آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۵
ورزش
۳۲

پرونده ای برای برکناری های مشابه؛ فرهاد مجیدی چهارمین قربانی

منتظران شکست!

دنیای اقتصاد : اختلاف بین مدیران باشگاه استقلال و فرهاد مجیدی آن قدر آشکار و علنی بود که هیچ کس از عزل آقای سرمربی، بلافاصله بعد از فینال تعجب نکرد. حتی فضا طوری بود که انگار برخی در بدنه باشگاه از این شکست ناراحت نبودند؛ آنچه در مصاحبه بعد از بازی وریا غفوری هم دیده شد. فرهاد مجیدی هم در مصاحبه اخیرش بار دیگر همین مساله را گوشزد کرد. این اما اولین بار نیست که در فوتبال ایران، مدیران در انتظار شکست تیم خودی باقی می مانند تا به یک تسویه حساب درون سازمانی دست بزنند.

   قربانی اول؛ برانکو

یکی از مشهورترین نمونه ها از این دست در فوتبال ایران، مربوط به حضور تیم ملی فوتبال کشورمان در جام جهانی 2006 آلمان می شد. در آن زمان اختلاف شدیدی بین سازمان تربیت بدنی به زعامت محمد علی آبادی و فدراسیون فوتبال به ریاست محمد دادکان وجود داشت. قربانی این داستان هم کسی نبود غیر از برانکو ایوانکوویچ؛ سرمربی وقت تیم ملی. ایران در جام جهانی با مکزیک، پرتغال و آنگولا همگروه شده بود. مکزیک و پرتغال آن سال تیم خوبی داشتند که اولی در مراحل حذفی آرژانتین را جان به لب کرد و دومی تا نیمه نهایی هم رسید. با این حال سازمان تربیت بدنی از پیش از مسابقات پروژه «آسان نمایی» گروه ایران را آغاز کرد و سپس تنها ساعتی بعد از حذف تیم ملی کشورمان طی بیانیه ای از عزل دادکان خبر داد. کار برانکو تمام شد و او به ایران برنگشت، دادکان هم برکنار شد تا فیفا فدراسیون فوتبال ایران را به خاطر مداخله دولت، تعلیق کند. در حقیقت منتظران شکست آن قدر هول بودند که کار دست خودشان دادند.

   قربانی دوم؛ علی دایی

شرایط این اواخر فرهاد مجیدی را علی دایی دو مقطع در پرسپولیس تجربه کرد. بار اول دقیقا مثل استقلال، علی دایی توانسته بود در اوج اختلاف با حبیب کاشانی پرسپولیس را به فینال جام حذفی در سال 90 برساند. با این وجود بر خلاف مجیدی، دایی توانست با برتری بر ملوان تیمش را قهرمان کند. او سپس در موضع قدرت قرار گرفت و هوشمندانه استعفا نداد تا کاشانی مقصر جدایی لقب بگیرد. در ادامه حمید استیلی سرمربی پرسپولیس در لیگ یازدهم شد و مردم چون چنین انتخابی را قبول نداشتند، از همان هفته اول علیه اش موضع گرفتند. مرتبه دوم که دایی در این شرایط گیر کرد، مربوط به اوایل لیگ چهاردهم بود. او با حمیدرضا سیاسی، رئیس وقت هیات مدیره پرسپولیس مشکل جدی داشت؛ تا جایی که در اوج نیاز تیم به خرید مدافع جدید، باشگاه حاضر نبود قرارداد اومانا را ببندد. در نهایت بلافاصله بعد از باخت 3بریک پرسپولیس برابر تراکتور در هفته هفتم، سیاسی فرصت را غنیمت شمرد و حکم به اخراج علی دایی داد. رحیمی، مدیرعامل وقت باشگاه هم در حمایت از دایی استعفا داد. حمید درخشان سرمربی پرسپولیس شد و دایی که حاضر به قبول جدایی نبود، همزمان با او در تمرین پرسپولیس شرکت کرد؛ یک تیم با دو سرمربی!

   قربانی سوم؛ وینفرد شفر

استقلالی ها قبل از فرهاد مجیدی این حجم از اصطکاک با سرمربی را در زمان وینفرد شفر هم تجربه کرده بودند. اوج اختلاف بین شفر و علی خطیر، معاون ورزشی باشگاه بود. شفر هرگاه به یک پیروزی مهم دست می یافت، با پستی طعنه آمیز به همه تبریک می گفت غیر از خیانتکاران! از سوی دیگر خطیر هم هر زمان تیم متوقف می شود، به کادرفنی کنایه می زد. نهایتا شکست در مشهد برابر شهرخودرو بهترین بهانه را دست مدیران وقت استقلال داد تا فورا مربی آلمانی را اخراج کنند. عصر روز بعد، از حضور شفر در تمرینات استقلال جلوگیری شد و درحال حاضر فیلم این اتفاق، مهم ترین مدرک او در پرونده شکایت علیه استقلال است.

   قربانی چهارم؛ فرهاد مجیدی

دست کم بین موارد شناخته شده سال های اخیر، فرهاد مجیدی چهارمین کسی است که انگار برخی در باشگاه انتظار شکستش را می کشیدند. موضوع تازه تر از آن است که نیاز به بازگویی داشته باشد. مجیدی بعد از دربی حذفی نیز مدعی شد پیروزی استقلال در این مسابقه به مذاق آقایان خوش نیامده است. بعد از فینال هم بیانیه فوری استقلال در مورد قطع همکاری با فرهاد و بازگرداندن استراماچونی، شاید این فرضیه را تقویت کرد. حالا مدیران استقلال هر طور شده «باید» استراماچونی را برگردانند، وگرنه نوع رفتار آنها با مجیدی بیش از پیش زیر سوال خواهد بود.