آرشیو چهار‌شنبه ۲۶‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۶
استان ها
۱۸

خبر

افزایش 18 درصدی صادرات از مرزهای کردستان

دنیای اقتصاد - سنندج - اسرین مقصودی : رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان از افزایش 18 درصدی صادرات استان به لحاظ ریالی خبر داد و گفت: 83درصد از صادرات استان از طریق مرز باشماق انجام می شود. محمد دره وزمی در سومین جلسه کارگروه توسعه صادرات استان کردستان که با حضور معاون توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت ایران برگزار شد، اظهار کرد: در چهار ماه امسال بیش از 30 میلیون تن کالا به ارزش 8 میلیارد دلار از کشور صادر شده است.

 دره وزمی گفت: 83 درصد از صادرات استان از طریق مرز باشماق، یک درصد سنندج و بقیه از طریق مرز سیرانبند صورت گرفته است. وی از کاهش 40 درصدی صادرات کشور نسبت به مدت زمان مشابه خبر داد و گفت: کشورهای هدف صادرات، چین با 28درصد، عراق 23 درصد،امارات 14 درصد، افغانستان 8 درصد و ترکیه 5درصد بوده است. دره وزمی خاطرنشان کرد: در چهار ماه اول امسال در استان کردستان 685 هزار تن صادرات انجام شده که به لحاظ وزنی 68درصد نسبت به مدت زمان مشابه افزایش دارد. به گفته وی، 99درصد صادرات استان کردستان به اقلیم کردستان عراق انجام می گیرد که شامل اقلامی همچون هندوانه، گوجه فرنگی، سیب، تخم مرغ و پرتقال بوده است. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان از تحقق 120 درصدی برنامه استان در حوزه صادرات خبر داد و گفت: سهم کردستان از صادرات در کشور 2/ 26درصد از لحاظ وزنی و 3/ 12 درصد از نظر ارزش ریالی بوده است.

مدیرعامل شرکت گاز خراسان جنوبی مدیر برتر استانی شد

دنیای اقتصاد- بیرجند- محمد قربانی : به پاس خدمات ارزنده و تخصصی سیدمحمود هاشمی، مدیرعامل شرکت گاز خراسان جنوبی در جشنواره شهید رجایی، وی برای دومین سال متوالی به عنوان مدیر برتر استانی انتخاب شد. بیست و سومین جشنواره شهید رجایی با حضور استاندار خراسان جنوبی و مسوولان استان در بیرجند برگزار شد. در این جشنواره با اهدای لوح تقدیر از سید محمود هاشمی، مدیرعامل شرکت گاز خراسان جنوبی به عنوان مدیر برتر استان برمبنای اقدامات برجسته در زمینه فعالیت های تخصصی تجلیل شد.

صدور سند مالکیت حمام تاریخی شیشه به نام شهرداری سنندج

دنیای اقتصاد - سنندج - کاروان نامدار : شهردار سنندج از صدور سند مالکیت حمام شیشه به نام شهرداری سنندج خبر داد و گفت: حمام تاریخی شیشه پس از توافق با مالک و با هزینه 5 میلیارد ریالی به طور کامل در تملک شهرداری قرار گرفت. حشمت الله صیدی افزود: حمام تاریخی شیشه در ضلع شمالی بلوار کردستان در سنندج و مجاور پل و مسجد ملاویسی قرار دارد و از بناهای قدیمی و آثار تاریخی محسوب می شود. وی اظهار کرد: مالکیت 5/ 4 دانگ از حمام شیشه در سال 1386 توسط مالک اولیه در تملک شهرداری قرار گرفت و 5/ 1 دانگ بقیه نیز در تملک بخش خصوصی باقی ماند. وی عنوان کرد: در سال 91 این شهرداری برای خریداری و تملک 5/ 1 دانگ این حمام اقدام کرد؛ سپس در سال 93 هیات کارشناسی سه نفره برای هر متر زمین قیمت تعیین کرد که در کمیته انطباق مورد تایید قرار نگرفت و پس از آن هم سال های گذشته دو بار کارشناسی شد. صیدی افزود: در این دوره و با هدف تملک کامل این بنای تاریخی توافقاتی در شورای اسلامی شهر سنندج در مورد قیمت 5/ 1 دانگ آن که در تملک بخش خصوصی بود انجام و در اواخر سال 98 مجوز هیات تطبیق فرمانداری هم اخذ شد.

فراخوان نخستین جشنواره «کتاب خوان و رسانه» در سنندج

دنیای اقتصاد - سنندج : مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان از برگزاری نخستین جشنواره سراسری «کتاب خوان و رسانه» خبر داد و گفت: فراخوان این جشنواره منتشر شده و علاقه مندان و فعالان حوزه رسانه می توانند در آن مشارکت کنند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی کردستان، محمد مخدومی با اعلام این خبر اظهار کرد: این جشنواره با هدف اطلاع رسانی مناسب از فعالیت کتابخانه های عمومی سراسر کشور و تقدیر از فعالان رسانه ای در حوزه کتاب و کتابخانه ها، در 6 بخش اصلی، 2 بخش فرعی و  یک بخش ویژه به همت نهاد کتابخانه های عمومی کشور برگزار می شود.  وی گفت: بخش های اصلی جشنواره شامل «خبر»، «گزارش»، «سرمقاله و یادداشت»، «گفت وگو»، «مقاله» و «عکس» است. وی افزود: علاقه مندان و فعالان حوزه رسانه می توانند آثار منتشر شده خود را تا 22 بهمن سال جاری به دبیرخانه این جشنواره ارسال کنند. 

واگذاری سیم کارت دانش آموزی شاد توسط مخابرات گلستان

دنیای اقتصاد - گرگان : در دیدار مدیر مخابرات منطقه گلستان با مدیرکل آموزش و پرورش استان گلستان نحوه واگذاری سیم کارت دانش آموزی شاد بررسی شد. غلامعلی شهمرادی، مدیر مخابرات منطقه گلستان با تاکید بر اینکه خدمات مخابراتی باید به طور یکسان در اختیار مردم استان قرار گیرد، افزود: بر اساس تصمیمات اتخاذ شده مقرر شده است به تمام دانش آموزان در مقاطع تحصیلی مختلف سیم کارت دانش آموزی شاد واگذار شود. وی افزود: دانش آموزان با فعالسازی این سیم کارت می توانند به راحتی به سامانه شاد متصل شده و از برنامه های آموزشی آن بهره مند شوند. مدیر مخابرات منطقه گلستان با اشاره به اینکه این سیم کارت هم به دانش آموزان و هم به معلمان اختصاص می یابد، استفاده از آن را رایگان دانست و گفت: اینترنت موردنیاز برای اتصال به سامانه شاد توسط سیم کارت دانش آموزی شاد رایگان است و هیچ گونه هزینه در بر نخواهد داشت.

رشد 5 درصدی پیک بار برق خوزستان

دنیای اقتصاد - اهواز - محمد علاف پور : مدیر بازار برق شرکت برق منطقه ای خوزستان گفت: پیک بار مرداد ماه سال جاری نسبت به پیک بار در مدت مشابه سال قبل 43/ 5درصد افزایش داشته است. فرامرز شادفر اظهار کرد: کل تولید برق استان در 5 ماه اول امسال 21 هزار 528 گیگاوات ساعت بوده است. وی افزود: سهم نیروگاه های برق آبی در این مدت برابر 9 هزار و 68 گیگاوات ساعت (معادل 42 درصد)، سهم نیروگاه های حرارتی و سیکل ترکیبی برابر 12 هزار و 321 گیگاوات ساعت (معادل 57 درصد) و سهم نیروگاه های تولید پراکنده 139 گیگاوات ساعت از کل انرژی تولیدی بوده است. مدیر بازار برق شرکت برق منطقه ای خوزستان اظهار کرد: از 12 هزار و 321 گیگاوات ساعت برق تولیدی نیروگاه های گازی و حرارتی 42 درصد توسط بخش دولتی (نیروگاه رامین و ماهشهر) و 58درصد توسط بخش خصوصی (نیروگاه های زرگان، آبادان، خرمشهر، بهبهان و فجر) تولید شده است.