آرشیو چهار‌شنبه ۲۶‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۷۴۴
اقتصاد
۸

خبر کوتاه

اصلاحیه دستورالعمل وام ودیعه به سود بانک به زیان مستاجر

در حالی که قرار بود پرداخت وام ودیعه مسکن تا حد ممکن به سهولت انجام شود، در اصلاحیه دستورالعمل اجرایی این وام، شرایط برای مستاجران سخت تر شده است. در دستورالعمل اخیر، نرخ سود تسهیلات ودیعه مسکن، بسته به انتخاب روش دریافت این وام از سوی متقاضی، 12 یا 13 درصد تعیین شده، اما در تبصره ای اعلام شده است که اگر متقاضی، نسبت به پرداخت اقساط در سررسیدهای تعیین شده اقدام نکند، علاوه بر آنکه نرخ سود این تسهیلات، به نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار (در حال حاضر 18 درصد) تغییر می کند، 6 درصد دیگر نیز به عنوان وجه التزام به نرخ سود افزوده خواهد شد که عملا سود تسهیلات مربوطه را به 24 درصد افزایش می دهد. تولید فرش دستباف 4 برابر شد رییس مرکز ملی فرش ایران اظهار داشت: افزایش چشم گیری نزدیک به 4 برابر در میزان تولید فرش دستباف در نیمه اول سال جاری نسبت به آمارها و برآوردهای سال گذشته شاهد هستیم. از علت های این افزایش را می توان به تعطیلی بعضی از مشاغل به علت شیوع ویروس کرونا و جذب دوباره قالیبافان به کار بافت قالی به عنوان جایگزین فعالیت های دیگر اشاره کرد.

یک میلیون نفر بیمه بیکاری کرونا دریافت کردند

بر آخرین آمار اعلامی مدیرکل بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، از زمان شیوع بیماری کرونا تاکنون (بیست و پنجم شهریورماه) یک میلیون و 33 هزار نفر مستمری بیکاری کرونا دریافت کردند. بر اساس آخرین آمار اعلامی «مسعود بابایی» مدیرکل بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ابتدای شیوع ویروی کرونا تاکنون 249 هزار و 229 کارگاه و بنگاه اقتصادی متاثر از شیوع بیماری کرونا تعدیل نیرو داشتند. همچنین در مجموع 730 هزار و 902 نفر در دوره شیوع بیماری کار خود را از دست دادند. البته بیکاری این افراد به این شکل بوده که برخی در اسفند، فروردین و اردیبهشت بیکار شدند و برخی دیگر در ماه های بعد یعنی در فروردین و اردیبهشت از کار بیکار شدند.

بلاتکلیفی 1100 کارت بازرگانی جدید

رییس کنفدراسیون صادرات ایران ضمن انتقاد از برنامه ریزی صورت گرفته برای تغییر سامانه صدور کارت های بازرگانی از بلاتکلیفی تجار در دو ماه گذشته خبر داد. محمد لاهوتی در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران اظهار کرد: نهادهای دولتی معتقدند که بحث انتقال صدور کارت های بازرگانی جدید به وزارت صنعت، معدن و تجارت امری قانونی است، اما صرف نظر از این موضوع باید دید تا چقدر این تصمیم به بهبود فضای کسب و کار منجر شده و چقدر فضای تولید را محدود کرده است. لاهوتی با اشاره به بلاتکلیفی 1100 کارت بازرگانی جدید در هفته های گذشته اظهار کرد: این کارت ها پیش از حکم جدید دولت برای صدور یا تمدید اقدام کرده بودند و حتی هزینه آن را نیز پرداخته اند اما با توجه به توقف کارها صدور آنها بلاتکلیف باقی مانده است. متاسفانه دستگاه های دولتی در مسیر این صدور با کندی برخورد می کنند. برای مثال از یک تاجر 60 ساله درخواست تحویل کارت پایان خدمت داشته اند که همه این مسائل می تواند مشکل ساز شود.

بازار سیاه لاستیک برچیده می شود

مصطفی تنها، سخنگوی انجمن صنعت تایر با اعلام اینکه ثبت تولید و توزیع سیستمی لاستیک در سامانه تجارت آغاز شده است، گفت: با اجرایی شدن این موضوع بازار سیاه لاستیک برطرف می شود. وی با اشاره به اینکه قرار است براساس توافقات به عمل آمده میان تولیدکنندگان و توزیع کنندگان لاستیک با وزارت صمت فروش تایر به صورت اینترنتی و در سامانه جامع تجارت صورت گیرد، اظهار کرد: بر این اساس تولیدکننده میزان تولید خود را در سامانه جامع تجارت درج و از آن طرف توزیع کنندگان تایر خود را در سامانه جامع تجارت ثبت می کنند. وی با بیان اینکه بعد از ثبت اطلاعات تولیدکنندگان و نیاز توزیع کنندگان حواله ها به صورت سیستمی صادر می شود، افزود: پیش از این برخی تایرها را از تولیدکنندگان دریافت و به جای توزیع با قیمت مناسب در بازار سیاه به فروش می رساندند که با سیستمی شدن فروش این گونه اقدامات دیگر در بازار به وجود نخواهد آمد.

چرا کره گران شد؟

محمدرضا کلامی، دبیر ستاد تنظیم بازار با اشاره به اینکه از این پس نیاز کره کشور در داخل تامین می شود تا از افزایش بیشتر قیمت جلوگیری شود، گفت: تامین کره کشور با تولید داخل مستلزم عدم خروج چربی (کره، خامه و شیرخشک) از کشور است. وی در خصوص دلایل افزایش قیمت کره و انتقاد از گرانی کره از سوی تولیدکننده قبل از دریافت مجوز از ستاد تنظیم بازار اظهار داشت: در اردیبهشت ماه سال گذشته ارز کره از 4200 تومان به ارز نیمایی تغییر کرد و قاعدتا باید از همان موقع قیمت کره 100 درصد افزایش می یافت. اما طی اقدام ستاد تنظیم بازار، دولت کل کره وارداتی با ارز 4200 تومان را با نظارت و مدیریت خود عرضه کرد. دبیر ستاد تنظیم بازار با اشاره به اینکه در نیمه شهریور ماه سال جاری کره وارداتی 4200 تومانی تمام شد و دو راه وجود داشت، یکی اینکه کره وارد کرده و دیگر اینکه در داخل تولید کنیم. در صورت واردات کره با ارز 24 هزار تومان، قیمت هر کیلو کره به بیش از 100 هزار تومان می رسید.