آرشیو چهار‌شنبه ۲۶‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۶۴
شهرستان ها
۷

خبر

استاندار: سهم کامل آذربایجان شرقی از حقوق دولتی باید بازگردانده شود

تبریز- خبرنگار کیهان:استاندار آذربایجان شرقی خواستار پرداخت سهم کامل این استان از حقوق دولتی شد.

«محمدرضا پورمحمدی» در شورای برنامه ریزی و توسعه آذربایجان شرقی گفت: کلیه دستگاه های دولت در منطقه، مکلف به پیگیری لازم برای بازگرداندن کامل حقوق دولتی استان در قالب افزایش اعتبارات و دیگر ظرفیت های قانونی می باشند.

وی افزود: سهم کامل این استان از حقوق دولتی باید به تبریز بازگردانده شود تا صرف توسعه و آبادانی استان شود.

استاندار با اشاره به مشکلات در بازگشت سهم کامل استان از حقوق دولتی واریزی به خزانه در سال های اخیر گفت: نباید کوچکترین بی توجهی صورت گیرد و می بایست از تمامی ظرفیت های قانون برای بازگرداندن سهم استان اقدام نمود و نمایندگان آذربایجان شرقی در مجلس نیز باید به این مسئله، توجه کرده و کمک کنند.

پورمحمدی با اشاره به درآمد سالانه 120 هزار میلیارد ریالی استان از مس سونگون افزود: در صورت بازگشت سهم آذربایجان شرقی از این درآمد، می توان تحولات مثبت زیادی در امور ایجاد کرد. 

توزیع لوازم التحریر اهدایی رهبری میان دانش آموزان

معاون مردم یاری قرارگاه قدس جنوب شرق نیروی زمینی سپاه از توزیع 21 هزار بسته لوازم التحریر و 3000 دست لباس فرم اهدایی رهبر معظم انقلاب میان دانش آموزان شیعه و سنی سیستان و بلوچستان خبر داد.

علی اکبر جعفری با تاکید بر نگاه ویژه رهبر معظم انقلاب به مناطق محروم و به ویژه استان سیستان و بلوچستان، افزود: تاکنون حدود 275 هزار بسته لوازم التحریر و بیش از 97 هزار دست لباس فرم مدارس با حمایت خیران و کارگاه های تولیدی قرارگاه قدس جنوب شرق نیروی زمینی سپاه تهیه و میان دانش آموزان محروم استان توزیع شده که 50 هزار دست مستقیم با بودجه سپاه تولید و توزیع شده است. 

عضو شورای شهر خرمشهر بر اثر کرونا درگذشت

رئیس شورای اسلامی شهر خرمشهر گفت: علی بندری عضو شورای شهر خرمشهر که به بیماری کرونا مبتلا شده بود جان خود را از دست داد.

موسی مطور جزیره، در گفت و گو با ایرنا افزود: این عضو شورای شهر از چند روز پیش به دلیل ابتلا به بیماری کووید 19 در بخش مراقبتهای ویژه بیمارستان طالقانی آبادان بستری شد و تحت مراقبتهای ویژه قرار  گرفت.

وی ادامه داد: به گفته منابع بیمارستانی وی صبح روز پنجشنبه به دلیل وضعیت حاد نتوانست در مقابل این بیماری تاب بیاورد و دار فانی را وداع گفت.

همزمان با آغاز سال تحصیلی انجام گرفت: برگزاری رزمایش شور عاطفه ها در همدان

همدان - خبرنگار کیهان: مدیر کل کمیته امداد امام خمینی(ره) همدان از برگزاری رزمایش شور عاطفه ها در همدان خبر داد و گفت: این برنامه با هدف تامین نیازهای تحصیلی دانش آموزان در پایگاه های کمیته امداد امام خمینی(ره) استان انجام شد.

پیمان ترکمانه گفت: به دلیل پیشگیری از شیوع ویروس کرونا این رزمایش امسال در 53 مرکز نیکوکاری محلات و 50 پایگاه ثابت و سیار کمیته امداد امام خمینی(ره) برگزار شد.

وی با اشاره به اینکه کمک های جمع آوری شده پایگاه ها در بین دانش آموزان بی بضاعت توزیع شد، عنوان کرد: ایجاد حرکت جهادی با بهره گیری از تجربه سال های گذشته به خصوص مرحله نخست این رزمایش بسیار بااهمیت است.

مدیر کل کمیته امداد امام خمینی(ره) همدان یادآور شد: کمیته امداد امام خمینی(ره) با توجه به شیوع کرونا و برگزاری کلاس های درس به صورت  غیرحضوری، این نهاد قصد دارد نسبت به جمع آوری کمک های نقدی از خیرین برای تامین تبلت دانش آموزان اقدام کند.

وی خاطرنشان کرد: در صورت بازگشایی مدرسه ها تهیه نوشت افزار، کیف و کفش و پوشاک و سایر هزینه های مرتبط در اولویت برنامه ها قرار دارد. 

8 اثر ناملموس سیستان و بلوچستان ثبت ملی شد

معاون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان گفت: هشت اثر این استان در فهرست میراث ناملموس کشور ثبت شد.

منصوره ملاالهی اظهار داشت: این آثار در نشست شورای عالی ثبت میراث معنوی که در تهران برگزار شد در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

وی گفت: این آثار شامل نحوه تهیه و پخت کشک زرد سیستان، پخت کشک بلوچی، پخت هتوک (کله جوش)، غذای کوهلی میرجاوه و نحوه تهیه آچار بلوچی این شهرستان، پخت آبگوشت مرغ محلی و نحوه ساخت مشک آب در میرجاوه و مراحل ساخت جاروی محلی سیستان است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان افزود: با این پرونده ها تاکنون 69 اثر از استان در فهرست آثار ناملموس کشور به ثبت رسیده است.

356 میلیارد تومان از مطالبات چایکاران پرداخت شد

رئیس سازمان چای کشور از پیش بینی برداشت 15 هزار تن برگ سبز چای خبر داد و گفت: بیش از 356 میلیارد تومان از مطالبات چایکاران پرداخت شده است.

حبیب جهانساز ضمن اشاره به استمرار فرآیند خرید برگ سبز چای تا 30 مهر با بیان اینکه در صورت مناسب بودن شرایط جوی، چایکاران گیلان و مازندران در این مدت 15 هزار تن برگ سبز چای برداشت می کنند.

وی مقدار برگ سبز چای خریداری شده از چایکاران دو استان گیلان و مازندران از اردیبهشت تا 17 شهریور امسال را معادل 112 هزار و 518 تن برگ سبز چای اعلام و تصریح کرد: ارزش این مقدار برگ سبز چای خریداری شده 447 میلیارد تومان برآورد می شود.

جهانساز عنوان کرد: در شرایط کنونی تامین نیاز بازار داخلی هدف مهمی است که سازمان چای به دنبال آن بوده و در این راه موفقیت هم به دست آورده است. وی با اشاره به اینکه باقیمانده مطالبات چایکاران استان های گیلان و مازندران هم در صورت تامین منابع به موقع و در کوتاه ترین زمان به حساب کشاورزان واریز می شود اظهار داشت: روند پرداخت مطالبات چایکاران با همکاری دولت و صاحبان کارخانجات چایسازی مطلوب است و امیدواریم رضایت نهایی چایکاران را نیز جلب کند.

رئیس سازمان چای، چای تولیدی در شمال کشور را محصولی کاملا ارگانیک و فاقد هرگونه سموم شیمیایی ارزیابی کرد و با بیان اینکه این ویژگی بارز چای ایرانی در جهان زبانزد است.

با تاکید بر اینکه احیاء و آماده سازی حدود 13 هکتار از باغات چای رها شده روستای تالش محله شفت در دستور کار قرار دارد اظهار داشت: سازمان چای کشور ضمن تدوین برنامه های مدون و با تسهیلات صندوق حمایت از توسعه صنعت چای قصد دارد زمینه بازگشت تمامی باغ های رها شده به چرخه تولید را فراهم کند.

بهره برداری از بزرگ ترین ترانسفورماتور قدرت ساخت داخل در زنجان

بزرگ ترین ترانسفورماتور قدرت ساخت داخل، با حضور وزیر دفاع در زنجان به بهره برداری رسید.

سرتیپ امیر حاتمی در این مراسم، گفت: تفاهم نامه لازم درخصوص پروژه های جهش تولید با استاندار زنجان و سازمان برنامه و بودجه استان منعقد شده که اتفاقات خوبی در اقتصاد استان رخ خواهد داد و باید کارها هرچه زودتر تسریع شود.

وی افزود: تولیدات این مجموعه صنعتی دانش بنیان بوده و توان کامل چرخه صنعتی را در اختیار دارد که بزرگ ترین ترانسفورماتور قدرت با توان 400 مگاولت آمپر را برای اولین بار در کشور ساخته که در اختیار مجموعه های صنعتی قرار گرفت. وزیر دفاع تصریح کرد: ایران ترانسفو در راستای بی نیازی صنعت برق به واردات و جلوگیری از خروج ارزهای چند ده میلیون دلاری و با اتکا به توان داخلی و پشتکار مهندسان خود، اکثر قطعات مورد نیاز ترانسفورماتور را بومی سازی کرده است. مدیرعامل گروه صنعتی ایران ترانسفو نیز در این مراسم با اشاره به اینکه ترانسفورماتور  400 MVA  245/21K برای نصب در نیروگاه پاسارگاد قشم برای نخستین بار در شرکت ایران ترانسفو ساخته و با موفقیت تست شده است، گفت: ساخت این ترانسفورماتور یک افتخار ملی محسوب می شود. بهزاد ظهیری، با اشاره به روند طراحی، تولید و تست موفقیت آمیز بزرگ ترین ترانسفورماتور قدرت سه فاز ساخت داخل در شرکت ایران ترانسفو، اظهار کرد: وجه تمایز اصلی این ترانسفورماتور، قدرت 400MVA آن است که بالاترین رکورد تولید یک ترانسفورماتور قدرت سه فاز بوده و تماما به دست توانمند مهندسین و کارگران ایرانی انجام شده است. 

شکارچی غیرمجاز به محیط بانی محکوم شد

رئیس کل دادگستری گلستان گفت: با حکم قاضی شعبه دوم دادگاه عمومی شهرستان مراوه تپه، شکارچی غیرمجاز به محیط بانی ملزم شد.

هادی هاشمیان اظهار داشت: با شکایت محیط زیست، شکارچی غیرمجاز در شهرستان مراوه تپه بر اساس قانون به تحمل نود و یک روز حبس تعزیری برای نگهداری اسلحه شکاری غیرمجاز و جزای نقدی محکوم شد. وی افزود: از آنجا که این فرد سابقه کیفری نداشت، قاضی با استفاده از ظرفیت مجازات های جایگزین حبس، شکارچی غیرمجاز را به خدمات عمومی رایگان به عنوان محیط بان به مدت 300 ساعت به صورت روزانه چهار ساعت ملزم کرد. هاشمیان با بیان اینکه گلستان از استان های پیشرو در صدور آرای جایگزین حبس است، ادامه داد: اجرای احکام کیفری و اداره محیط زیست مراوه تپه برای اجرای این حکم نظارت می کنند.

دستگاه قضایی با متجاوزان به حریم دریا برخورد خواهد کرد

رئیس کل دادگستری هرمزگان گفت: طبق مصوبه شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی استان، هرگونه عملیات اجرایی و فعالیت در محدوده ژئو پارک قشم و غار نمکدان متوقف و این مصوبه به دادستان قشم جهت اجرا ابلاغ شده است.

علی صالحی با اشاره به اهمیت ژئو پارک قشم به عنوان تنها ژئو پارک منطقه خاورمیانه و همچنین غار نمکدان به عنوان بزرگ ترین و طولانی ترین غار نمکی جهان اظهار داشت: این پدیده کم نظیر و استثنایی نیازمند مراقبت و دقت زیاد برای حفظ آن است چرا که این جاذبه طبیعی میراثی ارزشمند برای آیندگان و سرمایه ای برای کشور محسوب می شود.

وی ثبت جهانی این اثر مهم را در یونسکو، نشان از جایگاه ویژه آن برشمرد که افتخاری بزرگ برای جمهوری اسلامی ایران و خصوصا استان هرمزگان به شمار می آید.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان جلوگیری از واگذاری های غیرکارشناسی و غیرمسئولانه اراضی پرورش میگو در حریم این ژئوسایت و ممانعت از ادامه عملیات اجرائی در محدوده غار نمکدان را مطالبه همه دلسوزان اعلام کرد.

رئیس شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی استان هرمزگان در ادامه تاکید کرد: دستگاه قضایی استان هرمزگان حمایت از سرمایه گذاری مشروع و در چارچوب قانون را با جدیت دنبال خواهد کرد.

وی ضمن تاکید بر حفظ حقوق سرمایه گذارانی که در پروژه های پرورش میگو در این اراضی سرمایه گذاری کرده اند خاطرنشان کرد: باید میزان خسارت به سرمایه گذاران مشخص شود و اقدامات لازم برای جبران خسارات و یا اختصاص زمین مناسب در محلی دیگر و خارج از محدوده ژئوپارک صورت پذیرد.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان همچنین در پایان تاکید کرد: عدم توجه به حقوق عامه در برخورداری از دریا به عنوان یک نعمت الهی به هیچ وجه قابل قبول نخواهد بود، لذا دستگاه قضایی استان هرمزگان با قاطعیت و بدون هیچ اغماضی با متجاوزان به حریم دریا و تضییع کنندگان حقوق بیت المال برخورد خواهد کرد.

نذر آب برای روستاهای تشنه خراسان جنوبی

معاون جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی از حضور دومین کاروان «نذر آب 3» در خوسف خبر داد و گفت: این کاروان 24شهریور ماه در روستای «سرچاه عماری» مستقر شدند..

احمد بخشی اظهار داشت: در راستای اجرای طرح ملی «نذر آب 3»، تیم های درمانی، فرهنگی و اجتماعی از سه استان خراسان رضوی، یزد و اصفهان در نقاط محروم خراسان جنوبی حضور یافتند.

وی با بیان اینکه نخستین  کاروان «نذر آب 3» از استان یزد مهمان نهبندان بود، گفت: دو هزار و 430 نفر در 32 روستای شهرستان از خدمات مختلف کاروان بهره مند شدند.

معاون امور داوطلبان جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی از ورود دومین کاروان «نذر آب 3» از استان اصفهان به خراسان جنوبی خبر داد و افزود: این کاروان از 24 شهریورماه وارد استان شده و تا 27 شهریور در روستاهای خوسف به ارائه خدمت می پردازد.

بخشی ادامه داد: این تیم متشکل از 30 نفر شامل 15 پزشک، پیراپزشک، دندان پزشک و نیروهای داوطلب هلال احمر اصفهان مهمان خراسان جنوبی هستند.

وی عنوان کرد: طرح ملی «نذر آب 3» در محورهایی شامل حمایت های معیشتی، خدمات درمانی، مشاوره برای ایجاد نشاط در جوانان و مقابله با تنش های آبی به شکل استقرار تانکر، تصفیه آب و لوله کشی برای دسترسی مردم به آب آشامیدنی سالم اجرایی می شود.

معاون امور داوطلبان جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی گفت: پزشکان اعزامی به ارائه خدمات درمانی و ویزیت رایگان پزشکی در بیش از 20 روستای کمتر برخوردار شهرستان خوسف می پردازند.

بخشی خاطرنشان کرد: همچنین در این طرح بسته های معیشتی، نوشت افزار و  بسته های بهداشتی توسط کاروان سلامت اعزامی جمعیت هلال احمر اصفهان در منطقه توزیع خواهد شد.