آرشیو چهار‌شنبه ۲۶‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۷۴۴
سیاست
۲
تریبون

روایت وزیر بهداشت از عزاداری یک نفره رهبر انقلاب: گفتند مکلف به رعایت پروتکل بهداشتی هستم

حسینیه امام خمینی (ره) در مناسبت های مذهبی، خصوصا در 10 شب محرم برنامه های عزاداری با حضور رهبر انقلاب برگزار کرد. اما همان طورکه حسینیه ها و مساجد مسقف در محرم امسال به دلیل شیوع کووید19 اغلب خالی از عزاداران حسینی بود، عزاداری در حسینیه امام خمینی (ره) هم با سبک و سیاقی متفاوت برگزار شد. در روزهای تاسوعا و عاشورا تصاویری از حضرت آیت الله خامنه ای روی خروجی پایگاه های اطلاع رسانی دفتر رهبری قرار گرفت که نشان می داد ایشان به تنهایی مراسم عزاداری را برگزار کرده و تنها مداح یا سخنران با فاصله ای چندین متری مشغول برگزاری مراسم عزاداری تک نفره رهبری در ایام کرونا است. روز گذشته اما سعید نمکی، وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی روایتی جالب از این عزاداری تک نفره به دست داد. 

سعید نمکی صبح دیروز با رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه در محل وزارت بهداشت نشستی با محور جلوگیری از ایجاد دوگانه سلامتی و اجرای مراسم های دینی و مذهبی داشت. در بخشی از این نشست وزیر بهداشت از حمایت های رهبری در این ایام و از تصمیمات کارشناسی قدردانی و البته روایت کرد که پیش از برگزاری ایام عزاداری محرم «به مقام معظم رهبری عرض کرده بودیم تعداد محدودی عزادار می توانند در حسینیه ای که ایشان حضور دارند حاضر باشند» که گویی رهبری نپذیرفته و گفته اند که «چون کارشناسان گفته اند مراسم نباید در فضای مسقف برگزار شود، من مکلف به رعایت پروتکل ها هستم.» در زمان برگزاری مراسم های عزاداری محرم عکس منتشرشده از حضرت آیت الله خامنه ای که مشغول عزاداری یک نفره بودند، در فضای مجازی با واکنش های متعددی روبه رو شد. 

وزیر بهداشت در این نشست همچنین یادآور شد که ستاد مدیریت کرونا مشغول تدوین پروتکل سخت گیرانه تری برای مدارس است، چراکه باید برای قطع این زنجیره و پایان این شرایط همواره تصور کنیم که همه کشور در شرایط قرمز قرار دارد. او البته تاکید کرده بود که این مهم باید در اجرای همه مراسم ها و تجمع ها در نظر گرفته شود. شیوع کرونا علاوه بر تاثیر بر برگزاری مراسم عزاداری محرم به عنوان یکی از مهم ترین مناسبت های مذهبی شیعیان تا مدت ها برگزاری مراسم عبادی- سیاسی جمعه در سراسر ایران را متوقف کرد. این روند تا زمانی که وضعیت کشور به لحاظ سلامت در نقطه بحران قرار داشت ادامه یافت اما پس از آن در برخی نقاط و شهرستان ها این مراسم برگزار شد. گفته می شد که ستاد سیاستگذاری ائمه جمعه تمایل به برپایی مجدد این مراسم دارند و این موضوع را در ستاد کرونا و با وزیر بهداشت در میان گذاشته اند.