آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۵۷۵۶
زندگی: ایران
۱۶

بزرگ ترین تندیس نگهبان زبان و ادب پارسی به ارتفاع 43 متر در مشهد ساخته شد

سلام فردوسی به امام رضا (ع)

حقیقت تلخ این است که متاسفانه کودکان و نوجوانان سرزمین ما نام شخصیت ها و قهرمانان داستان های خارجی را به خوبی می دانند اما هیچ پیش زمینه ذهنی از قهرمانان اساطیری و تاریخی این مرز و بوم ندارند. کودکان ما هالک و هری پاتر و هرکول را می شناسند اما نمی دانند آرش و کاوه آهنگر و رستم چه کرده اند و هنوز که هنوز است با خالق این شخصیت ها، با فردوسی بزرگ آشنا نیستند. شاید یکی از دلایل اصلی این ناآشنایی نسل جدید کم کاری بزرگ ترها در سالیان گذشته بوده است. خوشبختانه در سال های اخیر گام های خوبی در این زمینه برداشته شده است. در همین راستا به زودی از مجسمه 43متری فردوسی در مشهد که بزرگ ترین مجسمه کشور و ششمین مجسمه دنیا خواهد بود، رونمایی می شود.

حکمت شاهنامه ، حکمت قرآنی است

به گزارش جام جم، رهبر معظم انقلاب، شهریور سال 72 در بازدید از نمایشگاه مینیاتور و نگارگری، در حسینیه امام خمینی(ره) می فرماید: نمی دانم شما آقایان چقدر با شاهنامه مانوسید. من با شاهنامه مانوسم. حکمت شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی، حکمت اوستایی نیست؛ حکمت قرآنی است. اگر کسی به شاهنامه دقت کند، خواهد دید فرودسی ایران را سروده، اما با دید یک مسلمان؛ آن هم یک مسلمان شیعه. بیان زندگی قهرمان ها و پهلوان ها و شخصیت های مثبت مثل رستم و اسفندیار در شاهنامه، در اندیشه های اسلامی ریشه و ظهور و بروز دارد. عکس آن، شخصیت های منفی مثل تورانی ها یا بعضی از سلاطین، مثل کیکاووس شخصیت هایی هستند که در تفکر اسلامی به وضوح کوبیده شده اند. لذا حکمت قرآنی، همان حکمت ملی بومی و ایرانی ماست.

رهبر در 8 بهمن 1381 در دیدار با جمعی از اعضای انجمن قلم فرمودند: من موافقم که از فردوسی تجلیل شود، شاهنامه تحلیل شود و حکمت فردوسی استخراج گردد تا همه بدانند که این حکمت، اسلامی است یا غیراسلامی. این بزرگداشتی هم که برگزار شد، اصلا به دستور و خواست من بود؛ منتها چون اواخر ریاست جمهوری ام بود، به آقای مهندس حجت گفتم که دنبال نمایید و فردوسی را بزرگ کنید. فردوسی باید هم بزرگ شود. فردوسی در قله است.

یک بقعه مبارکه

تیرماه سال 96 هم آیت الله علم الهدی در مراسم گرامیداشت سالروز فرمان رهبری مبنی بر آبادانی طوس در آرامگاه فردوسی اظهار کرد: برخی از مکان ها مانند کعبه از امتیاز مکانی و برخی زمان ها مانند شب قدر از امتیاز زمانی برخوردارند. سرزمین طوس بر اثر موقعیت مکانی از این نظر که محل ظهور چهره های بزرگ اسلامی بوده است از دیدگاه ما می تواند یک بقعه مبارکه باشد. بزرگانی از این شهر به پاخاستند که به گسترش معارف اهل بیت(ع) روی کره زمین اقدام کردند.

تندیس یک حماسه سرا

فردوسی می تواند به عنوان یک نماد فرهنگی مبتنی بر باور دینی بیش از پیش به جهانیان معرفی شود و همه ما وظیفه داریم به اشکال مختلف در تبلیغ این چهره تاریخی کشورمان سهیم باشیم.

بر همین اساس یکی از فعالان صنعت گردشگری که خودش را مفتخر به همشهری بودن با فردوسی می داند تصمیم گرفته با هزینه شخصی، تندیسی بزرگ از این حکیم نامدار بسازد و البته این اقدام خود را عرض ارادتی می داند به امام هشتم و باور دارد همه چیز در خطه خورشید باید در خدمت امام رضا(ع) باشد.

حسین ثابت می گوید: از مدت ها پیش وقتی دغدغه رهبر معظم انقلاب درخصوص توجه و شناساندن بیشتر فردوسی را شنیدم به فکر انجام کاری در این راستا بودم. از سوی دیگر به سبب علقه ای که به زادگاه خودم مشهد و به طور ویژه امام رضا(ع) دارم، می خواستم کاری بکنم تا نام مشهد بیشتر از قبل بدرخشد.او خود را مدیون امام رضا(ع) می داند و می افزاید: من در نوجوانی به بیماری فلج عضلانی مبتلا شده بودم و امیدی به درمان نبود ولی با نذر مادرم به درگاه امام هشتم شفا یافتم. بر همین اساس این دین بزرگ تا ابد بر گردن من هست و هر اقدامی که در شهر مشهد انجام می دهم تنها یک هدف اصلی دارد و آن هم تبلیغ بیشتر و بیشتر بارگاه منور رضوی است. لذا از ماه ها پیش پروژه ساخت تندیس بزرگی از فردوسی را آغاز کردیم و به کمک نزدیک به 100 نفر از کارشناسان و متخصصان حوزه های مرتبط با این موضوع ساخت مجسمه ای با ارتفاع 43 متر آغاز شد.وی می گوید: مجسمه ساخته شده به عنوان یکی از 10 مجسمه بلند جهان است و طراحی آن به شکلی است که فردوسی در حال تعظیم به امام رضا(ع) می باشد و قرار است این مجسمه در مجموعه گردشگری طرق و رو به حرم مطهر نصب شود.