سنگاپور یاد می کند البته این حجم از کمک، نمونه مشابهی در دیگر کشورهای ثروتمند نداشته و حتی شرکت های بزرگی مانند ویرجین آتلانتیک نتوانسته کمک مناسبی دریافت کند.

 10  شرکت هواپیمایی با بیشترین کمک دولتی

بر اساس این اطلاعات، سنگاپور ایرلاینز، بیشترین کمک دولتی برابر 1316دلار بابت هر صندلی دریافت کرده است و پس از آن به ترتیب کتی پاسیفیک با کمک دریافتی  574 دلار و آلیتالیا با کمک مالی 394 دلار به ازای هر صندلی؛ جزو سه شرکت برتری هستند که توانسته اند دوران کرونا بیشترین کمک دولتی را دریافت کنند.

البته متخصصان هنوز بر سر اینکه آیا ارائه کمک های مالی به خطوط هوایی کار خوبی است یا هدر دادن پول است، به توافق نرسیده اند، اما آنچه مسلم است اینکه حجم پولی که هر کدام از دولت ها صرف خطوط هوایی کرده اند، ارزش استراتژیک خطوط آن هوایی را برای دولت ها مشخص می کند فارغ از اینکه آنها زیرنظر دولت باشند یا بخش خصوصی.

 کمک های حداقلی ترامپ در مقایسه با دولت های اروپایی

در آمریکا اجرای قانون حمایتی اعطای کمک هزینه به آسیب دیدگان کرونا برای تامین امنیت اقتصادی آنها، موجب شد تا بخشی از شرکت های هواپیمایی آن کشور از کمک هایی برخوردار شوند، اما حجم آن در مقایسه با سنگاپور ایرلاینز، کتی پاسیفیک و چند شرکت اروپایی، خیلی قابل توجه نیست. در حالی که کتی پاسیفیک برای هر صندلی عرضه شده کمک  574 دلاری دریافت کرده است. شرکت آمریکایی هواپیمایی دلتا ایرلاینز 59 دلار و یونایتد ایرلاینز 71دلار و آمریکن ایرلاینز  52 دلار دریافت کرده است.

شرکت های آمریکایی با توجه به شبکه پروازی بسیار بزرگ داخلی آن کشور و با انجام پروازهای داخلی موفق به عرضه بالای تعداد صندلی شده اند، اما شرکت هایی مثل سنگاپور ایرلاینز و کتی پاسیفیک فاقد چنین امتیازی هستند و تمام شبکه پروازی آنها در مسیرهای بین المللی و چالش های خاص آن مسیرها هستند.

تحلیلگران معتقدند این کمک ها تا پایان تابستان 2020 ادامه خواهد داشت اما برای پس از آن تمهیداتی اندیشیده نشده و برای تداوم بقای شرکت ها باید فکر چاره بود.

 جای خالی کمک های دولتی ایران  به صنایع هوایی داخلی

سوال اصلی اما این است که آیا این امتیاز در همه دنیا برای تمام خطوط هواپیمایی وجود دارد؟ در زمان همه گیری کرونا، دولت های کمتر توسعه یافته درگیر مشکلات بیشتری که از پیش وجود داشته و حالا تشدید شده، هستند. پس به نظرشان هزینه کردن برای شرکت های هوایی، اولویت کار نیست. در ایران هم که وجود تحریم ها و وضعیت کنترل کرونا، اوضاع را سخت تر از قبل کرده است. با این حال نمی توان از اهمیت صنعت حمل و نقل هوایی در بهبود چرخه اقتصادی کشور چشم پوشید. شرکت های هواپیمایی  ایرانی هم می توانند در صورت عدم تعدیل نیروی انسانی و حفظ وضعیت موجود؛ از وام دولتی برخوردار شوند، اما تاکنون اطلاعات موثقی از بهره مندی این شرکت ها و مکانیزم واگذاری آن در دسترس نیست.