آرشیو چهار‌شنبه ۲۶‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۷۴۴
جامعه
۱۳
بهداشت و درمان

اولویت دریافت با گروه های پرخطر است

وزارت بهداشت اعلام کرد: واکسن آنفلوآنزا از هفته اول مهر توزیع می شود

گروه اجتماعی: 5 روز دیگر فصل پاییز آغاز می شود؛ فصلی که امسال و برخلاف هر سال، فصل زیبایی ها و جولان گردش در هوای باطراوت پاییزی نیست، بلکه امسال، خطر همزمانی شیوع آنفلوآنزای فصلی و کرونا، مردم را بیشتر از گذشته تهدید می کند و بنابراین اگر تا امروز و ظرف هفته های گذشته، تعدادی از جمعیت، توصیه وزارت بهداشت به خانه نشینی و خودداری از ترددهای غیرضروری را جدی نمی گرفتند و اوقات بیکاری خود را با حضور بی دلیل در مراکز خرید و پارک ها و سفرهای بین استانی سپری می کردند و جمله کلیدی ورد زبان شان این بود که «کرونا تمام شده» و بنابراین، خاطره استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی در مراکز پرتجمع و مسقف همچون مترو و اتوبوس و رستوران ها و مراکز خرید را همچون یک یادگاری، کنار گذاشته بودند، حالا باید آگاه باشند که خطر همه گیری آنفلوآنزا به مراتب بیشتر و جدی تر از خطر شیوع کروناست، چراکه ابتلای آنفلوآنزا بسیار سهل تر و مرگ آن هم بسیار بیشتر است. اما آنچه نگرانی بیشتری باید ایجاد کند، همزمانی شیوع این دو ویروس کشنده در فصول سرد سال است و به خصوص، همچنان پایتخت از بابت آمار ابتلا و بستری کووید 19 کانون خطر است و با وجود آنکه چند روزی است که استان تهران از وضعیت قرمز خارج شده، اما همچنان شیوع کرونا در شهر تهران نگران کننده است چنانکه به گفته معاون وزارت بهداشت، ظرف هفته گذشته، آمار بیماران کرونایی در تهران از 900 نفر به 1800 نفر رسیده و دوبرابر شده است. 

توزیع واکسن؛ هفته اول مهرماه 

قرار است واکسن آنفلوآنزای فصلی که مردم آن را با نام «تامی فلو» می شناسند، اما ممکن است با نام های تجاری دیگری هم به داروخانه ها برسد، از هفته اول مهر ماه وارد داروخانه های کشور شود چون بهترین و اثرگذارترین موعد تزریق این واکسن که 40 الی 60 درصد خاصیت مصون سازی دارد، ابتدای مهر ماه تا نیمه آبان ماه است. دیروز سخنگوی وزارت بهداشت، در توضیح جزییات توزیع این داروی پیشگیرانه گفت: «تعداد 2.5 میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا برای گروه های پرخطر در اختیار معاونت بهداشت قرار می گیرد تا برای مادران باردار، سالمندان، زندانیان، کادر بهداشت و درمان، بیماران خاص و زمینه ای و نیروهای مسلح به صورت رایگان تزریق شود. بیماران خاص و زمینه ای و زنان باردار باید واکسن آنفلوآنزا را از مراکز بهداشت دریافت کرده و تزریق کنند. حدود 50 هزار نفر از افراد بالای 65 سال هم که در مراکز بهداشت ثبت نام شده اند، این واکسن را به صورت رایگان از مراکز بهداشت دریافت می کنند و 4.5 میلیون نفر دیگر از افراد بالای 65 سال هم واکسن آنفلوآنزا را از داروخانه های سراسر کشور با ارایه کارت ملی دریافت خواهند کرد. در مجموع، 16 میلیون دوز واکسن در داروخانه ها توزیع می شود که هر فرد با ارایه کارت ملی و ثبت کد ملی می تواند فقط یک واکسن آنفلوآنزا دریافت کند و هر واکسن، حدود 42 هزار و 500 تومان قیمت دارد و در صورت نیاز به مقدار بیش از این، با قیمت غیریارانه ای و ارز آزاد وارد کشور خواهد شد.»

آنفلوآنزا و کرونا را با هم اشتباه  نگیرید 

با وجود آنکه ویروس کرونا و آنفلوآنزای فصلی از خانواده بزرگ ویروس های سرماخوردگی هستند و برخی علایم مشابه هم در هر دو بیماری قابل مشاهده است، اما متخصصان عفونی تاکید دارند که برخی علایم، از ویژگی های مجزای هر بیماری است و اشتباه در تشخیص بیماری می تواند عواقب جبران ناپذیری داشته باشد. 

از چند روز گذشته، متخصصان عفونی در گفت وگوهای رسانه ای درباره علایم اختصاصی هر یک از این بیماری های ویروسی توضیح داده اند و از جمله که دیروز فرشید عابدی، متخصص عفونی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: «تب در آنفلوآنزا بسیار بالاست اما در کرونا به بالای 39 درجه نمی رسد، در آنفلوآنزا بیمار دچار لرز ناگهانی می شود اما در کرونا، بیمار به دلیل تب و ضعف عمومی بدن احساس سرما می کند، علاوه بر این، دردهای عضلانی و استخوانی در آنفلوآنزا تشدید می شود اما در کرونا درد عضلانی و استخوانی میزان و شدت کمتری دارد. علایم درگیری دستگاه تنفسی فوقانی در آنفلوآنزا کمتر از کروناست و بیمار، آب ریزش و گلو درد کمتری را حس می کند، در حالی که سردرد در کرونا، متفاوت از سردردهای سینوزیتی در آنفلوآنزاست. در آنفلوآنزا و کرونا، سرفه خشک، دفع خلط، درد قفسه صدری، درد در هنگام تنفس دیده می شود اما درگیری سیستم گوارشی در آنفلوآنزا کمتر است در حالی که در کرونا، بیشتر به شکل دل درد، اسهال و تهوع دیده می شود.» 

آنچه شرایط امسال را با سال های پیش متفاوت می کند و لزوم توجه به پروتکل های بهداشتی برای پیشگیری از ابتلا به عفونت ویروسی کرونا و آنفلوآنزا را افزایش می دهد، توجه به شرایط دشوار اقتصادی کشور است. سال گذشته در همین ایام، شرایط اقتصادی دولت به دلیل امکان فروش نفت در حدی بود که واردات، با وجود چالش جدی گشایش اعتبار برای واردکنندگان دارو، میسر بود. حالا، مشکل واردات دارو، با بی پولی دولت تشدید شده چنانکه چند روز قبل، رییس سازمان غذا و دارو در جلسه ای که به ریاست وزیر بهداشت و با حضور نمایندگان صنعت دارو برگزار شد، به صراحت خبر داد که مقدار محدودی واکسن آنفلوآنزا خریداری و وارد کشور شده اما با وجود آنکه این تعداد، ناکافی است، جبران کسری دارو، مشروط به تامین ارز توسط بانک مرکزی است که پس از این اظهارات، مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو اعلام کرد 75 میلیون یورو ارز برای واردات واکسن اختصاص یافته اما اخیرا، نایب رییس انجمن داروسازان استان تهران، در یک برنامه رادیویی خبر داد که «ظرف سال های 94 تا 98 دو میلیون دوز واکسن وارد کشور و توزیع شد و فقط در سال 98 به دلیل دو مرحله ای بودن شیوع آنفلوآنزا، تمام دوزهای وارداتی مصرف شد. بر اساس اطلاعات سازمان غذا و دارو، در سال جاری 16 میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا به کشور وارد شده که متعلق به دو برند غربی و دو برند آسیایی معتبر است و نیمی از این واکسن ها وارد کشور شده و در حال توزیع است و نیمی دیگر در مهرماه توزیع می شود که گروه های پرخطر، با ثبت نام در سامانه های مربوط و ارایه کد و کارت ملی قادر به دریافت رایگان یا یارانه ای این واکسن خواهند بود. قرار است در فاز سوم و پس از این هم، 11 میلیون دوز واکسن وارد کشور شود که افراد عادی با ارایه کارت ملی و با قیمت آزاد، این دارو را تهیه خواهند کرد. به طور کلی، یا باید 60 درصد جمعیت کشور واکسن دریافت کنند که ایمنی بسیار خوبی ایجاد می شود یا با توجه به بضاعت کشور، حدود 50 میلیون واکسن باید تزریق شود که عددی بسیار بزرگ است و با توجه به مشکلات ارزی و تحریم دارو، مسائل خاصی برای کشور ایجاد می شود و در مجموع، امسال همه ما باید با توجه به شرایط خاص کشور، مراعات بیشتری داشته باشیم.»