آرشیو چهار‌شنبه ۲۶‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۶۴
جامعه
۱۰

معاون بهداشت وزارت بهداشت هشدار داد: خیز مجدد کرونا در تهران و چند استان دیگر

معاون بهداشت وزارت بهداشت از خیز مجدد کرونا در تهران و برخی استان های دیگر خبر داد و گفت: هر زمان میزان رعایت پروتکل های بهداشتی پایین می آید، خیز بیماری شروع می شود.

به گزارش وبدا، علیرضا رئیسی، درخصوص وضعیت بیماری کرونا در کشور اظهار داشت: در حال حاضر و بعد از تعطیلات اخیر، عده قلیلی از مردم رعایت نکردند و مسافرت ها آغاز شد. این در حالی است که ثابت شده مسافرت رفتن باعث خیز مجدد بیماری می شود و این اتفاق متاسفانه دارد می افتد؛ به طوری که هفته پیش نسبت به هفته قبل از آن، شروع خیز مجدد بیماری را شاهد هستیم و به عنوان مثال در تهران در مقایسه دو هفته اخیر با یکدیگر، میزان بیماران از روزانه 900 بیمار به هزار و 800 بیمار افزایش یافت؛ یعنی طی یک هفته میزان بیماران و بستری ها دو برابر شد.

رئیسی افزود: در برخی استان های دیگر هم شاهد خیز بیماری هستیم و امیدواریم بتوانیم دوباره با رعایت پروتکل ها این خیز را مهار کنیم و به آرامش نسبی بازگردیم.

 واکسن آنفلوآنزا 40 درصد در پیشگیری موثر است

وی درخصوص واکسن آنفلوآنزا نیز بیان کرد: کشورهایی که اکنون در فصل سرما هستند و در گذشته شاهد اپیدمی آنفلوآنزا در آن کشورها بودیم، اکنون به طور خیلی چشمگیری میزان شیوع این بیماری در آن کشورها کاهش یافته است؛ یعنی میزان شیوع آنفلوآنزا تقریبا یک دهم قبل شده است، زیرا رعایت مسائل بهداشتی برای بیماری های تنفسی واگیردار همین مسائلی است که برای عدم ابتلا به کرونا نیز رعایت می شود؛ مواردی مانند فاصله گذاری اجتماعی، عدم تجمع و زدن ماسک در کاهش موارد ابتلا به آنفلوآنزا نیز بسیار موثر است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: با توجه به اینکه بیش از 74 درصد مردم در کشور در حال استفاده از ماسک هستند، انتظار ما هم این است که در پائیز پیش رو میزان شیوع بیماری آنفلوآنزا بسیار پایین تر از سال قبل باشد. همین اقداماتی که برای جلوگیری از انتقال بیماری کرونا انجام می شود برای عدم ابتلا به آنفلوآنزا هم موثر است.

رئیسی گفت: نباید فراموش کنیم این واکسن حدود 40 درصد در پیشگیری از بیماری نقش دارد؛ این یعنی افرادی که واکسن آنفلوآنزا تزریق می کنند، در برابر بیماری 100 درصد ایمن نخواهند بود؛ زیرا آنفلوآنزا ویروسی است که مرتبا خود را تغییر می دهد و می تواند از دست سیستم ایمنی بدن فرار کند؛ البته این موضوع تازه ای نیست و هرسال واکسن آنفلوآنزا همین میزان ایمنی ایجاد می کرده است.

 واکسن آنفلوآنزا برای چه کسانی لازم است؟

وی در پاسخ به این سوال که تزریق واکسن آنفلوآنزا به چه کسانی توصیه می شود، اظهار داشت: افراد در معرض خطر و کسانی که از نظر ابتلا به بیماری آسیب پذیر هستند، باید واکسن را تزریق کنند. خانم های باردار، افرادی که تحت شیمی درمانی هستند، کسانی که بیماری تنفسی مزمن دارند، کسانی که تحت عمل پیوند قرار گرفتند، افراد دیالیزی و افراد سالمند بالاتر از 65 سال واجد شرایط دریافت واکسن آنفلوآنزا هستند.

 ارائه واکسن رایگان به مادران باردار

معاون بهداشت وزارت بهداشت افزود: برای افراد تحت پوشش ما در سطح مراکز بهداشتی درمانی روستاها و حاشیه شهرها تصمیم گیری شد تا مادران باردار همگی مورد واکسیناسیون رایگان قرار گیرند، حتی مادران باردار که تحت پوشش ما نیستند، می توانند به مراکز ما در سطح شهر یا روستا مراجعه کنند و پس از ثبت کد ملی واکسن آنفلوآنزا دریافت کنند. به جز افراد نام برده شده برای سایر افراد توصیه نمی کنیم که اقدام به تزریق واکسن کنند. به نوجوانان، میانسالان و افراد سالم توصیه می کنیم نکات بهداشتی را رعایت کنند.

آمار مبتلایان تهرانی به کرونا رو به افزایش است

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران از افزایش آمار مبتلایان به کرونا، طی روزهای اخیر در تهران خبر داد و گفت: آمار مبتلایان به کووید 19 با شیبی ملایم رو به افزایش است.

 علیرضا زالی با اشاره به ضرورت اعمال قوانین دورکاری کارکنان ادارت با هدف کنترل پاندمی کرونا در تهران اظهار داشت: استمرار دورکاری کارکنان می تواند از افزایش شیوع کرونا پیشگیری کند.

زالی با تاکید بر افزایش آمار مبتلایان، بستری شدگان و فوتی های با تشخیص کرونا در مقایسه با هفته های قبل، ضرورت اعمال محدویت ها را خواستار شد و افزود: دورکاری کارکنان ادارات علاوه بر کاهش حضور کارمندان از تولید سفرهای درون شهری و افزایش بار ترافیک می کاهد بنابراین کماکان پیشنهاد ستاد عملیات مقابله با کرونا استمرار محدودیت در ترددهاست.

 وی ادامه داد: از مجموع افرادی که به عنوان بیمار بیمارستانی نیز به مراکز درمانی تهران با تشخیص کرونا مراجعه کرده اند 21 درصد در بخش های مراقبت های ویژه تحت درمان قرار گرفته اند.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران همچنین از افزایش آمار مبتلایان به کرونا، طی روزهای اخیر در تهران خبر داد و گفت: آمار مبتلایان به کووید 19 با شیبی ملایم رو به افزایش است.

 زالی با اشاره به اینکه پیش بینی می شود تهران به سمت موج سوم کرونا در حرکت باشد، افزود: در استان تهران ورود موج سوم کرونا بسیار زودتر از سایر استان ها شکل خواهد گرفت و در هفته های پیش رو با افزایش آمار بیماران کرونایی تهران شرایط جدیدی را تجربه می کند.

وی با اشاره به اینکه محدودیت در ترددها و دورکاری کارکنان ادارات به میزان قابل توجهی می تواند از سرایت پذیری کرونا بکاهد، تاکید کرد: کاهش حضور و فعالیت کارکنان در ادارات پیشنهاد فنی و کارشناسی ستاد فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران است.

رای پرونده «زم» در دیوان عالی کشور صادر شد

همچنین رئیس دیوان عالی کشور در جمع خبرنگاران در خصوص آخرین وضعیت پرونده روح اله زم که به حکم اعدام خود اعتراض کرده است، گفت: رای داده شده و اعلام می شود.

حجت الاسلام مرتضوی مقدم، در خصوص رای سه محکوم آبان ماه نیز بیان کرد: پرونده در حال رسیدگی است.