آرشیو چهار‌شنبه ۲۶‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۶
بازار دیجیتال
۱۷

روی خط

کدام تجهیزات شبکه ملی اطلاعات بومی شدند؟

ایسنا : شرکت های داخلی در حوزه تامین تجهیزات شبکه ملی اطلاعات شامل هفت دسته پایانه ها، لایه دسترسی، لایه انتقال(نوری)، رادیو و آنتن، رابط شبکه، لایه لبه و هسته، سامانه ها و شبکه های اختصاصی می شوند که در دسته نخست، 12 شرکت شامل گوشی هوشمند، تبلت، گوشی IP و انواع مودم ها حضور دارند.

به گزارش «ایسنا» در سند معماری و طرح کلان شبکه ملی اطلاعات، بومی سازی و ارتقای 20 درصدی استفاده از خدمات بومی موردتوجه ویژه ای قرار گرفته است. در این راستا و با هدف تحقق شعار سال، یعنی جهش تولید و همچنین اجرایی شدن اصول سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات، رویداد «معرفی دستاوردهای بومی سازی تجهیزات پیشرفته شبکه ملی اطلاعات» تشکیل شده تا دستاوردهای شرکت های دانش بنیان و تولیدکنندگان داخلی تجهیزات مخابراتی و توانمندی های این صنعت، به نمایش گذاشته شود. به گفته مهدی کریمی نیسیانی - معاون توسعه و مدیریت شبکه ملی اطلاعات - درباره بومی سازی تجهیزات پیشرفته شبکه ملی اطلاعات، کارگروه بومی سازی تجهیزات شبکه ملی اطلاعات با حضور نمایندگان معاونت فناوری و نوآوری وزارت ICT، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، پژوهشکده ارتباطات و فناوری اطلاعات، سندیکای صنعت مخابرات و اپراتورها، از تیرماه 10 جلسه برگزار کرده که برآورد آن تشکیل رویدادی برای انعکاس دستاوردهای موجود در حوزه بومی و سفارشی سازی تجهیزات پیشرفته شبکه ملی اطلاعات بوده است.

نماینده ویژه وزیر در توسعه شبکه ملی اطلاعات در تبیین جزئیات بیشتر این رویداد، اعلام کرد که 44 شرکت در قالب هفت دسته بندی در این رویداد حضور دارند. این شرکت ها شامل پایانه ها، لایه دسترسی، لایه انتقال(نوری)، رادیو و آنتن، رابط شبکه، لایه لبه و هسته، سامانه ها و شبکه های اختصاصی می شوند.

فعال سازی بسته های رایگان برای معلمان

ایسنا : وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از فعال سازی بسته سه ماهه رایگان برای 700هزار معلم خبر داد و اعلام کرد که این فعال سازی به تدریج تا هفته اول مهر به پایان می رسد.

مدارس و دانشگاه ها از هفته ابتدایی اسفند یعنی از همان زمان ورود ویروس کرونا به ایران تعطیل شدند و با تعطیلی کلاس ها، موضوع آموزش مجازی مطرح شد اما یکی از مهم ترین چالش های آموزش آنلاین، دسترسی دانش آموزان و دانشجویان به اینترنت عنوان شد و اینکه شرکت در کلاس های آنلاین دانشگاهی نیازمند حجم بالایی از اینترنت است و برای دانشجویان هزینه بالایی خواهد داشت.

در این راستا و به نقل از وزارت ارتباطات، محمدجواد آذری جهرمی با بیان اینکه استفاده از شبکه شاد در سراسر کشور رایگان شده است، گفت: همه اپراتورها استفاده از این شبکه را برای دانش آموزان و معلمان رایگان کردند. معلمان جدای از شبکه شاد برای آموزش مجازی نیاز به بسته هایی داشتند که مقرر شد بسته های سه ماهه رایگان برای 700 هزار معلم و کادر آموزشی سراسر کشور که فروردین ماه در سامانه وزارت ارتباطات ثبت نام کرده بودند، فعال شود.

وی افزود: آن دسته از معلمانی که هم اکنون بسته های فعالی دارند این بسته ها برایشان ذخیره می شود و پس از اتمام بسته سه ماهه از آن بسته ها می توانند استفاده کنند. تمدید این بسته های آموزشی معلمان منوط به ارزیابی شرایط پس از این سه ماه است و اگر آموزش مجازی ادامه داشته باشد برای آن هم برنامه ریزی می کنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره بسته ویژه دانش آموزان هم گفت: یک سری سایت های سفید در دسترس دانش آموزان قرار می گیرد که هماهنگی های لازم با وزارت آموزش و پرورش صورت گرفته است و این بسته می تواند از طریق اپراتورهای خانگی و تلفن همراه به صورت رایگان استفاده شود و با همان شماره تلفنی که دانش آموزان در شبکه شاد ثبت نام کرده اند این بسته قابل استفاده است. بسته ها علاوه بر شبکه شاد در پیام رسان های داخلی هم قابل استفاده خواهد بود و تلاش می کنیم تا اول مهر فعال شود. آذری جهرمی از اتصال رایگان 86 هزار مدرسه در سراسر کشور به اینترنت خبر داد و گفت: هم اکنون مدارس درحال استفاده هستند. سه بسته دیگر برای دانشگاه ها، دانشجویان و اساتید وعده داده بودیم که از ابتدای مهر همه دانشگاه هایی که وزارت علوم به ما اعلام کرده باشد، سایت های آموزشی موردنیازشان رایگان خواهد بود. بسته ای هم برای دانشجویان و اساتید برنامه ریزی کرده ایم که فرآیند ثبت نام آن از ابتدای مهر آغاز می شود.  

 گوشی صا ایران به زودی در بازار

همچنین وزیر ارتباطات در مراسم دستاوردهای بومی سازی تجهیزات شبکه ملی اطلاعات از عرضه گوشی صاایران خبر داده است. 

وی تاکید کرد: «امروز معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات گزارش داد پس از درخواستی که از وزارت دفاع داشتیم، مجموعه صاایران برای تولید گوشی داخلی ورود خوبی داشته و اولین سری از گوشی های تولیدی خود را تحویل ایرانسل داده است تا شرایط عرضه به بازار توسط این اپراتور مهیا شود.»

وزیر ارتباطات در این مراسم تصریح کرد: اکنون به دلیل آموزش مجازی خیلی از ما مصرف کننده هستیم و باید برای فرزندان خود تبلت، گوشی تلفن همراه و مودم تهیه کنیم. مودمی که قیمت آن 200 هزار تومان بوده، اکنون با نوسان نرخ ارز، قیمت آن 10 برابر شده است. در این شرایط باید چه کرد؟ نمی توانیم به عنوان مسوول بگوییم کاری از دست ما برنمی آید. غیر از این است که باید نیاز مردم را تامین کنیم؟ راهکار این مساله، ایجاد وفور در بازار است. چشم مردم به دست های تولیدکنندگان است. اگر محصولی با قیمت ارزان تر به بازار عرضه شود، برکت خودش را هم خواهد داشت و مردم هم استقبال می کنند. آذری جهرمی با اشاره به اعطای تسهیلات به اپراتورها برای حمایت از گوشی های داخلی تاکید کرد: از آقای ستار هاشمی، معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات می خواهم خط اعتبار 500 میلیاردی که قرار شد به اپراتورها وام داده شود تا آنها بتوانند از این طریق گوشی را به صورت قسطی به مردم بدهند، سریع تر به نتیجه برسد.