آرشیو چهار‌شنبه ۲۶‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۶
خودرو
۲۴

جهان خودرو

غرامت 2/ 2 میلیارد دلاری دایملر

دنیای اقتصاد : شرکت دایملر آلمان قرار است مبلغ 2/ 2 میلیاردی را برای حل و فصل پرونده تحقیقات دولت ایالات متحده در مورد تقلب این شرکت در خودروهای دیزلی مرسدس بنز پرداخت کند؛ پرونده ای که 250 هزار نفر از مالکان این خودروها در آمریکا مدعی آن هستند. این خودروساز آلمانی و مرسدس بنز که خودروساز ضمیمه آن است به تازگی اعلام کرده است به توافقی برای سازش در پرونده حقوقی و زیست محیطی که مدعیان آن 250 هزار نفر از مالکان آمریکایی خودروهای دیزلی مرسدس بوده اند رسیده است. دایملر ماه آگوست پیش بینی کرده بود که هزینه های سازش با مراجع آمریکایی در این پرونده به طور کلی 5/ 1 میلیارد دلار خواهد بود و از سوی دیگر توافق با مالکان نیز 700 میلیون دلار دیگر برای این خودروساز آلمانی آب می خورد. جف روزن، معاون دادستان کل آمریکا گفت نیل به این سازش که پس از پنج سال تحقیقات حاصل شده است، مانع از آن می شود که خودروسازانی بخواهند در آینده مقررات را نقض کنند.

 
محاکمه مدیر سابق نیسان

دنیای اقتصاد : گرگ کلی، از مدیران ارشد سابق نیسان که از سال 2018 به اتهام فساد مالی و تبانی با مدیرعامل اسبق این شرکت یعنی کارلوس گوسن در ژاپن تحت نظر بوده است، اکنون پس از گذشت دو سال وارد دادگاه ژاپنی شد تا به اتهاماتش رسیدگی شود. کلی که اندکی پس از بازداشتش با صدور قرار وثیقه آزاد بوده است، دفاعیات خود را در حالی به دادگاه ژاپن داد که کارلوس گوسن، متهم ردیف اول این پرونده یک سال پیش و در اتفاقی عجیب از ژاپن گریخت و اکنون در لبنان به سر می برد. کلی که با یک کت و شلوار خاکستری و کراوات قرمز در سالن دادگاه حاضر شد در ابتدای سخنان خود گفت: «من هر گونه اتهام را علیه خودم رد می کنم و تاکید دارم که در هیچ نوعی از دسیسه مجرمانه شرکت نکرده ام.» اتهام اصلی کلی کمک به کارلوس گوسن در پنهان کردن 88 میلیون دلار طی هشت سال بوده است.

 
واکنش نیکولا به اتهام کلاهبرداری

دنیای اقتصاد : تنها چند روز پس از آنکه گزارشی از موسسه هیندربرگ در مورد کلاهبرداری شرکت نیکولاموتور و وعده های دروغین این شرکت برای ساخت کامیون های برقی منتشر شد، نیکولا و شرکت سی ان اچ، سازنده تجهیزات وسایل نقلیه اعلام کردند در حال کار روی ساخت نمونه اولیه کامیون برقی نیکولا هستند. سی ان اچ می گوید در نظر دارد در ادامه سال جاری، روند آزمایش این نمونه اولیه را نهایی کند و امیدوار است که بتوانند این کامیون را تا فصل چهارم سال 2021 عرضه کنند. در همین حال کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا در حال بازرسی از شرکت نیکولا است تا بتواند درستی یا نادرستی ادعاهای مطرح شده در گزارش هیندربرگ را مشخص کند. در این گزارش آمده بود حداقل شرکت نیکولا و ترور میلتون، بنیان گذار آن به هیچ وجه نزدیک به عرضه خودروهای خود یا سیستم های پیشرانه آن نیستند و نیکولا با وعده های توخالی توانسته است برخی از شرکت های بزرگ مثل جنرال موتورز و بوش را به سوی خود جذب کند.