آرشیو چهار‌شنبه ۲۶‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۷۴۴
اقتصاد
۸
ویژه

در گفت و گو با معاون شهردار، حمایت از اقشار ضعیف، کسب و کارهای خرد و کادر درمان تشریح شد

کاستن از تب وتاب کرونا در مشهد

با فراگیر شدن کرونا و موج خسارت هایی که به بار آورد، شهرداری مشهد اقدامات فراوانی را در دستور کار قرار داد، اگرچه این ویروس ناشناخته و غیرقابل پیش بینی بود ولی اقدامات حمایتی و پیشگیری از گسترش بیماری باید آغاز می شد. در گفت وگویی با رضا خواجه نایینی، معاون مالی و پشتیبانی شهرداری مشهد از او درباره مشروح این اقدامات پرسیدیم که در ادامه می خوانید.

16.5 میلیارد تومان برای بسته های معیشتی

این مدیر شهری با اشاره به تهیه و توزیع بیش از 62 هزار بسته معیشتی بین ساکنین مناطق کم برخوردار و اقشار آسیب پذیر گفت: این بسته ها به ارزش تقریبی 16.5 میلیارد تومان تهیه شده است که تعداد 29637 بین سازمان ها و مناطق شهرداری، 8000 آموزش و پرورش، تعداد 5839 در انجمن ها، مساجد، خیریه ها، تعداد 11336 در شوراهای اجتماعی محلات، تعداد 3384 در دفاتر تسهیلگری و الباقی به تعداد 4304 عدد در سایر دستگاه ها توزیع شده است. خواجه نایینی با اشاره به اینکه کرونا معیشت اقشار ضعیف جامعه را دچار مشکل کرد، اضافه کرد: اهدای 30 میلیارد تومان کارت خرید یک میلیون تومانی به 30 هزار نفر از کارگران خدمات شهری، عمرانی، فضای سبز و پاکبانان از جمله اقداماتی بود که برای حمایت از عزیزان ما شکل گرفت. معاون مالی و پشتیبانی شهرداری مشهد اضافه کرد: اعطای کمک 5 میلیارد تومانی به دانشگاه علوم پزشکی مشهد به منظور حمایت از کادر درمان و توسعه تجهیزات و خدمات پزشکی در دستور کار قرار گرفت. همچنین کمک 2.5 میلیارد تومانی به جهاد دانشگاهی مشهد برای راه اندازی و تجهیز آزمایشگاه تشخیص مولکولی اعطا شد. او درباره اقدامات حمایتی شهرداری مشهد از کسب وکارها تصریح کرد: بخشودگی عوارض شغلی، کسب و پیشه و تجاری موقت در 3 ماهه اول سال 99، بخشودگی 50درصد اجاره بهای ماهانه و مالکانه واحدهای تجاری در تملک شهرداری در 3 ماهه اول سال 99 برای حمایت از صاحبان مشاغل اجرایی شد. خواجه نایینی اضافه کرد: بخشودگی اجاره دوره تعطیلی کلیه فضاهای فرهنگی، تفریحی، ورزشی، پیاده روها و محوطه های عمومی، بازارهای سیار و سایر مواردی که طبق مصوبات ستاد استانی مقابله با ویروس کرونا تعطیل باشند، توسط شهرداری مشهد اجرایی شد. معاون مالی و پشتیبانی شهرداری مشهد تصریح کرد: اعطای مهلت پرداخت بدهی مرتبط با خدمات صدور مجوز فعالیت های مرتبط با مدیریت شهری تا تیرماه 99 و بخشودگی 50درصد بهای یاد شده در 3 ماهه ابتدای سال 99 اجرایی شد. خواجه نایینی اضافه کرد: شهرداری مشهد با وجود مشکلات مالی، اعطای مهلت 3 ماهه به تمام بدهی ها و چک های شهروندان مشهدی را در این مدت در دستور کار قرار داد. او با اشاره به فشارهای اقتصادی که به حوزه حمل و نقل عمومی در این مدت وارد شده، اضافه کرد: بخشودگی آبونمان تمامی تاکسی های تحت نظارت شهرداری از ابتدای اسفند 98 تا پایان خرداد ماه یکی از اقدامات حمایتی شهرداری مشهد برای فعالان حوزه حمل و نقل بود.

تهیه و توزیع 2 میلیون ماسک

معاون مالی و پشتیبانی شهرداری مشهد تصریح کرد: شهرداری مشهد در حوزه تامین و توزیع امکانات و تجهیزات بهداشتی نیز توانست اقدامات قابل توجهی انجام دهد. تامین اعتبار 18 میلیارد تومانی برای تهیه تجهیزات بهداشتی و پزشکی گام بزرگی بود، چراکه توانستیم بیش از 2 میلیون ماسک بهداشتی ویژه کارکنان، مراجعان و فعالان در محیط های پرخطر (ماسک نمدی برای کارگران حوزه خدمات شهری و فضای سبز، ماسک 3 لایه برای کارکنان اداری و مراجعان، ماسک فیلتردار N95 برای کارکنان محیط های حساس و پرخطر شامل سازمان فردوس ها، مدیریت پسماند و...) را تامین و توزیع کنیم. خواجه نایینی خاطرنشان کرد: تامین محلول ضدعفونی کننده دست جهت کارکنان و مراجعان به ساختمان های شهرداری، مایع ضدعفونی کننده سطوح جهت گندزدایی اماکن عمومی و معابر شهری (آب ژاول، پرکلرید، مایع واتر اید)، تامین تجهیزات مورد نیاز مه پاشی و گندزدایی محیط های عمومی (سم پاش شارژی، کارواش دستی، سم پاش تلمبه ای، سم پاش فرغونی)، تامین تجهیزات مورد نیاز جهت غربالگری ورودی ساختمان ها و اجرای عملیات ضدعفونی محیط (گان سرهمی، شیلد محافظ، گان یکبار مصرف، تب سنج الکترونیکی، پالس اکسیمتر) برای حفظ سلامت کارکنان و مراجعان در مقابل ویروس کرونا صورت گرفته است. او اضافه کرد: راه اندازی خط تولید و بسته بندی ماسک بهداشتی ویژه کارکنان شهرداری و اهدا به سایر دستگاه های اجرایی و مراکز درمانی با ظرفیت تولید روزانه 10 هزار عدد ماسک N95 (فیلتردار)، خرید و استقرار یک دستگاه آمبولانس با تجهیزات کامل در عرصه میدان شهدا جهت استفاده در مواقع اضطراری، تامین 30 هزار قرص ویتامین D3 برای کارگران خدمات شهری و فضای سبز ازجمله سایر اقدامات متقابل بوده است.

اتخاذ تدابیر بهداشتی در مراکز حساس

خواجه نایینی اقدامات مراکز حساس (ازجمله آرامستان، پایانه مسافربری، فروشگاه ها و بازارها) را یکی دیگر از محورهای فعالیت دانست و اضافه کرد: اقدامات لازم درخصوص ایزوله و تدفین متوفیان بیماری کرونا براساس پروتکل های ابلاغی در آرامستان های مشهد با جدیت دنبال شد. در این راستا تجهیز و جداسازی 3 دستگاه خودروی حمل متوفی ویژه موارد مشکوک و آلوده به ویروس کرونا، تعیین سردخانه مجزا و جداسازی متوفیات ناشی از ابتلا به بیماری کرونا، ضدعفونی کردن سالن ها و سایر محل های آلوده احتمالی در دستور کار قرار گرفت. کنترل حرارت بدن مسافرین ورودی به پایانه ها و هدایت موارد مشکوک به واحدهای مستقر هلال احمر و مرکز بهداشت، هماهنگی جهت استقرار دائم 2 دستگاه آمبولانس در پایانه مسافری امام رضا(ع) به منظور انتقال بیماران احتمالی، تعیین یک مسیر ورود و خروج در پایانه ها به منظور کنترل تردد بیماران احتمالی و مسدود کردن سایر ورودی ها ازجمله مواردی بود که به جدیت دنبال شد. معاون مالی و پشتیبانی شهرداری مشهد اضافه کرد: نصب مواد ضدعفونی در ورودی فروشگاه های «شهرما» و تشویق مراجعان به استفاده از آن و سنجش دمای بدن مراجعان به این مراکز و همچنین تقویت سامانه خرید تلفنی 5159 و تعریف پیک رایگان جهت کاهش مراجعه به فروشگاه های «شهرما» توانست در کاهش ضریب خطر ابتلا  به کرونا  تاثیرگذار باشد.

بسیج فضاهای شهری علیه کرونا

او درباره اقدامات آموزشی و اطلاع رسانی هایی که از طریق شهرداری مشهد برای مقابله با کرونا پیگیری شده است، افزود: اختصاص تبلیغات محیطی در سطح شهر شامل بیلبورد، استرابورد و... به اطلاع رسانی و آموزش های لازم در بیش از 270 سازه انجام شد. بیش از 200 آیتم تولید و انتشار آیتم های رسانه ای شامل گزارش خبری، گفت وگو، مقاله، کلیپ، اینفوگرافی، پادکست، گزارش تصویری و... از طریق شبکه های اجتماعی و پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد صورت پذیرفت. تولید و توزیع پوستر، بروشور و سایر اقلام آموزشی و اطلاع رسانی درخصوص علائم، نحوه مراقبت و پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا در سطح شهر با همکاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد و عوامل خدمات شهری در تیراژ 35 هزار نسخه انجام شد. او تاکید کرد: انتشار 110 هزار اعلان های آموزشی در واگن ها، ایستگاه ها و نمایشگرهای تبلیغاتی خطوط قطار شهری، اتوبوس ها و ایستگاه های اتوبوسرانی، تاکسی ها و ایستگاه های خطی تاکسیرانی (شامل استند، تیزر، پوستر و بروشور) توسط شهرداری مشهد انجام شده است. خواجه نایینی اضافه کرد: چاپ و نصب بیش از 10 هزار عدد آویزهای هشدار دهنده و آموزشی در معابر و مناطق مختلف شهری به منظور اطلاع رسانی پیام های هشدارآمیز و آموزشی پیرامون کرونا تهیه و تدوین شده است.

آموزش برای بیش از 10هزار نفر 

معاون مالی و پشتیبانی شهرداری آموزش بیش از 10 هزار نفراز پرسنل اجرایی خدمات شهری، فضای سبز، خدمات، نقلیه و... به منظور رعایت دستورالعمل های بهداشتی را یکی دیگر از اقدامات انجام شده مطرح و تصریح کرد: شهرداری مشهد برای تکمیل کردن وظایف خود در مقابله با کرونا بیش از 50 مورد هماهنگی برای حضور مدیران شهری در رسانه ملی، گفت وگو با مطبوعات و انعکاس فعالیت های صورت گرفته در مطبوعات را ترتیب داده است. او درباره اقداماتی که ویژه کارکنان و مراجعان به شهرداری مشهد صورت گرفته است، گفت: تشکیل تیم های پزشکی سیار برای معاینه و تست موارد مشکوک ابتلا به بیماری کرونا، تامین دستگاه های تب سنج برای ورودی تمامی ساختمان های شهرداری و الزام مراجعان به انجام تست تب سنجی و الزام مراجعان به ساختمان های شهرداری نسبت به استفاده از محلول ضدعفونی دست و ماسک بهداشتی در مبادی ورودی در دستور کار شهرداری مشهد و سازمان های تابعه قرار گرفت و خوشبختانه با جدیت دنبال شد.