آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۵۷۵۶
ورزش
۴

گفت و گو با کاپیتان تیم ملی ووشو در خصوص شرایط این روزهای تمرین و زندگی

بعد از 14سال شش ماهه اول سال خانه بودم!

گفتگو: یگانه عصاری

 محسن محمدسیفی، کاپیتان تیم ملی ووشو ایران مانند بسیاری از ورزشکاران، این روزها به خاطر ویروس کرونا تمریناتش را به صورت انفرادی ادامه می دهد. تمرینات سخت قدرتی، سرعتی و تکنیکی یکی از مهم ترین دغدغه های محمدسیفی برای رسیدن به روزهای بهتر است، با این حال  فعلا چاره ای نیست جز تنها تمرین کردن، کیسه زدن و دور بودن از شرایط دو به دو تمرین کردن.  کاپیتان تیم ملی ووشو در گفت وگو با «جام جم» در خصوص این روزها و دغدغه هایش صحبت کرد.
 اوضاع تمرین در روزهای کرونایی چطور است؟

من روزانه دو بار تمرین می کنم ولی شرایط سالن و تمرینات گروهی را ندارم. تمرینات را به صورت انفرادی و خارج از شهر  انجام می دهم. البته جا دارد از مدیر کل ورزش و جوانان و رئیس هیات ووشو تشکر کنم که هر از گاهی هم تنهایی به سالن بروم و کیسه بزنم.

 به صورت مجازی و زیر نظر سرمربی تمرینی داشتید؟

فعلا نه. ولی کلاس آنلاینی برگزار شد و در آینده ای نزدیک ادامه پیدا خواهد کرد.

 کرونا چقدر روی فرم بدنی و تمرینات شما تاثیر داشته؟

ببینید وقتی شرایط دو به دو و اردویی نباشد، ناخودآگاه از کیفیت تمرین کم می شود. شما در این شرایط مجبوری به خاطر مسابقات پیش رو، اردوهای حاضر و هدفی که در سر داری، بیشتر از قبل بجنگی. الان ولی همه جا تعطیل شده و هیچ مسابقه ای قرار نیست برگزار شود، با این حال من و بچه ها تمرین می کنیم. شخصا سعی کرده ام شرایطم را خوب نگه دارم تا بلافاصله بعد از شروع اردوی تیم ملی، به شرایط ایده آلم برگردم.

 پس فعلا خبری از اردو نیست و البته جام جهانی آذر ماه هم کنسل شد.

بله فعلا خبری از اردوها هم نیست، البته منتظر هستیم تا فدراسیون جهانی تقویم را مشخص کند و بر اساس آن جلو برویم. جام جهانی ملبورن هم ابتدا مهر ماه بود، اما به خاطر کرونا به تعویق افتاد و قرار شد آذر ماه برگزار شود و درنهایت هم کنسل شد. دیدند که امکان برگزاری نیست.

 در این روزهای سخت، توانستی بیشتر کنار همسر و دخترت مینا باشی؟

بله. از این بابت یک موهبت بود. کلا در خانه ام و فقط دو بار در روز تمرین می کنم.بعد از حدود 13 یا 14 سال، این اولین بار است که من شش ماهه اول سال را در خانه هستم و اردوی تیم ملی نداشتم! این شرایط برای من تازگی داشت!

 شما با فیست وان چین قرارداد داری. در این شرایط سفر به چین هم امکان پذیر نیست.

بله. به محض بهتر شدن شرایط به باشگاهم برمی گردم ولی در حال حاضر شرایط بیماری طوری نیست که قادر به سفر باشیم. به خصوص برای ما که ورزش حرفه ای می کنیم، شاید شرایط بدتر هم باشد چون در صورت ابتلا دیگر نمی توانیم مثل قبل ورزش کنیم. به خصوص وقتی ریه درگیر شود، برای همین سعی کردم در خانه باشم و در خارج از شهر، کوه و جاده هم تمرین می کنم.

 به عنوان کاپیتان تیم ملی ووشو، از بچه های تیم خبر داری؟

بله در اینستاگرام و به صورت تلفنی با آنها در ارتباط هستم، تمرینات شان را دنبال می کنم و امیدوارم به زودی شرایط جوری شود که یکدیگر را دوباره ببینیم.

 کسی از نزدیکان یا بچه های تیم که خدایی نکرده به کرونا مبتلا نشده؟

نه خداراشکر تا جایی که من خبر دارم نه.

 این روزها خیلی از ورزشکاران به سبب تعطیل شدن مسابقه ها، به لحاظ درآمد و حمایت دچار مشکل شده اند. شما حمایتی از سمت فدراسیون داشته اید؟

باید از آقای دکتر صدیقی تشکر کنم که طی دو مرحله، برای ورزشکاران ملی پوش مبلغی را واریز کردند و این کمک خرج ما شد، ولی واقعیت این است که قهرمانان ووشو از مهر ماه سال گذشته که از مسابقات قهرمانی جهان برگشتیم، همه خانه نشین هستیم  و شرایط زندگی و شرایط اقتصادی هم جوری نیست که بتوان راحت زندگی کرد. امیدوارم وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک، پاداش های باقی مانده از سال 97 و 98 را پرداخت کنند تا کمک خرجی برای همه قهرمانان باشد.