آرشیو چهار‌شنبه ۲۶‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۷۴۴۵
اقتصادی
۱۴

«ایران» گزارش می دهد: چشم انداز بهبود تقاضای نفت دور و دورتر می شود

عطیه لباف (خبرنگار)

3 ماه و نیم دیگر سال 2020 میلادی به پایان می رسد. سالی پر از اتفاقات پیش بینی نشده که یکی از آنها تجربه قیمت های منفی نفت برای نخستین بار در تاریخ بود. 2020 میلادی با نفت 63 دلار در هر بشکه شروع شد و تا زیر 20 دلار در بشکه برای شاخص برنت و منفی 40 دلار در بشکه برای شاخص WTI پیش رفت. چراکه خانه نشینی مردم و تعطیلی بنگاه های اقتصادی به سبب همه گیری ویروس کرونا موجب تضعیف تقاضا برای نفت شد و هنوز هم تقاضا کمتر از میانگین سال 2019 است. این مساله باعث شده که با وجود کاهش عرضه نفت به بازار، قیمت ها هنوز پایین تر از ارقام ابتدای سال باشد.

به طوری که روز گذشته و در زمان تنظیم این گزارش، معاملات آتی شاخص برنت دریای شمال در قیمت 40.19 دلار در بشکه و شاخص نفت خام WTI (غرب تگزاس) نیز در نرخ 37.89 دلار در بشکه انجام می شد. پیش بینی ها نیز گویای آن است که با ادامه روند کنونی، احتمالا قیمت ها در 2021 میلادی هم به ارقام پایانی 2019 نخواهد رسید. چراکه تقاضا برای نفت در 2021 هم کمتر از میزان سال گذشته میلادی خواهد بود. در این رابطه می توان به برآورد سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در ماهنامه اخیر خود اشاره کرد. به طوری که اوپک در خصوص چشم انداز سال جاری میلادی پیش بینی می کند که تقاضای جهانی نفت امسال 9 میلیون و 460 هزار بشکه در روز کاهش می یابد. این در حالی است که در برآورد ماه گذشته این رقم 9 میلیون و 60 هزار بشکه در روز اعلام شده بود.

همچنین اوپک مقدار افزایش مصرف در سال 2021 را 6 میلیون و 620 هزار بشکه در روز برآورد کرده که 370 هزار بشکه در روز کمتر از پیش بینی ماه گذشته است. به عبارت دیگر، تقاضا در سال آینده کندتر از آنچه انتظار می رفت بهبود خواهد یافت و به حدود 96.6 میلیون بشکه در روز خواهد رسید. اوپک در چشم انداز 2021 خود به روند کاهشی ریسک های موجود اشاره دارد و می نویسد: با وجود این هنوز سطح ریسک بالاست، بویژه ریسک های مرتبط با تعداد مبتلایان به ویروس کرونا و درمان های احتمالی آن همچنان زیاد است. عدم قطعیت های زیادی از جمله سطح بالای بدهی، تورم، خطرات ژئوپلیتیکی را هم باید به بحران بیماری کرونا اضافه کرد. اما در مورد عرضه نفت نیز ماهنامه اوپک بیان می کند: بالاترین سطح بازگشت نفت به مدار تولید را می توان در ایالت متحده، کانادا و امریکای لاتین ملاحظه کرد. تولید در برزیل و نروژ نیز در حال احیاست.

از نفت 25 دلاری تا احیای تقاضای بنزین و گازوئیل

با وجود گزارش اخیر اوپک، این روزها موسسات و تحلیلگران آمارهای متفاوتی درباره احیای تقاضا در بازار نفت و قیمت ها در 2021 ارائه می دهد که شاید بدبینانه ترین آنها متعلق به بانک مرکزی روسیه باشد.

خبرگزاری تاس بیان می کند: بانک مرکزی روسیه در پیش نویس گزارش «زمینه های اصلی سیاست پولی دولت واحد برای سال 2021 و دوره 2022-2023» چشم انداز 2021-2023 را با در نظر گرفتن موج دیگری از همه گیری ویروس کرونا و سایر شوک های اقتصاد جهانی از جمله تشدید جنگ تجاری و تنش های ژئوپلیتیک، تنظیم کرده و از نفت خام بشکه ای 25 دلار نوشته است. البته این رقم برمبنای یک سناریو بدبینانه اعلام شده است و پیش بینی خوشبینانه این بانک نفت 50 دلاری که است که بازهم از میانگین سال 2019 پایین تر است. در همین حال برخی از فعالان بازار نفت از جمله راسل هاردی، مدیرعامل شرکت نفتی ویتول می گویند که احتمالا تقاضای نفت در حوزه حمل ونقل بجز حمل ونقل هوایی در سه ماهه چهارم سال 2021 به سطح پیش از کرونا باز خواهد گشت و این به بهبود تقاضا برای نفت، عرضه آن و قیمت ها کمک خواهد کرد.

رویترز به نقل از هاردی نوشته است: «ما معتقدیم در سال 2021 بازار به احتمال زیاد به سطح پیش از دوران کرونا باز خواهد گشت و همین مساله باعث خواهد شد تا پایان این سال سطح نفت انبار شده در جهان به شرایط عادی بازگردد.» آمارهای ذخیره سازی نفت در کشورهای توسعه یافته نشان می دهد که این ذخایر در ماه جولای 4 میلیون و 500 هزار بشکه در روز کاهش یافته که با وجود این 260 میلیون و 600 هزار بشکه بالاتر از سطح میانگین پنج سال اخیر است. با این حال تلاش اوپک، که این هفته رکورد فعالیت 60 ساله خود را در زمینه تعادل بخشی به بازار نفت زده است، همچنان در 3 ماه پایانی 2020 و سال 2021 ادامه خواهد داشت. این سازمان در گزارش ماه سپتامبر خود تولید اعضای سازمان را حدود 24 میلیون بشکه در روز عنوان کرده که این رقم با وجود تعدیل های ماه آگوست، هنوز حدود 7 میلیون بشکه در روز کمتر از سطح تولید سال 2018 است.

اوپک و افزایش نسبی تولید

پس از آن که ویروس کرونا سبب تضعیف یک سوم تقاضای نفت شد، کشورهای عضو اوپک و همراهان آنها در اوپک پلاس، تصمیم گرفتند از ابتدای ماه مه 9 میلیون و 700 هزار بشکه در روز، معادل 10 درصد عرضه جهانی، از تولید نفت خود بکاهند. قرار شد این کاهش تولید از ابتدای ماه اوت به 7 میلیون و 700 هزار بشکه در روز برسد.

حالا بر اساس گزارش ماهانه اوپک، تولید اعضای این سازمان در ماه آگوست (مرداد-شهریور) 763 هزار بشکه در روز بیشتر از ماه قبل آن یعنی جولای بوده است.

در این ماه، عربستان سعودی با 475 هزار بشکه در روز، امارات با 180 هزار بشکه در روز، کویت با 120 هزار بشکه در روز افزایش تولید، سهم اصلی افزایش عرضه سازمان را داشته اند. به این ترتیب تولید عربستان به 8 میلیون و 892 هزار بشکه در روز، امارات 2 میلیون و 705 هزار بشکه در روز و کویت به 2 میلیون و 288 هزار بشکه در روز رسید.

در این ماه، عراق که در حال اجرای تعهد خود است، 100 هزار بشکه کاهش تولید داشته و تولید این کشور به 3 میلیون و 652 هزار بشکه در روز رسیده است. اما همان طور که منابع ثانویه گزارش می دهند، برآورد می شود که تولید ایران در این ماه 10 هزار بشکه در روز افزایش داشته و به یک میلیون و 940 هزار بشکه در روز رسیده باشد.

با افت اندک قیمت نفت این گمانه به گوش می رسد که شاید دوباره اوپک عرضه نفت خود را محدود کند و با همکاری اوپک پلاس به کاهش 9.7 میلیون بشکه در روز ماه مه بازگردد، اما اعضای این گروه می گویند که این موضوع بعید است.

برخی منابع به رویترز گفته اند که با وجود کاهش قیمت ها، بعید به نظر می رسد در نشست ماه سپتامبر کمیته نظارتی توافق اوپک پلاس از تشدید کاهش تولید نفت حمایت شود.

یک منبع به این خبرگزاری توضیح داده است: ائتلاف اوپک پلاس به کشورهایی مانند عراق و نیجریه مهلت بیشتری خواهد داد تا تولید بیش از سهمیه خود در ماه های پیش را جبران کنند. این ائتلاف از عراق و دیگر کشورهای تخطی کننده از سهمیه تولید خود خواست در ماه سپتامبر برای جبران تولید بیش از حد در ماه مه تا ژوئیه کمتر از سهمیه خود نفت تولید کنند. سه منبع اوپکی نیز به رویترز اعلام کردند که این ائتلاف مدت جبران تخطی این کشورها را تا ماه های اکتبر و نوامبر تمدید خواهد کرد تا عراق و دیگر تخطی کنندگان بتوانند به اهداف تولید خود دست یابند.

پنج منبع اوپک پلاسی هم گفته اند: با وجود کاهش قیمت شاخص برنت به زیر 40 دلار برای هر بشکه در روزهای اخیر، بعید به نظر می رسد که در نشست مجازی روز پنجشنبه (27 شهریورماه) کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک (JMMC) پیشنهاد تغییر اهداف تولید مطرح شود. اوپک امیدوار است که کاهش قیمت نفت کوتاه مدت باشد و بسیاری از اعضای این سازمان به نفت بالای 45 دلار برای تامین نیازهای مالی خود احتیاج دارند؛ از جمله عربستان سعودی. اما در همین حال آنها می خواهند از سهم خود در بازار محافظت کنند.