آرشیو چهار‌شنبه ۲۶‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۷۴۴۵
سیاسی
۲
خبر

روحانی در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت: نباید شاهد عدم تعادل در بازار خودرو باشیم

رئیس جمهوری روز گذشته در یکصد و شصت و پنجمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، با اشاره به تهیه دستورالعمل اجرایی نحوه بازپرداخت تسهیلات ارزی دریافتی از سوی تولیدکنندگان و سرمایه گذاران، گفت: با توجه به استجازه دولت از مقام معظم رهبری، تولید کنندگان و سرمایه گذارانی که از صندوق توسعه ملی، تسهیلات ارزی دریافت کرده اند، می توانند تا انتهای سال 1399 تسهیلات ارزی خود را به صورت ریالی با صندوق توسعه، تسویه و بدهی خود را پرداخت کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام حسن روحانی، هدف از این اقدام را متوقف نشدن چرخه تولید کشور در شرایط خاص و سخت اقتصادی ناشی از تحریم های غیرقانونی دانست و از رهبر معظم انقلاب بابت حمایت از این طرح قدردانی کرد.

رئیس جمهوری گفت: این شرایط می تواند زمینه عرضه سهام بسیاری از این بنگاه های تولیدی در بورس را فراهم کند که هم موجب تقویت بازار سرمایه خواهد بود و هم زمینه را برای تسویه آسان تر بدهی های این شرکت ها فراهم می کند و هم اجرای طرح توسعه در این واحدها و بستر سازی لازم را تامین می کند.

روحانی همچنین از دستگاه های ذیربط خواست تا مراحل تصویب و اجرای دستورالعمل اجرایی این مصوبه را به سرعت انجام داده و نسبت به اطلاع رسانی لازم اقدام کنند تا در ماه های باقیمانده از سال جاری بنگاه های اقتصادی بتوانند اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهند.

در این جلسه پس از گزارش سرپرست وزارت صمت از وضعیت تولید کالاهای اساسی و خودرو در کشور، رئیس جمهوری گفت: با توجه به واقعیت افزایش تولید و عرضه خودرو در دو ماه اول سال 99 نسبت به سال گذشته، نباید شاهد عدم تعادل در بازار خودرو باشیم، اخلال در چرخه توزیع، عرضه و فروش کالا و ایجاد آشفتگی در بازار هم زندگی و معیشت مردم و هم آرامش روانی جامعه را دچار مشکل می کند.

روحانی تصریح کرد: وزارت صمت می بایست طبق ماموریت و وظایف خود با هماهنگی اصناف و تولید کنندگان اقدامات فوری و لازم را برای تنظیم قیمت کالاهای اساسی و اقلام مورد نیاز مردم که تاثیرات پایه ای بر زندگی مردم دارند، انجام دهد.

روحانی با تاکید بر اینکه در این مسیر باید سیستم واسطه گری رانت جویانه حذف و نحوه خرید و فروش برای مصرف کنندگان واقعی اصلاح شود، افزود: این اقدامات باید به فوریت انجام گرفته و سریعا به مردم در این خصوص اطلاع رسانی شود.

طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات تصویب شد

طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات در 5 ماده به تصویب اعضای شورای عالی فضای مجازی رسید.

در جلسه عصر سه شنبه شورای عالی فضای مجازی که به ریاست حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری برگزار شد، اقدامات کلان و نگاشت نهادی مربوط به شبکه ملی اطلاعات نهایی و به تصویب رسید.

بر این اساس اقدامات عملی و نهادهای متولی اجرای این اقدامات نیز مشخص و معین شدند.