آرشیو چهار‌شنبه ۲۶‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۶
دنیا
۴
گزارش

ناوالنی به روسیه بازمی گردد

دنیای اقتصاد : مقامات آلمانی می گویند که الکس ناوالنی مخالف جدی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری این کشور هوشیار شده است و قصد دارد به کشورش بازگردد. به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، ناوالنی با یک دادستان آلمانی در مورد مسمومیتش صحبت کرده است. این گفت وگو در شرایطی صورت گرفت که آزمایشگاه های فرانسوی و سوئدی نیز تایید کرده اند که وی با نوویچوک که یک عامل اعصاب روسی مسموم شده است.

روز دوشنبه بیمارستان «چریته» مستقر در برلین اعلام کرد، وضعیت ناوالنی که بعد از بیمار شدن در روسیه برای درمان به آنجا منتقل شد، رو به بهبود است و او دیگر از دستگاه تنفس مصنوعی استفاده نمی کند و می تواند از تخت خارج شود. این مقام آلمانی که نخواست نامش فاش شود، به نیویورک تایمز گفت: او قصد ندارد در آلمان در تبعید بماند. او می خواهد به وطنش روسیه بازگردد و به ماموریت خود ادامه دهد. او کاملا از وضعیت خودش مطلع است، او کاملا می داند چه اتفاقی رخ داده است و کاملا آگاه است که در کجا به سر می برد. این منبع امنیتی ارشد همچنین به نیویورک تایمز گفت که ناوالنی در گفت وگو با یک دادستان آلمانی از همکاری با روسیه در یک تحقیقات مشترک با برلین که از سوی مسکو پیشنهاد شده است، مخالفت کرد. به گفته این منبع، ناوالنی تحت مراقب شدید پلیس آلمان در بیمارستان چریته قرار دارد.

ناوالنی در 20 اوت در جریان یک پرواز داخلی در روسیه بیمار شد. پس از فرود اضطراری آن هواپیما، او در ابتدا در شهر اوسک سیبری تحت درمان قرار گرفت. دو روز بعد، به محض آنکه پزشکان اطمینان حاصل کردند که او می تواند پرواز داشته باشد، به بیمارستان چریته برای درمان منتقل شد. به دنبال آن دولت آلمان اعلام کرد، پزشکان ردهایی از یک عامل اعصاب از گروه نوویچوک در بدن او یافته اند. مسکو هم با رد ادعاهای برلین تاکید کرد که پزشکان روس هیچ نوع ماده سمی در بدن ناوالنی پیدا نکردند. دولت آلمان روز دوشنبه همچنین اعلام کرد، دو آزمایشگاه بین المللی دیگر در سوئد و فرانسه و همین طور سازمان منع تسلیحات شیمیایی به طور مستقل تایید کردند که الکسی ناوالنی، منتقد کرملین با عامل اعصاب نوویچوک مسموم شده است و از روسیه خواست تا همکاری کند. رئیس جمهوری فرانسه هم روز دوشنبه در جریان تماس تلفنی با رئیس جمهوری روسیه گفت، تجزیه و تحلیل فرانسه تایید می کند که الکسی ناوالنی، منتقد سرشناس روس با ماده ای شبیه عامل اعصاب نوویچوک مسموم شده است. براساس بیانیه سرویس مطبوعاتی کرملین، ولادیمیر پوتین گفت که برای روشن شدن شرایط واقعی آنچه برای الکسی ناوالنی اتفاق افتاده است، باید مواد و اطلاعات از آلمان به روسیه منتقل شود. این در حالی است که سخنگوی دولت آلمان روز دوشنبه با اشاره به ارسال نمونه های آزمایش به سازمان منع سلاح های شیمیایی اعلام کرد که تا کنون سه آزمایشگاه به صورت مستقل استفاده از یک عامل عصبی نظامی را برای مسموم کردن ناراضی روس تایید کرده اند. وی در ادامه بار دیگر از روسیه خواست در این باره ماجرا توضیحات قانع کننده ای ارائه دهد. مقامات آلمانی می گویند که او احتمالا از طریق شیشه آبی که در پرواز به وی داده شده، مسموم شده است. آلمانی ها همچنین گفتند که به درخواست پوتین مبنی بر تحویل دادن مستندات پاسخ منفی خواهند داد، اما مدارک مستحکمی وجود دارد که ناوالنی در روسیه مسموم شده است.