آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۵۷۵۶
فرهنگ: ادبیات و هنر
۱۰
عکس (قاب)

«روبوکاپ» به تلویزیون می رود

پلیس آهنی، بدون پلیس آهنی !

منبع: ها لیوود ریپورتر

آیا تماشاگران قاب کوچک آمادگی همراهی با یک «روبوکاپ/ پلیس آهنی» تازه را دارند، آن هم بدون حضور خود پلیس آهنی؟! این مجموعه اکشن و ماجراجویانه، با نگاهی به داستان فیلم سینمایی سال 1987 پل ورهوون ساخته می شود و پیش درآمدی بر داستان این فیلم است. نسخه دهه هشتادی که با استقبال بالای تماشاگران روبه رو شد، شخصیت مکانیکی جدیدی را معرفی کرد که نمونه اش تا قبل از آن در هیچ فیلم سینمایی دیده نشده بود. اما داستان مجموعه ای که براساس داستان این فیلم موفق تولید می شود، قرار نیست ماجراهای زندگی این پلیس آهنی و مکانیکی را دوباره تعریف کند.اد نومیر یکی از نویسندگان فیلمنامه نسخه اصلی، نویسنده اصلی فیلمنامه نسخه تلویزیونی است. او در این باره می گوید: «این مجموعه هم به نسخه سینمایی ارتباط دارد و هم ندارد! داستان در همان مکان و جغرافیایی رخ می دهد که داستان نسخه سینمایی در آن می گذشت. در اینجا هم اداره پلیس و درگیری ها یش با عوامل خلاف و منفی، در راس داستان و ماجراهای آن قرار دارد. اما شخصیت افسر آلکس مورفی در آن جایی ندارد و حضورش در داستان منتفی است. فیلمنامه نسخه تلویزیونی ماجراهایش را بدون حضور او تعریف و دنبال خواهد کرد.»

به جای آلکس مورفی، تماشاگران ماجراهای مربوط به شخصیت ریچارد جونز کوهنور را دنبال خواهند کرد. او یکی از شخصیت های فرعی نسخه سینمایی بود. با توجه به این که داستان نسخه تلویزیونی در دورانی قبل از شروع داستان نسخه سال 1987 اتفاق می افتد، تماشاگران باید منتطر دیدار با یک جونز جوان تر باشند. نقش ریچارد جونز را در فیلم سینمایی رونی کاکس بازی می کرد. بعید به نظر می رسد از او برای حضور در نسخه تلویزیونی دعوت شود. هنوز بازیگر نقش دوران جوانی جونز انتخاب نشده است.

به گفته نومیر: «از مدتی قبل این ایده مطرح شد که دوباره به روبوکاپ برگردیم و داستانک هایی از آن را تبدیل به کارهای مستقل تلویزیونی و سینمایی کنیم. شهر دیترویت که در نسخه سینمایی داشتیم، مکان مناسبی برای درگیر کردن نیروی پلیس با خلافکاران بود. آن حال و هوای خاصی که در دل داستان و ماجراهای فیلم وجود داشت، راه را برای بهره گیری از اجزای مختلف آن باز و هموار کرده است. به باور بسیاری، داستان نسخه سینمایی گنجینه ای ارزشمند از داستانک های خوبی بوده است که قابلیت بالایی برای تعریف در دو رسانه سینما و تلویزیون دارند.»

اولین اپیزود مجموعه، پایلوتی 90 دقیقه ای است که به معرفی داستان، شخصیت ها و مکان می پردازد. قرار است این پایلوت اواسط فصل پاییز جلوی دوربین برود. فعلا یک فصل 12 قسمتی از روبوکاپ جدید تولید و آماده پخش می شود، اما از حالا می توان انتظار تولید فصل های بعدی آن را هم داشت. تولید نسخه تلویزیونی روبوکاپ در حالی است که صنعت سینما از مدتی قبل، به دنبال ساخت قسمت جدیدی از مجموعه فیلم روبوکاپ بوده است. حتی ابه فورسایت فیلمساز استرالیایی هم برای کارگردانی آن انتخاب شده است. نومیر یکی از نویسندگان فیلمنامه قسمت تازه می باشد. در نسخه سینمایی روبوکاپ، پیتر ولر نقش پلیس آهنی را به عهده داشت.