آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۶۳
صفحه آخر (جهان)
۱۲

راهپیمایی ضد فرانسوی در اسلامبول علیه اهانت به پیامبر نورانی اسلام

در ادامه اعتراضات علیه توهین نشریه فرانسوی «شارلی ابدو» نسبت به ساحت پیامبر اسلام(ص)، شهروندان ترکیه نیز در اسلامبول تظاهرات کردند و علیه اقدام موهن این نشریه و حمایت رئیس جمهور فرانسه از آن، شعاردادند.

در ادامه اعتراضات علیه بازنشر کاریکاتور موهن به ساحت مقدس پیامبر اکرم (ص) توسط نشریه فرانسوی شارلی ابدو، حدود 200 شهروند ترکیه در میدان «بایزید» شهر اسلامبول دست به تظاهرات زدند.

به گزارش ایسنا، برخی از تظاهرکنندگان پلاکاردهایی در دست داشتند که بر روی آنها نوشته شده بود، نشریه شارلی ابدو و شخص «امانوئل ماکرون»، رئیس جمهور فرانسه، بهای سنگینی را به دلیل این اقدام، پرداخت خواهند کرد. وزارت خارجه ترکیه نیز اقدام موهن نشریه شارلی ابدو را محکوم کرد.

ماکرون، که در سال 2017 برای کسانی که از رژیم صهیونیستی انتقاد بکنند، مجازات تعیین کرده است، در واکنش به سوال خبرنگاری در باره اقدام موهن شارلی ابدو، مدعی شد در فرانسه نشریات آزادند هر چیزی را بنویسند.

شارلی ابدو روز سه شنبه 11 شهریور ماه در شماره جدید خود، بار دیگر کاریکاتورهای توهین آمیز خود علیه پیامبر اسلام (ص) را منتشر کرد. این نشریه فکاهی فرانسوی کاریکاتورهای مذکور را سال 2006 نیز منتشر کرده بود. هفت ژانویه 2015(17 دی 1393) دفتر مجله شارلی ابدو به دلیل انتشار این کاریکاتورهای موهن، هدف حمله قرار گرفته و «ژان کابو» کاریکاتوریست هتاک به ساحت مقدس رسول گرامی اسلام (ص) ، به همراه 11 شخص دیگر کشته شده اند.