آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۳۸۱۷
هنر
۷
زیر درختان زیتون

موفقیت سینمای ایران در جشنواره بین المللی فیلم ونیز

گروه هنر: هفتادوهفتمین جشنواره فیلم ونیز با اعطای جایزه شیر طلایی به فیلم «سرزمین آواره ها» ساخته «کلوئی ژائو» محصول آمریکا و همچنین جایزه نخست بخش افق ها و یک جایزه بازیگری به سینمای ایران شنبه 22 شهریور به کار خود پایان داد.

امسال «کیت بلانشت»، بازیگر استرالیایی برنده اسکار، رئیس هیئت داوران بخش رقابتی ونیز بود و «ورونیکا فرانز» کارگردان و فیلم نامه نویس اتریشی، «جوانا هاگ» کارگردان و فیلم نامه نویس انگلیسی، «نیکولا لاجیویا» نویسنده ایتالیایی، «کریستین پتزولد» فیلم ساز آلمانی، «مت دیلون» بازیگر استرالیایی و «لودیواین سانیه»، بازیگر فرانسوی به عنوان سایر داوران بخش رقابتی ونیز 77، به داوری فیلم ها و انتخاب برنده شیر طلای بهترین فیلم و سایر جوایز اصلی پرداختند.

در بخش بازیگری روح الله زمانی برای بازی در فیلم «خورشید» ساخته مجید مجیدی برنده جایزه «مارچلو ماسترویانی» (ویژه بهترین بازیگر نوظهور) شد.

او که به دلیل ابتلا به کرونا نتوانسته بود در جشنواره حاضر شود، پیامی ویدئویی برای جشنواره ونیز با این مضمون ارسال کرد: «از «آلبرتو بارابر»، مدیر جشنواره ونیز و «کیت بلانشت»، رئیس هیئت داوران و همچنین آقای مجیدی تشکر ویژه می کنم که مسیر زندگی من را به طور کلی تغییر داد. 

من از دل بچه های کار بیرون آمدم و امیدوارم روزی در هیچ جای جهان هیچ کودک کاری وجود نداشته باشد و تمام امکانات پیش روی آنها باشد».

مجید مجیدی که برای دریافت جایزه روی صحنه رفت نیز در صحبت های کوتاهی از مدیران جشنواره ونیز تشکر کرد که در چنین شرایط سخت کرونایی جشنواره را برگزار کردند و جان دوباره ای به سینما دادند.

 شمیلا شیرزاد، دیگر بازیگر نوجوان فیلم «خورشید» که همراه مجید مجیدی به نمایندگی از روح الله زمانی برای دریافت جایزه روی صحنه اختتامیه جشنواره ونیز رفت هم گفت: «من و امثال روح الله تمام زندگی مان را در خیابان دست فروشی کرده ایم. من تا یک سال پیش در مترو و خیابان دست فروشی می کردم. از آقای مجیدی و سینما تشکر می کنم که رویاهایمان را به ما بازگرداند».

همچنین فیلم «جنایت بی دقت»، به نویسندگی نسیم احمدپور و شهرام مکری، کارگردانی مکری و تهیه کنندگی نگار اسکندرفر، جایزه بهترین فیلم نامه اورژینال را از انجمن منتقدان مستقل دریافت کرد.

در بخش «افق ها» نیز فیلم «دشت خاموش» ساخته احمد بهرامی از ایران جایزه اصلی بهترین فیلم را از آن خود کرد.

 «دشت خاموش» دومین فیلم احمد بهرامی با بازی علی باقری، فرخ نعمتی، مهدیه نساج، مجید فرهنگ و تورج الوند است. فیلم داستان لطف الله مردی تنهاست که به عنوان پیشکار در یک کوره آجرپزی کار می کند و رابط میان صاحب کوره و کارگران است. صاحب کوره روزی همه کارگران را جمع می کند و خبری را به آنها می دهد که زندگی همه کارگران را دچار دگرگونی می کند.

احمد بهرامی نیز که در جشنواره ونیز حضور نداشت، در پیامی ویدئویی از «آلبرتو باربرا» و همکارانش برای داشتن شجاعت و برگزاری جشنواره در این شرایط سخت قدردانی کرد. 

او همچنین از سعید بشیری، تهیه کننده و مسعود امینی تیرانی، فیلم بردار و همچنین سایر عوامل ساخت فیلم «دشت خاموش» تشکر کرد و این جایزه را به مردم ایران تقدیم کرد که با وجود تحریم های ناعادلانه روزگار سختی را سپری می کنند.

فیلم «دشت خاموش» به کارگردانی احمد بهرامی جایزه فیپرشی (جایزه انجمن جهانی منتقدان) را نیز در این بخش دریافت کرد. این فیلم علاوه بر جایزه فیپرشی، موفق به دریافت جایزه بنیاد فای (اعتماد ملی ایتالیا) هم شد که هر ساله به بهترین فیلم با موضوع کار و مسائل مربوط به محیط زیست اعطا می شود.

هفتادو هفتمین جشنواره فیلم ونیز از دوم تا دوازدهم سپتامبر (12 تا 22 شهریور 1399) برگزار شد.