آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۵
شرکت ها
۲۹

بانک

تسهیلات تا 100 میلیون تومان برای کارگران

دنیای اقتصاد : بانک رفاه کارگران به عنوان بانک عامل پرداخت های مستمری بگیران و بازنشستگان تامین اجتماعی، 15 طرح مختص این گروه ها را اعلام کرده که سقف آنها تا یکصد میلیون تومان است. در این طرح سقف تسهیلات برای بیماران صعب العلاج که با مشکلات مالی روبه رو هستند و کارگران نمونه ای که هرسال معرفی می شوند معادل یکصد میلیون تومان است. همچنین پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی بدون ضامن تاسقف 5 میلیون تومان نیز از دیگر تسهیلات بانک رفاه است. بانک رفاه در سال جاری برای افزایش مبلغ تسهیلات قرض الحسنه از 2میلیون تومان به 5میلیون تومان مبلغ اعتبار را از 200 میلیارد تومان به 2 هزار و 230 میلیارد تومان افزایش داده که این رقم نسبت به سال گذشته نزدیک به 11 برابر شده است. همچنین صدور انواع بیمه نامه شخص ثالث، بدنه و سایر بیمه نامه ها نیز برای این قشر با نرخ 4 درصد اجرایی شده است. «طرح کرامت» یکی از طرح هایی است که بانک رفاه بابت تعمیر واحدهای مسکونی، هزینه درمان، هزینه ازدواج فرزندان مستمری بگیران و سایر هزینه ها به مشمولان این طرح یعنی بازنشستگان و مستمری بگیران اعطا می کند. سقف این تسهیلات 50 میلیون تومان بوده که با هدف تداوم خدمات مالی به مستمری بگیران و بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی و بازنشستگان دانشگاه های علوم پزشکی اجرا شده است.

بانک رفاه مبلغ 50 میلیون تومان با نرخ 15 درصد و بازپرداخت 36 ماه در طرح رفاه کالا به مشمولانی که حقوق خود را از بانک دریافت می کنند، پرداخت می کند. همچنین مستمری بگیران صندوق بازنشستگی سازمان تامین اجتماعی که به دلیل عدم حضور بانک رفاه در آن شهرستان ها، حقوق خود را از سایر بانک ها دریافت می کنند، به شرط ارائه گواهی کسر از حقوق و همچنین معرفی ضامن یا ضامنان معتبر یا سایر وثایق مورد قبول (به تشخیص ارکان اعتباری) برابر ضوابط و مقررات جاری بانک، می توانند از تسهیلات طرح رفاه کالا استفاده کنند. بانک رفاه علاوه بر تسهیلات قرض الحسنه ازدواج که به متقاضیان معرفی شده از سوی بانک مرکزی پرداخت می کند در طرح پیوند نیز به هر فرزند بازنشسته و مستمری بگیر، 20 میلیون تومان با نرخ یک درصد تسهیلات خرید کالا می پردازد. متقاضیان مذکور می توانند 200 میلیون ریال تسهیلات مرابحه با نرخ 15درصد (کمتر از نرخ مصوب بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران) در قالب «طرح رفاه کالا» مشروط به اینکه 60 درصد حقوق و مزایا، کل اقساط تسهیلات دریافتی را پوشش دهد دریافت کنند. البته، این طرح در مرحله نخست شامل استان های کرمان، خراسان رضوی، مازندران، خوزستان و آذربایجان شرقی است. در ادامه طرح ها و سیاست های حمایتی بانک رفاه، برای تنوع بخشی به سبد خدمات اعتباری و با هدف جلب رضایت عموم مشتریان، «طرح امید رفاه» توسط مدیران این بانک طراحی شده و بر این اساس مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی و کارکنان بازنشسته بانک رفاه در قالب عقد قرض الحسنه با سقف فردی 10 میلیون تومان (یکصد میلیون ریال) می توانند تسهیلات دریافت کنند. همچنین نرخ کارمزد سالانه این تسهیلات برای مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی و کارکنان بازنشسته بانک رفاه 4 درصد و برای کارکنان سازمان های در تعامل با بانک در قالب عقد مرابحه تامین کالا و خدمات با سقف فردی 100میلیون تومان (یک میلیارد ریال) با نرخ سود سالانه 6 درصد، است. با عضویت باشگاه مشتریان سازمان تامین اجتماعی، بازنشستگان و مستمری بگیران این سازمان می توانند از فروشگاه های طرف قرارداد با باشگاه مشتریان سازمان تامین اجتماعی در سراسر کشور کالاهای موردنیاز خود را به صورت اقساطی و بدون سود دریافت کنند. همچنین بانک رفاه کارگران اقساط مربوطه را از حقوق بازنشستگان کسر و به حساب فروشگاه های مربوطه واریز می کند. گفتنی است، اجرای این طرح در ابتدا به شکل آزمایشی در استان فارس انجام شد که به دلیل استقبال مستمری بگیران از طرح مذکور، اکنون در سراسر کشور در دسترس تمامی بازنشستگان و مستمری بگیران این سازمان قرار گرفته است.

همچنین تخصیص تسهیلات سرمایه در گردش به واحدهای تولیدی شناسایی شده مشکل دار در پرداخت حقوق معوق کارگران بیمه ای معرفی شده از سوی اداره های کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی (بر اساس توزیع استانی تعیین شده توسط وزارت متبوع) و تخصیص تسهیلات مرابحه به کارگران بیمه ای معرفی شده از سوی اداره های کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در قالب طرح حمایت برای تامین اموال و خدمات مورد نیاز از دیگر اقداماتی است که برای رفاه حال کارگران در نظر گرفته شده است. دیگر طرح تسهیلاتی، مربوط به تخصیص تسهیلات مرابحه به کارگران بیمه ای معرفی شده از سوی اداره های کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در قالب طرح حمایت برای تامین اموال و خدمات موردنیاز و پنجمین راه کمک به کارگران، اعطای تسهیلات قرض الحسنه به معرفی شدگان وزارت کار، سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) در قالب تفاهم نامه و تبصره های قانون بودجه کشور است. البته این تسهیلات برای کمک به کارآفرینی، اشتغال زایی و ایجاد مشاغل خانگی به ویژه موارد مربوط به زنان سرپرست خانوار انجام شده است.

اعلام زمان پذیره نویسی عمومی موسسه اعتباری ملل

دنیای اقتصاد : موسسه اعتباری ملل مهلت پذیره نویسی عمومی برای افزایش سرمایه این موسسه را از 22شهریور جاری تا 5 مهر اعلام کرده است. در اطلاعیه این موسسه که در سایت کدال آمده، اعلام شده است که با توجه به مجوز افزایش سرمایه مورخ 31 اردیبهشت سال جاری و بر اساس تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده 11خرداد و با توجه به افزایش سرمایه شرکت از مبلغ 606 میلیارد تومان به مبلغ یک هزار میلیارد تومان، تعداد 3میلیارد و 618میلیون و 743هزار و 235سهم حق تقدم استفاده شده توسط سهامداران فعلی است. حال با توجه به انقضای مهلت استفاده از حق تقدم مذکور برای تحقق افزایش سرمایه، به این وسیله تعداد 321میلیون و 256هزار و 765 سهم یک هزار ریالی برای پذیره نویسی عمومی عرضه می شود. موضوع افزایش سرمایه اصلاح ساختار مالی و بهبود نسبت کفایت سرمایه اعلام شده است. با توجه به ثبت شرکت اعتباری ملل نزد سازمان بورس، تمام پذیره نویسی سهام این شرکت از طریق شبکه کارگزاری انجام خواهد شد. متقاضیان می توانند در مهلت تعیین شده برای پذیره نویسی با مراجعه به شرکت های کارگزاری عضو فرابورس ایران نسبت به ارائه تقاضای سفارش خرید اقدام کنند. ضمنا خریداران این حق تقدم باید علاوه بر مبلغ پرداختی بابت حق تقدم مبلغ اسمی هر سهم را نیز به کارگزار مربوطه پرداخت کنند.