آرشیو چهار‌شنبه ۲۶‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۷۴۴۵
فناوری
۱۶

خبر

دبیر شورای عالی فضای مجازی: سیستم مخابرات کشور دچار  تاخیر است

ابوالحسن فیروز آبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی در آیین امضای تفاهمنامه بومی سازی تجهیزات پیشرفته شبکه ملی اطلاعات با اشاره به اینکه توسعه شبکه مخابرات ثابت با تاخیر در حال انجام است، گفت: این تاخیر را باید جبران کرد تا بتوانیم با توسعه شبکه ثابت، شبکه موبایل کشور را کامل کنیم. به گزارش«ایران» فیروز آبادی به تلاش وزارت ارتباطات برای انجام سرمایه گذاری در شبکه ثابت کشور اشاره کرد و افزود: در تولیدات داخلی تجهیزات شبکه ثابت در سطح خوبی از تکنولوژی هستیم و در آستانه جهش قرار داریم و اگر سهامداران مخابرات به قول خود عمل کنند شاهد جهش خوبی در این حوزه خواهیم بود.

مجید صدری، مدیرعامل شرکت مخابرات ایران نیز از سرمایه گذاری 3هزار میلیارد تومانی برای توسعه شبکه مخابرات و زیرساخت شبکه ملی اطلاعات با تجهیزات بومی خبر داد. صدری با اشاره به تکالیفی که برای این شرکت در حوزه شبکه ملی اطلاعات دیده شده است، گفت: یکی از این تکالیف ایجاد زیرساخت مناسب برای اپراتورها و تمام استفاده کنندگان از شبکه ملی اطلاعات است. وی به امضای این تفاهمنامه برای توسعه شبکه مترو مخابرات با تجهیزات داخلی تاکید کرد و افزود: در حال حاضر  حدود 75درصد شبکه مخابرات ایران داخلی است و امیدوارم در آینده نزدیک بقیه این شبکه  از تولیدات داخلی تجهیز شود. صدری سرمایه گذاری انجام شده برای توسعه شبکه زیرساخت مخابرات را 3 هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: با حمایت وزارت ارتباطات و سهامداران شرکت مخابرات ایران امکان سرمایه گذاری و استفاده از تولید داخلی ایجاد شده البته در دو سال گذشته حدود 100 میلیون یورو  از تولیدات داخلی در شرکت مخابرات ایران استفاده شده است.

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران که در جمع برخی از تولید کنندگان تجهیزات مخابراتی صحبت می کرد از تولیدکنندگان این تجهیزات خواست کیفیت تولیدات خود را طوری افزایش دهند که قابل رقابت با تولیدات خارجی باشد. وی با تاکید براینکه این تجهیزات با پایداری شبکه و استفاده مردم در ارتباط مستقیم است، افزود: شرکت مخابرات ایران 2 هزار میلیارد تومان نیز در لایه دسترسی سرمایه گذاری کرده است.

یوتیوب خدمات ویدئویی جدید راه اندازی کرد

سرویس یوتیوب شرکت آلفابت یک سرویس ویدئوی کوتاه جدید به نام Shorts در داخل پلتفرم اشتراک گذاری ویدئویی خود راه اندازی کرد که مشابه مدل تیک تاک است. به گزارش ایسنا، یوتیوب در یک پست وبلاگ اعلام کرد این قابلیت را ابتدا در چند روز آینده در هند آزمایش خواهد کرد و سپس آن را در ماه های آینده به کشورهای بیشتری توسعه خواهد داد.

محصول جدید یوتیوب که با Reels فیس بوک و تیک تاک رقابت می کند، به کاربران امکان می دهد ویدئوهای کوتاهی را ضبط کرده و افکت ها و آهنگ های مورد نظرشان را به آن اضافه کنند. این خبر با اعلام خبر همکاری شرکت اوراکل کورپ و شرکت چینی بایت دنس برای اداره فعالیت های امریکایی تیک تاک همزمان شد. تصمیم شرکت مادر تیک تاک به منزله شکست مایکروسافت است که به دنبال خرید دارایی های امریکایی تیک تاک بود. بر اساس گزارش رویترز، ورود یوتیوب به فضای سرویس ویدئوی کوتاه با ممنوعیت تیک تاک در هند مصادف شده که یکی از بزرگ ترین بازارهای این اپلیکیشن بود.