آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۵۷۵۶
جامعه
۱۸
کوتاه تر از گزارش

واکسن آنفلوآنزا مهرماه می رسد

محمدحسین خودکار

هرچه به فصل خزان نزدیک تر می شویم، نگرانی درباره شیوع همزمان کرونا و آنفلوآنزا بیشتر می شود.مهم ترین نکته ای هم که بعد از رعایت پروتکل های بهداشتی می تواند تا حدودی از این نگرانی ها بکاهد، توزیع درست و کافی واکسن آنفلوآنزا در سطح کشور است تا هم افراد کمتری به این ویروس قدیمی مبتلا شوند و هم شناسایی افراد دچار شده به ویروس جدید راحت تر باشد. به همین دلیل درحالی که سال گذشته فقط 250 هزار دوز واکسن آنفلوآنزا برای گروه های پرخطر در نظر گرفته شده بود، امسال قرار است حداقل 5/2میلیون دوز واکسن برای این افراد تهیه شود.

این وعده ای است که حیدر محمدی، مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو دیروز در گفت وگو با ایسنا به مردم داد و تاکید کرد امسال تعداد واکسن های پیش بینی شده برای سایر افراد هم از یک میلیون و 800 هزار دوز سال گذشته به 16 میلیون دوز خواهد رسید.

 توزیع از اول مهر

روز اول مهر، تاریخی است که سازمان غذا و دارو برای فاز اول توزیع واکسن آنفلوآنزا در داروخانه ها در نظر گرفته است. به گفته محمدی در فاز اول، گروه های پرخطر و سالمندان بالای 65 سال می توانند با ارائه کارت ملی و ثبت کد ملی خود، واکسن را دریافت کنند.

فاز دوم توزیع این واکسن نیز چند هفته بعد از شروع فاز اول آغاز خواهد شد و در این مرحله، سایر افراد می توانند برای تهیه واکسن به داروخانه ها مراجعه کنند. البته مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو توضیح داده در مرحله دوم یک نفر از اعضای خانواده می تواند با مراجعه به داروخانه با ثبت کد ملی، صرفا تا سقف سه عدد واکسن برای دیگر اعضای خانواده اش دریافت کند.

 قیمت واکسن آنفلوآنزا

نکته دیگری که محمدی در صحبت هایش به آن اشاره کرده، رایگان بودن واکسن آنفلوآنزا برای گروه های پرخطر شامل کادر درمان، بیماران دیابتی پیشرفته، افراد مبتلابه بیماری های قلبی و عروقی، بیماران مبتلا به سرطان و مادران باردار است. همچنین براساس صحبت های او، افراد بالای 65 سال که جزو این گروه ها نیستند هم می توانند این واکسن را باقیمت حدود 42 هزار تومان از داروخانه ها تهیه کنند و البته واکسن آنفلوآنزا برای کودکان زیر پنج سال هم  به صورت سه ظرفیتی و با همین قیمت در داروخانه ها توزیع خواهد شد. مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو همچنین توضیح داده است قیمت این واکسن برای سایر افراد نیز بسته به میزان واردات آن می تواند 42 هزار تومان یا بیشتر باشد.

 واکسن از کجا می آید؟

16 میلیون دوز واکسن آنفلوآنزایی که قرار است از ابتدای مهر رفته رفته در کشور توزیع شود در هفته های آینده از کشورهای آلمان، فرانسه و کانادا با ارز دولتی و با نرخ 9/5 تا 7 یورو وارد کشورمان خواهد شد. این نکته ای است که دیروز کریم همتی، رئیس جمعیت هلال احمر در برنامه ای تلویزیونی به آن اشاره کرد و گفت: اگر تقاضا برای واکسن آنفلوآنزا بیشتر از 16 میلیون دوز باشد، مجبور خواهیم بود واکسن را با ارز آزاد وارد کشور کنیم که در این صورت قیمت بیشتری خواهد داشت.

 زدن واکسن آنفلوآنزا چه تاثیری دارد؟

مساله دیگری که باید به آن توجه داشت، این است که تزریق واکسن آنفلوآنزا هیچ تاثیری در پیشگیری از ابتلا به کرونا ندارد. نکته ای که محسن زهرایی، رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت با اشاره به آن تاکید کرده این است که این واکسن حتی به عنوان سپری دفاعی در برابر خود آنفلوآنزا نیز شناخته نمی شود و نهایتا حدود 40 تا 60 درصد می تواند از ابتلا به این بیماری پیشگیری کند.

او بر همین اساس توضیح داده با توجه به این مسائل، مهم ترین راه پیشگیری از ابتلا به آنفلوآنزا همانند کرونا نیز همان ماسک زدن، شست وشوی مرتب دست ها و رعایت فاصله گذاری اجتماعی است.