آرشیو چهار‌شنبه ۲۶‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۶۴
اخبار کشور
۳

اخبار ادبی و هنری

تولید نمایش هایی درباره زندگی و شهادت قاسم سلیمانی

مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس از تولید نمایش هایی درباره شهید سپهبد قاسم سلیمانی خبر داد. وی همچنین برای اولین بار به شفاف سازی درباره بودجه این انجمن پرداخت.

به گزارش خبرنگار کیهان، نشست خبری اعلام برنامه های انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس در چهلمین سالگرد دفاع مقدس، روز گذشته با حضور حمید نیلی مدیرعامل و جواد تمدنی مدیر روابط عمومی این انجمن در تماشاخانه سرو برگزار شد.

حمید نیلی در ابتدای این نشست به همایش «سردار آسمانی» اشاره کرد و گفت: سال گذشته اتفاق ناگواری در عرصه بین الملل رخ داد که آن شهادت حاج قاسم سلیمانی بود. مردم کشورمان وداع باشکوه و پرشوری را در تشییع پیکر آن سردار ثبت کردند و هنرمندان نیز باید ادای دین می کردند. بنابراین نخستین همایش سردار آسمانی برگزار شد که مورد استقبال اهالی تئاتر قرار گرفت و 150 نمایش در نقاط مختلف کشور اجرا شد. دومین دوره همایش سردار آسمانی نیز برگزار خواهد شد. وی تولید نمایش هایی درباره شهید قاسم سلیمانی را دیگر برنامه انجمن تئاتر انقلاب دانست و توضیح داد: در حاشیه همایش سردار آسمانی، محفل «نمایش-خاطره» با حضور جمعی از یاران و اعضای خانواده شهید قاسم سلیمانی برگزار شد تا با استناد از همین خاطرات، دست به تولید آثاری بزنیم. طی برگزاری این برنامه ها تعدادی آثار از سوی هنرمندان شناخته شده کشورمان به دست ما رسید که توسط کارشناسان ما درحال بررسی است تا در صورت امکان کار تولید نمایش ها با محوریت شهید حاج قاسم سلیمانی را آغاز کنیم. نیلی درباره واکنش انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس به شیوع ویروس کرونا هم بیان کرد: با توجه به خمودگی که پس از این اتفاق در فضای تئاتر به وجود آمد، ما جشنواره تئاتر به علاوه خانه را راه اندازی کردیم تا فضای تئاتر سرد نشود. دبیر هفدهمین جشنواره تئاتر مقاومت گفت: اردیبهشت امسال، فراخوان دوره هفدهم جشنواره تئاتر مقاومت شکل گرفت و به 800 گروه نمایشی دعوت نامه ارسال شد؛ تاکنون 1300اثر رسیده که غیر از آثار بخش نمایشنامه نویسی، ارزیابی آثار سایر بخش ها به پایان رسیده است.

وی «استعدادیابی» و «تولیدات رادیویی» را دو رویکرد اصلی برنامه های این انجمن در چهلمین سالگرد دفاع مقدس معرفی کرد و افزود: در هفته دفاع مقدس،طی تفاهم نامه ای با سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران،40 نمایش خیابانی مطرح کشور در نقاط مختلف کشور اجرا خواهد شد. با همکاری این سازمان، در دهه اول مهر ماه مراسم تجلیل از هنرمندان تئاتر دفاع مقدس برگزار می شود. مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، برگزاری نمایشگاه زخم عتیق، رونمایی از نمایشنامه هایی درباره شهید ابراهیم هادی و خلبانان شهید و برگزاری نشست آسیب شناسی تئاتر دفاع مقدس را از دیگر برنامه های این انجمن در چهلمین سالگرد دفاع مقدس دانست.

نیلی در پایان به شفاف سازی بودجه انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس پرداخت و این بودجه را دومیلیارد تومان معرفی کرد.

چرا نشریه آل سعود از رکود خانه هنرمندان نگران است؟

وب سایت فارسی نشریه «ایندیپندنت» وابسته به آل سعود در مقاله ای ضمن اعلام اینکه خانه هنرمندان، به عنوان نماد مرکزی فعالیت های هنری ایران شناخته شده، از رکود و تعطیلی آن ابراز نگرانی کرد.

این نشریه ضمن اشاره به شرایط کرونایی نوشت: «شنیدن خبر وضعیت بحرانی خانه هنرمندان ایران نفتی است که بر آتش شرایط کرونایی اقتصاد و فرهنگ ایران ریخته می شود...»

این درحالی است که رسانه فوق به دلیل عناد و کینه ماهوی سردمداران و صاحبان سعودی اش با ایران و انقلاب و مردم این سرزمین، اساسا از هرگونه شکوفایی و پیشرفت به خصوص از جنس فرهنگی و هنری در این مملکت، ناخشنود و بیزار بوده و این را در تمامی جهت گیری های اخبار و گزارش های فرهنگی و هنری خود نشان داده است. اما چه اتفاقی افتاده که این بار از وضعیت بحرانی یکی از نهادهای به اصطلاح هنری این کشور، به فغان آمده و فریاد وا هنر و وا ایران سرداده، به نظر می آید بایستی کلید این راز را در همان فرمایش حضرت امام رحمه الله علیه جست وجو کرد که اگر یک وقتی دشمن از ما تعریف کرد، باید در خودمان بگردیم که اشکال کار ما کجا بوده است.

بی تردید با بررسی تاریخچه فعالیت خانه هنرمندان در دوران مدیران مختلف آن، به این نتیجه خواهیم رسید که در کمتر زمانی این مرکز در اختیار تفکر و هنرمندان انقلابی و اسلامی بوده است.

چنان که در دوران مدعیان اصلاحات، پاتوق متفکرین و تئوری پردازان انقلاب مخملی از کشورهای دیگر شد که به حمایت بی چون و چرا از فتنه 88 انجامید و در دورانی دیگر مرکز اجرای نمایش های مبتذل و حتی مستهجن و در زمانی هم محل تجلیل و تقدیر از عوامل به اصطلاح هنری رژیم شاه و یا عوامل ضد فرهنگی که هیچ گاه با انقلاب و نظام اسلامی مردم ایران کنار نیامده و هر زمان که توانستند زهر خود را به این ملت و انقلابش ریختند.

برگزاری نمایشگاه های به اصطلاح نقاشی و هنرهای تجسمی آنچنانی و کنسرت های موسیقی مبتذل و نمایش فیلم های عناصر و وابستگان هنر شاهنشاهی یا آثار ضد فرهنگی غربی و... تنها بخشی از کارنامه به اصطلاح هنری خانه هنرمندان بوده است.

این در حالی است که سالانه میلیاردها تومان از کیسه بیت المال صرف هزینه های همین برنامه های ضد فرهنگی شده و می شود و به نظر می رسد امسال به دلیل شرایط کرونایی کشور، مقداری از آن میلیاردها تومان کم شده که گویا در حال رایزنی با شهرداری و شورای شهر برای جبران آن هستند.

حال می توان قضاوت کرد که دلسوزی و نگرانی مراکز وابسته به وهابیون آل سعود برای وضعیت بحرانی خانه سینما بی جهت نبوده است.

سی و سومین نمایشگاه کتاب تهران احتمالا مجازی برگزار می شود

پس از کش و قوس های مختلف درباره چگونگی یا عدم برگزاری نمایشگاه کتاب تهران، معاون امور فرهنگی وزارت ارشاد فعلا به این نتیجه رسیده که سی و سومین دوره این نمایشگاه را به صورت مجازی برگزار کند.

پس از سی و دو سال برگزاری پی در پی نمایشگاه کتاب تهران در اردیبهشت هر سال، این نمایشگاه در سی و سومین دوره خودش با مانعی به نام ویروس کرونا مواجه شد. به همین دلیل هم برگزار کنندگان این نمایشگاه فعلا آن را لغو کرده اند.

با این حال، برگزاری نمایشگاه مجازی، تصمیم جدیدی است که معاونت فرهنگی وزارت ارشاد برای برپایی این رویداد مهم فرهنگی کشور گرفته است.

جزئیات نحوه برگزاری این نمایشگاه به طور مجازی تا حدود یک ماه دیگر اعلام خواهد شد.

پیام رئیس بنیاد روایت فتح به مجید مجیدی

رئیس بنیاد فرهنگی روایت فتح طی پیامی موفقیت فیلم سینمایی «خورشید» در عرصه بین المللی را به این کارگردان سینمای ایران تبریک گفت. سید محمد یاشار نادری در این پیام، ضمن تبریک موفقیت فیلم خورشید در هفتادمین جشنواره فیلم ونیز، خطاب به مجیدی نوشت: بی تردید برافراشته شدن پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران در هر نقطه از جهان یکی از اصلی ترین وظایف و ماموریت های هنرمندان کشور در حوزه های مختلف است. از طرفی سینما به عنوان مهم ترین و پرظرفیت ترین هنرها در شرایطی که استکبار جهانی با نقشه و برنامه های گوناگون سعی در استحاله چنین بستر مهمی دارد می تواند نقش بسیار موثری در اشاعه فرهنگ اسلامی ایرانی در عرصه های بین المللی و ملت های آزادی خواه و عدالت طلب جهان داشته باشد. اما متاسفانه در داخل کشور نیز عده ای به ظاهر هنرمند و هنرمندنما آب به آسیاب دشمن ریخته غافل از اینکه تجربه به کرات ثابت کرده است این همراهی و هم صدایی نتیجه ای جز سرافکندگی برایشان نخواهد داشت.

وی در ادامه این پیام به مجیدی، بیان کرد: برادر عزیزم شما نیز نیک می دانید که این جشنواره های رنگارنگ اروپایی و به اصطلاح معتبر سینمایی همگی ذیل سیاست های مستکبران، حیات و ممات می جویند و اصالتشان جز مطرح کردن افراد همسو به جهت نفوذ فرهنگی در میان ملت ها نبوده و نخواهد بود. شما هنرمند گرامی نیز سالیان سال است که دل کنده از این اعتبارات شده اید و محتاج تعریف و تقدیر جشنواره های ریزودرشت نیستید. اما نام پرآوازه شما به عنوان هنرمند بزرگ ایران اسلامی و آثار فاخرتان، جهانی این چنین را وادار به تکریم و تعظیم کرده و مطمئن باشید سیاست گذاران این مدل فستیوال ها و جشنواره ها راهی جز آن نداشتند.