آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۵۷۵۶
رسانه: شبکه
۷

خبر

شاگرد نخبه دکتر قریب به شبکه مستند می آید

«تاریکخانه شفا» پرتره ای از دکتر مرتضی باجقلی، چهره ماندگار رادیولوژی ایران و بنیانگذار رادیولوژی اطفال در کشور  سه شنبه 25 شهریور ساعت 20و30 دقیقه برای نخستین بار از شبکه مستند سیما  پخش می شود.

 تاریکخانه شفا به تهیه کنندگی سید محسن طباطبایی پور و کارگردانی محمد پسران رزاق از تولیدات شبکه مستند است و  در 25 دقیقه به مرور  فصل هایی از زندگی  دکتر مرتضی باجقلی، دانشیار گروه رادیولوژی دانشگاه علوم پزشکی و چهره ماندگار رادیولوژی ایران و بنیانگذار رادیولوژی اطفال در کشور می پردازد.    

طباطبایی پور درباره این مستند گفت:  این فیلم شرح حالی از دکتر مرتضی باجقلی، متخصص رادیولوژیست ایران است که سال 1310 در اصفهان به دنیا آمد ، تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در شهر اصفهان به پایان رساند و سال 1331 وارد دانشگاه پزشکی تهران شد و از شاگردان ممتاز مرحوم دکتر محمد قریب بود.

وی افزود: باجقلی پس از فارغ التحصیلی در سال 1339 به سمت دستیار رسمی رشته پرتوشناسی دانشکده پزشکی و سال 1343 با گذراندن امتحان به سمت استادیار این رشته انتخاب و مشغول به کار شد.وی  سال 1345  هم از سوی دانشگاه علوم پزشکی به مدت چهار سال برای تکمیل دوره رادیولوژی اطفال در دانشگاه پیترزبورگ آمریکا به ادامه  تحصیل پرداخت و پس از اخذ دوره تخصص رادیولوژی اطفال در سال 1349 به ایران بازگشت  و به تدریس و تحقیقات علمی مشغول شد.

این تهیه کننده تصریح کرد: از فعالیت های شاخص علمی و پژوهشی دکتر باجقلی، ارائه بیش از صد مقاله علمی در اجلاس های بین المللی و داخلی ، تدریس در دانشگاه پترزبورگ، بنیانگذار اولین رادیولوژی اطفال در ایران ، گزارش اولین مورد کیست هیداتیک بطن چپ در ایران، رئیس افتخاری کنگره رادیولوژی های ایران، نگارش یک فصل از کنگره اطفال دکتر قریب درباره بیماری های تنفسی فوقانی در نوزادان و اطفال، اولین سونوگرافی چشم در ایران و... است و این فخر  جامعه پزشکی  باسن بالا، هنوز به کار و پژوهش علمی مشغول است.

تاریکخانه شفا، امشب 25 شهریور ساعت 20و30 دقیقه پخش می شود و تکرار آن 30بامداد و ساعت 15و30 دقیقه روز آینده خواهد بود.

این مستند را محمد پسران رزاق کارگردانی کرده است و از دیگر عوامل آن می توان به تصویربردار: حجت الله معراج، صدابردار: فرامرز مختاری، مدیر صحنه: راضیه طاهری، تدوین و صداگذاری: حجت الله معراج و... اشاره کرد.

«داستان های ناگفته» در شبکه یک به تصویر کشیده می شود

مجموعه مستند چهار قسمتی «داستان های ناگفته» با موضوع روایت رشادت های خلبانان ارتش نیروی هوایی در هشت سال دفاع مقدس از شبکه یک پخش می شود.

به گزارش جام جم، این مستند که در چهار قسمت 50دقیقه ای تهیه شده است با پخش تصاویر واقعی و مستند از عملیات های خلبانان ارتش نیروی هوایی و روایت برخی از فرماندهان آن دوران گوشه ای از توانمندی ها و نقش موثر نیروی هوایی کشور را در عملیات های جنگی روایت می کند.

محمدعلی اعظمی خلبان اف-4 پایگاه بوشهر، جعفر عمادی خلبان اف-4 پایگاه همدان، رضا رمضانی خلبان اف-5 پایگاه دزفول، عباس رمضانی خلبان اف-5 پایگاه تبریز، فرج الله برات پور فرمانده لجستیک و فرمانده عملیات پایگاه همدان و سیاوش مشیری خلبان اف-4 پایگاه همدان از روایتگران این مجموعه اند.

داستان های ناگفته، نیروی هوایی در ابتدای پیروزی انقلاب، دروازه خوزستان، پایگاه چهارم شکاری دزفول در روزهای ابتدای جنگ و رویای آشفته ازجمله عناوین مستند «داستان های ناگفته» است.