آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۶۳
صفحه آخر (جهان)
۱۲

المرزوقی، رئیس جمهور اسبق تونس: کشورهای عربی منتظر موج سوم انقلاب و نابودی توافق هایشان با اسرائیل باشند

سرویس خارجی: رئیس جمهور اسبق تونس ضمن واکنش به توافقات اخیر برخی کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی، وضعیت فساد در این کشورها و...پیش بینی کرده موج سوم انقلاب های عربی به راه خواهد افتاد و این توافقنامه ها را از بین خواهد برد.

«منصف المرزوقی» رئیس جمهور سابق تونس با پیش بینی وقوع موج سوم انقلاب های عربی گفته: «همان دلایلی که باعث ایجاد موج دوم انقلاب عربی در سودان، عراق و لبنان پس از موج اول انقلاب در این کشورها شد، هنوز هم وجود دارد به ویژه اینکه فساد، استبداد، سرکوبگری، فقر و عدم اقدام رژیم های استبدادی به اجرای اصلاحات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و آشتی با ملت ها همچنان ادامه دارد».

رئیس جمهور اسبق تونس این را هم گفت که «توافقنامه های عادی سازی روابط بین رژیم های استبدادی عربی و رژیم صهیونیستی امضا می شود و این رژیم ها هرگز در تحمیل این عادی سازی روابط بر ملت های خود موفق نخواهند بود چرا که این ملت ها با تسلیم شدن در برابر رژیم صهیونیستی و برقراری هر گونه رابطه ای با این رژیم مخالف هستند».

المرزوقی در ادامه تصریح کرد «عدم پایداری دولت ها در تونس و تغییرات سریع آن به دلیل قانون انتخابات است که هدف از آن در تنگنا قرار دادن گروه ها و احزاب طرفدار انقلاب و کارشکنی در برابر ثبات روند دموکراسی است. به گزارش فارس، رئیس جمهور سابق تونس پیشتر نیز پیش بینی کرده بود موج های جدید انقلاب های عربی در راه است و «این بار این موج انقلاب ها از الجزائر و سودان فراتر رفته و به عربستان سعودی و دیگر کشورها» خواهد رسید.

گفتنی است، «منصف المرزوقی» که زاده 7 ژوئن 1945 (17 خرداد 1324) در شهر «قرمبالیه» تونس، فعال حقوق، پزشک، سیاستمدار و رهبر حزب «کنگره برای جمهوری» است، از سال 1390 تا 93 رئیس جمهور این کشور بود. اشاره این سیاستمدار به انقلاب های عربی است که به بهار عربی یا بیداری اسلامی مشهور شد، که از تونس در سال 1389 و با سرنگونی «زین العابدین بن علی»، رهبر مستبد این کشور، آغاز شد و بسیاری از کشورهای عربی را دربرگرفت.