آرشیو چهار‌شنبه ۲۶‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۶۴
اخبار کشور
۳

صوفی: اصلاح طلبان ناموفق عمل کردند و مردم آنها را مقصر می دانند

عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان گفت: مردم اصلاح طلبان را مقصر می دانند چرا که کاندیداهایی را به مردم معرفی و آنها هم رای دادند که ناموفق عمل کردند و نتوانستند توقعات و انتظارات مردم را برآورده کنند.

علی صوفی، عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان در گفت وگو با مهر اظهار داشت: مردم اصلاح طلبان را مقصر می دانند به دلیل آنکه اصلاح طلبان هرچند از روی ناچاری به سراغ روحانی رفتند اما مردم آنها را مقصر می دانند چرا که کاندیداهایی را به مردم معرفی و آنها هم رای دادند که ناموفق عمل کردند و نتوانستند توقعات و انتظارات مردم را برآورده کنند.

وی در پاسخ به این سوال که پس قبول دارید با عملکرد جریان اصلاحات در دولت و مجلس سابق، کار برای اصلاح طلبان سخت خواهد شد؟ گفت: بحث اصلی ما این است که بیشتر نارضایتی های مردم از دولت است چون دولت، سیاست های اجرایی را تعیین می کند و این دولت است که در عمل می تواند کارساز باشد.

صوفی در پاسخ به این مطلب که بالاخره علاوه بر دولت، اصلاح طلبان در مجلس سابق در قالب فراکسیون امید هم فعالیت می کردند از این رو نمی توان فقط از دولت نام برد و او را مقصر این ناکارآمدی ها معرفی کرد، گفت: بله، در مرتبه دوم باید از مجلس نام برد که به هرحال باید بر عملکرد دولت نظارت و بر رای اعتماد به وزرا دقت می کرد، باید قوانینی وضع می کردند که به دولت اجازه ندهند به صورت خود سر عمل کند و هر سیاستی را که می خواهد در رابطه با افزایش قیمت ارز انجام دهد و در بازار سرمایه اعمال نفوذ کند تا این وضعیت برای مردم به وجود بیاید.

عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان افزود: به هرحال همانطور که گفتم مردم اصلاح طلبان را مقصر می دانند به دلیل آنکه در انتخابات ریاست جمهوری یک کاندیدا و در انتخابات مجلس فهرستی را به مردم معرفی کرد و مردم نیز به آنان رای داده بودند و آنها را در حاکمیت فرستادند به همین جهت این نارضایتی های مردم متوجه اصلاح طلبان شده و باعث کاهش اعتبار و سرمایه اجتماعی آنها شده است.

وی اظهار داشت: اصلاح طلبان در آستانه انتخابات ریاست جمهوری و از آنجا که ماموریت 8 ساله دولت تدبیر و امید هم به پایان رسیده است، قطعا در گزینش کاندیداها به کاندیدای «اصلاح طلب» روی خواهند آورد.

صوفی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه این جریان قرار است در آوردگاه 1400 با چه تابلو و سازوکاری وارد عرصه رقابت شود؟ گفت: محدودیت های طبیعی به نام کرونا پیش آمده است که جلسات شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان را با رکود مواجه کرده است؛ بلافاصله بعد از انتخابات 98 این محدودیت ها به وجود آمد از این رو تشکل های سیاسی نتوانستند جلسات خود را برگزار کنند و یا با تاخیر برگزار کردند. شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان هم از این قاعده مستثنی نبود و هنوز فعالیت جدید خود را شروع نکرده است.