آرشیو چهار‌شنبه ۲۶‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۳۸۱۸
اقتصاد
۴

خبر

رشد اقتصادی کشاورزی  مثبت 8/3 درصد

به گزارش مهر، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی، در صفحه مجازی خود نوشت: رشد اقتصادی کشور در سه ماهه اول بدون احتساب نفت منفی 0.6 درصد و با احتساب نفت منفی 2.8 درصد بوده، اما رشد اقتصادی بخش کشاورزی مثبت 3.8 درصد و صنایع و معادن مثبت 2.5 درصد بوده است.

فرودگاه چابهار از امروز صبح باز می شود

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری از بازگشایی فرودگاه چابهار از امروز خبر داد. به گزارش روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری، تورج زنگنه با اشاره به بازدید خود از فرودگاه کنارک چابهار اظهار کرد: با حضور نمایندگان دستگاه های مختلف از جمله شرکت فرودگاه ها، وزارت راه، وزارت دفاع و منطقه آزاد چابهار، بازدیدی در راستای بررسی مشکلات فرودگاه کنارک داشتیم. او ادامه داد: برخی از مشکلات این فرودگاه تا بعداز ظهر امروز با اقدامات شرکت فرودگاه ها رفع می شود. همچنین وزارت دفاع نیز برخی دیگر از مشکلات را امروز (دیروز) برطرف می کند و از فردا صبح (امروز) فرودگاه چابهار عملیاتی خواهد شد و سفرهای تجاری انجام می شود. 

حباب سکه یک میلیون تومان شد

به گزارش ایرنا، محمد کشتی آرای، نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: در معاملات سکه، قیمت ها تحت تاثیر کاهش درخور توجه نرخ ارز، با روندی نزولی آغاز شد؛ با این وجود همچنان شاهد حباب حدود یک میلیون تومانی در قیمت سکه تمام بهار آزادی هستیم. 

1100 خودروی بدون ثبت سفارش در گمرک باقی مانده است

سخنگوی گمرک گفت: هزار و صد خودروی بدون ثبت سفارش در گمرکات کشور باقی مانده است که در صورت عدم دریافت مجوز ترخیص، در اختیار اموال تملیکی قرار خواهند گرفت. روح الله لطیفی در گفت وگو با ایرنا با اشاره به تعیین مهلت سه ماهه از 26 خرداد برای ترخیص خودرو از گمرک اظهار کرد: در این مدت هزار و 48 خودرو قابلیت ترخیص داشتند که در مهلت های پیشین، تمام فرایندهای قانونی ترخیص خودرو را پشت سر گذاشته، اما در زمان مشخص شده موفق به ترخیص خودرو نشده بودند که در این بازه زمانی اقدام به خروج خودروهای خود از گمرکات کشور کردند. سخنگوی گمرک با اشاره به اینکه سه هزار خودرو پرونده قضائی دارند، تصریح کرد: بر اساس مصوبه هیئت دولت، این افراد در هر زمانی که بتوانند از قوه قضائیه حکم برائت دریافت کنند، پس از طی مراحل قانونی، مجوز ترخیص خودرو را دریافت خواهند کرد که ظن به قاچاق، عدم تطابق اسناد و توقیف اموال برای دین به دیگری از جمله علت های تشکیل پرونده در قوه قضائیه است. وی خاطرنشان کرد: در این مدت حدود 370 خودرو که با حکم قضائی ثبت سفارش آنها ابطال شده بود، توانستند بعد از طی مراحل قانونی، خودروی خود را از گمرک خارج کنند، اما تعداد باقی مانده به دلیل مجوز نداشتن ثبت سفارش در گمرکات کشور باقی می مانند. به گفته لطیفی، خودروهای باقی مانده در گمرکات کشور به این دلیل که زمان زیادی از ورود آنها می گذرد، امکان بازگشت به مبدا را ندارند و در صورت تمدیدنشدن مهلت تعیین شده برای ترخیص، باید در مزایده فروخته شوند یا در اختیار اموال تملیکی قرار بگیرند. سال گذشته 12 هزار و 600 دستگاه خودروی وارداتی در گمرکات کشور وجود داشت که حدود هفت هزار دستگاه خودرو تا تیر سال گذشته ترخیص و پنج هزار و 108 خودرو باقی مانده بود که دارای اسناد ناقص بودند. با توجه به اتمام مهلت ترخیص خودرو در 26 شهریور، حدود هزار و 500 خودرو در مسیر تحویل به اموال تملیکی قرار خواهند گرفت که برخی از آنها مربوط به خودروهایی است که نتوانستند حکم برائت از قوه قضائیه دریافت کنند.