آرشیو چهار‌شنبه ۲۶‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۷۴۴۵
سیاسی
۲

پاسخ تهران به تهدید جدید ترامپ: هر خطای راهبردی از سوی امریکا با پاسخ ایران روبه رو می شود

رئیس جمهوری امریکا ضمن دفاع از اقدام تروریستی اش در به شهادت رساندن سردار شهید سلیمانی در اظهاراتی خصمانه به ادعای ضدایرانی مطرح شده در یک گزارش رسانه ای واکنش نشان داد.

به گزارش ایسنا، دونالد ترامپ در پی ادعای ضد ایرانی نشریه پولیتیکو مبنی بر وجود طرحی از سوی ایران برای ترور سفیر واشنگتن در آفریقای جنوبی در پی اقدام تروریستی امریکا برای به شهادت رساندن سردار شهید قاسم سلیمانی، در صفحه توئیترش ادعا کرد: طبق گزارش مطبوعات، ایران ممکن است یک ترور یا حمله دیگری را به تلافی کشتن قاسم سلیمانی طرح ریزی کند. ترامپ در بخشی دیگر از اظهاراتش تهدیدهایی را مطرح کرده و گفت: هر حمله ای توسط ایران،  به هر شکلی علیه امریکا با حمله ای هزار برابر بزرگ تر علیه ایران مواجه خواهد شد. مایک پمپئو وزیر امور خارجه امریکا هم در گفت وگویش با فاکس نیوز در پاسخ به سوالی درباره ادعای نشریه پولیتیکو و اینکه تهدید به ترور سفیر امریکا در آفریقای جنوبی تا چه حد واقعی است، مدعی شد: ما چنین ادعاهایی را بسیار جدی تلقی می کنیم. هرگونه اقدام علیه شهروندان امریکایی از سوی ایران برای واشنگتن به هیچ وجه قابل قبول نیست.»

این اظهارات مقام های امریکایی در حالی مطرح می شود که روز دوشنبه پس از انتشار اظهارات مقامی امریکایی در پولیتیکو، سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه با رد اتهامات مطروحه آن گزارش را سفارشی، مغرضانه و هدفمند  دانست و گفت: به مقام های امریکایی توصیه می کنیم از توسل به روش های تکراری و پوسیده برای فضاسازی ضدایرانی در صحنه بین المللی دست بردارند.

دیروز علی ربیعی سخنگوی دولت هم در واکنش به تهدید ترامپ تاکید کرد که هرگونه خطای راهبردی از سوی امریکا با پاسخ ایران روبه رو خواهد شد. به گزارش ایرنا، ربیعی در نشست خبری گفت: متاسفم رئیس جمهوری کشوری که داعیه نظم و مدیریت جهانی را دارد، برپایه چنین ادعای سستی، اظهار نظری صریح، مخدوش و سفارشی انجام می دهد. به متن نگاه کنید، گزارشی بر پایه اطلاعات دستگاه سیاست خارجی و سرویس های اطلاعاتی نیست بلکه یک چیزی را شنیده اند و صریحا واکنش نشان داده اند. سخنگوی دولت با بیان اینکه در تجربه تاریخی منطقه خود نیز شاهد بودیم که دولت امریکا براساس گزارش های مخدوش، جنگ های عراق و افغانستان را آغاز کرد، اظهار داشت: جنگ عراق را شاهدیم که در پایان آن گفتند چیزی به دست نیاوردند. این سنت امریکایی ها و رئیس جمهوری فعلی امریکا است که به جز به هم ریختن آرامش منطقه و مردم دنیا، کار دیگری ندارند و شاید هم به خاطر اقدامات تبلیغاتی و خوراک انتخاباتی این گونه اقدامات انجام می شود. ربیعی ادامه داد: توصیه ما اجتناب از ماجراجویی های جدید است. ایجاد ناامنی مجدد در منطقه برای به دست آوردن کرسی ریاست جمهوری امری نابخشودنی و خیانت به بشریت است. او با اشاره به بخش های گزارش منتشر شده علیه سردار سلیمانی تصریح کرد: ایشان سردار صلح در منطقه و نماد مبارزه با تروریسم بود و دولت ترامپ نماد صلح و مبارزه با تروریسم در منطقه را ترور کرد. این ننگ پاک شدنی نیست و ملت ایران هم هرگز این موضوع را فراموش نخواهند کرد. اما امیدواریم خطای راهبردی جدیدی را صورت ندهند و در صورت هرگونه خطای راهبردی، مقاومت ایران پاسخ خواهد داد.