آرشیو چهار‌شنبه ۲۶‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۷۴۴
جهان
۶

خبر

محسن بهاروند در دیدار با رافائل گروسی: آژانس از طرف های ثالث تاثیر نپذیرد

محسن بهاروند، معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که به منظور شرکت در نشست شورای حکام آژانس به وین سفر کرده، روز سه شنبه با رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی دیدار و گفت وگو کرد. بهاروند در این دیدار با اشاره به همکاری های گسترده ایران و آژانس، بر ضرورت عدم تاثیرپذیری آژانس از فشارهای سیاسی برخی کشورها با هدف ایجاد انحراف در تعاملات فیمابین تاکید کرد. معاون وزیر امور خارجه، همکاری ها در فضایی سازنده و به دور از تاثیرپذیری طرف های ثالث را به نفع دو طرف و تمامیت آژانس خواند. بهاروند همچنین با قدردانی از کمک های آژانس برای مبارزه با کرونا در ایران، همکاری های فنی را جزیی مهم و لاینفک در ماموریت آژانس برشمرد. معاون وزیر خارجه با اذعان به اینکه استفاده از انرژی هسته ای برای مقاصد صلح آمیز حق تمامی اعضای آژانس است، به وضعیت عربستان سعودی نیز اشاره کرد و گفت: فعالیت های این کشور که بسیار غیرشفاف است و از پذیرش بازرسان آژانس نیز استنکاف می ورزد، موجب نگرانی است و آژانس باید بتواند فعالیت های راستی آزمایی خود را در این قبیل کشورها انجام دهد. مدیر کل آژانس نیز با مثبت خواندن همکاری های ایران و آژانس و همچنین سطح فعالیت های راستی آزمایی در ایران، ایران را شریک مهمی برای آژانس خواند.

ادعای ترامپ درباره ایران: هر حمله ای را 1000 برابر پاسخ می دهیم

«دونالد ترامپ» رییس جمهور ایالات متحده صبح روز سه شنبه با استناد به گزارش های مطبوعاتی با منبع ناشناس برخی رسانه های امریکایی به تهدید جمهوری اسلامی ایران پرداخت. ترامپ در صفحه توییتر خود نوشت: «براساس گزارش های رسانه ای، ایران احتمالا در حال برنامه ریزی یک ترور یا حمله دیگری علیه ایالات متحده برای گرفتن انتقام کشتن [سردار] سلیمانی است که به دلیل برنامه ریزی او برای حمله ای در آینده، قتل نیروهای امریکایی و رنجی که سال ها ایجاد کرد، انجام شد». وی که در پاسخ اولیه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به ترور سردار سلیمانی و موشک باران پایگاه مهم عین الاسد تهدیدهای قبلی خود را فراموش کرد و گفته بود که ده ها مرکز از جمله مراکز فرهنگی ایران را هدف می گیرد، این بار ادعا کرد «هر حمله ای توسط ایران به هر شکلی علیه ایالات متحده، با حمله ای به ایران با شدت 1000 برابر پاسخ داده می شود»! به گزارش فارس، روز دوشنبه بود که نشریه امریکایی «پالتیکو» بدون هیچ گونه مدرکی و صرفا جهت دادن فرصتی به ترامپ برای خودنمایی پیش از انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر، مدعی شده بود که ایران قصد دارد برای گرفتن انتقام ترور جنایتکارانه سردار سپهبد حاج «قاسم سلیمانی» فرمانده شهید نیروی قدس سپاه به دست تروریست های سنتکام، علیه یک دیپلمات امریکایی اقدام کند. سخنگوی وزارت خارجه آفریقای جنوبی نیز در واکنش به این ادعای نشریه امریکایی درباره تهدید ایران برای سفیر امریکا در این کشور، ابراز تعجب کرده و گفت این کشور هیچ اطلاعی در این خصوص ندارد. به گزارش ایسنا، بن رودز مشاور امنیت ملی کاخ سفید در دولت پیشین امریکا در پی انتشار پیام توییتری دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا که حاوی اظهاراتی خصمانه و تهدیدآمیز علیه ایران بود، در صفحه توییترش نوشت: ایران به طور چشمگیری برنامه هسته ای اش را سرعت بخشیده است. سیاست ترامپ درباره ایران، امنیت امریکا و جهان را کاهش داده است. انتشار پیام های توییتری تهدیدآمیز این را تغییر نداده است.

گوترش: برجام پیروزی دیپلماسی چندجانبه است

دبیر کل سازمان ملل در گفت وگو با یک رسانه روسی بر اهمیت حفظ برجام تاکید کرد. به گزارش ایسنا به نقل از اسپوتنیک، آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد در گفت وگویی با ریا نووستی اعلام کرد: کشورها باید از هر امکانی برای حفظ برجام (توافق هسته ای) استفاده کنند. این توافق پیروزی دیپلماسی چندجانبه است. او همچنین بیان کرد: من همیشه می گویم که برجام، توافقی است که پیروزی دیپلماسی همه جانبه را نشان می دهد. به عقیده من، کشورهای شرکت کننده در این توافق باید منتهای تلاش خود را برای حفظ این توافق هسته ای به کار ببرند. گوترش گفت: آنچه به نقش من مربوط می شود، تصمیمات دبیرخانه با آنچه در شورای امنیت سازمان ملل رخ بدهد مرتبط خواهد بود.