آرشیو چهار‌شنبه ۲۶‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۶
بازرگانی
۵

خبر

تولیدات صنعتی چین جان گرفت

دنیای اقتصاد : ارزیابی های «بانک توسعه اقتصادی» از عملکرد بالاتر از روند اقتصاد چین در حالی است که تازه ترین آمارها حاکی از آن است که تولیدات صنعتی چین در ماه اوت پرشتاب ترین سرعت 8 ماه اخیر خود را تجربه کرد. به علاوه فروش بخش خرده فروشی این کشور نیز برای اولین بار در سال 2020 رشد مثبت را به ثبت رساند. به عقیده صاحب نظران این تحول عمدتا به خاطر سرعت گرفتن رونق اقتصادی این کشور در پی بهبود چشمگیر در تقاضای پساکرونا است.

روند روبه کاهش سرمایه گذاری در دارایی های ثابت نیز به لطف معرفی بسته های حمایت مالی دولت، تسکین یافت. با این حال مقامات چینی همچنان نگران افزایش ریسک های خارجی تهدیدکننده اقتصاد این کشور شامل تشدید تنش ها با آمریکا هستند.  به گزارش گروه اقتصاد بین الملل روزنامه «دنیای اقتصاد» به نقل از «رویترز»، پس از شوک های اقتصادی «کووید-19»، اقتصاد چین از عواملی همچون بهبود تقاضا، بسته های حمایتی دولت و روند روبه رشد صادرات برای رونق اقتصادی بهره گرفته است. سیلاب های ماه ژوییه در نواحی جنوب غربی که منجر به اخلال در تولیدات شد نیز فروکش کرده است. تینگ لو، اقتصاددان ارشد شرکت مشاوره اقتصادی «نومورا» در این خصوص می گوید: «تقاضای خارجی قدرتمند، تداوم بهبودها از بیماری و تقویت تقاضا؛ همگی کمک کردند اقتصاد چین در ماه اوت عملکردی خوب را به ثبت برساند. ما انتظار بهبود بیشتر، هرچند تدریجی را برای بخش های خدماتی، فروش خرده فروشی و سرمایه گذاری در دارایی های ثابت داریم.» براساس آمارهایی که اداره آمار ملی چین روز سه شنبه منتشر کرد، تولیدات صنعتی این کشور در ماه اوت رشد 6/ 5 درصدی را نسبت به سال گذشته به ثبت رساند. پیش تر تحلیلگران مشارکت کننده در نظرسنجی «رویترز» رشد 1/ 5 درصدی را پس از ثبت رشد 8/ 4 درصدی ماه ژوییه پیش بینی می کردند.

فروش خرده فروشی هم عملکردی فراتر از انتظار تحلیلگران داشت و با پایان دادن به هفت ماه متوالی روند کاهشی، رشد 5/ 0 درصدی را ثبت کرد.  عملکرد مثبت اخیر طیفی از شاخص های اقتصادی از تجارت گرفته تا قیمت تولیدکنندگان و فعالیت های کارخانه ای حکایت از رونق بیشتر بخش صنعتی و در مجموع اقتصاد چین دارند. بسته های حمایت مالی دولت یکی از قدرتمندترین موتورهای داخلی این رونق بوده، در حالی که تلاش های پکن در به کنترل درآوردن بیماری هم کمک شایانی به ایجاد رونق اقتصادی کرده است. در این رابطه آمارهایی که هفته گذشته منتشر شد نیز نشان داد که صادرات ماه اوت چین قدرتمندترین رشد خود را از مارس 2019 به ثبت رساند، امری که تا حدی زیادی به خاطر برداشته شدن محدودیت های مقابله با کرونا در شرکای تجاری چین و افزایش مجدد تقاضا برای صادرات این کشور بوده است.

علاوه بر این آمارها، روز سه شنبه وزیر دارایی چین اعلام کرد معافیت های تعرفه ای فعلی واردات 16 قلم کالا از آمریکا شامل روغن موتور، پروتئین وی و خوراک ماهی برای یک سال دیگر تمدید می شود. به گزارش «رویترز» این معافیت ها از تعرفه های تلافی جویانه ای است که چین در سال 2019 برای مقابله با اجرای بند 301 قانون تجارت دولت آمریکا اعمال کرد. به گفته وزیر دارایی چین، معافیت این کالاها تا 16 سپتامبر 2021 ادامه خواهد داشت.

ستاد تنظیم بازار، قیمت عرضه ذخایر روغن را اعلام کرد

دنیای اقتصاد : سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت درخصوص مصوبات ستاد تنظیم بازار در مورد عرضه روغن ذخایر استراتژیک گفت: نرخ عرضه روغن آفتاب 5 هزار و 500 تومان و روغن سویا و روغن پالم نیز 5 هزار و 100 تومان مصوب شد.

به گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، محمدرضا کلامی با بیان اینکه ستاد تنظیم بازار نرخ عرضه ذخایر روغن استراتژیک کشور را اصلاح کرده تا بخش خصوصی در این حوزه انگیزه های لازم را برای تامین مستقیم نهاده های مورد نیاز خود داشته باشد، اظهار کرد: نرخ عرضه روغن آفتاب 5 هزار و 500 تومان و روغن سویا و روغن پالم نیز 5 هزار و 100 تومان تعیین شده است. به گفته او، بخش خصوصی خود باید وظیفه تامین مواد اولیه اش را انجام دهد، چرا که دولتی کردن اقتصاد به صلاح کشور نیست و ما فقط در حد ذخایر استراتژیک وظیفه و تکلیف داریم. سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صمت با اشاره به اینکه مقرر شده تا بانک مرکزی تامین ارز درخصوص تامین ارز دانه های روغنی و کنجاله سویا را انجام دهد، تصریح کرد: از دیگر مصوبات ستاد این است که با توجه به تکالیف نیروی انتظامی، دادستانی ها و سایر دستگاه های نظارتی به خصوص نیروهای مرزبانی و نیروهای مستقر در نقاط مواصلاتی کشور مقرر شد با کسانی که در مسیر حمل و نقل نهاده های دامی با اختلاط شن و ماسه سعی در تقلب در تناژ این کالاها دارند و سبب ضرر به دامدار و غیرکیفی شدن محصول می شوند، به شدت برخورد شود. او تصریح کرد: در این راستا اتاق های تعاون، بازرگانی و تشکل های تولیدی و توزیعی مکلف شدند تا گزارش های خود را به دادستانی، سازمان حمایت، نیروی انتظامی و دبیرخانه تنظیم بازار منعکس کنند. سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت تاکید کرد: درخصوص هزینه های نقل و انتقال ارز نیز مقرر شد کمیته تخصیص ارز وزارت صنعت برای ریال عمان و سایر ارزها پیش بینی های لازم را انجام دهد تا کالاهای مورد نیاز بدون مشکل تامین شود.

افزایش 56 درصدی پرداخت پول به گندمکاران

دنیای اقتصاد : معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از افزایش 56درصدی پرداخت پول گندم ها به کشاورزان در سال 99 نسبت به مدت مشابه سال قبل به عنوان مصداق حمایت دولت از کشت گندم در کشور خبر داد. به گزارش شاتا، یزدان سیف اعلام کرد: از ابتدای امسال، 8 میلیون و 225 هزار تن گندم به ارزش 207 هزار میلیارد ریال از گندم کاران خریداری شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 7 درصدی دارد. سیف تاکید کرد: تاکنون 196 هزار میلیارد ریال یعنی حدود 95 درصد کل پول گندم ها به کشاورزان پرداخت شده است و باقی مانده مطالبات به زودی پرداخت می شود. مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران افزود: نرخ خرید تضمینی گندم امسال نسبت به سال 98، 47 درصد افزایش داشته و به 2500تومان به ازای هر کیلوگرم رسیده است. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: پیش بینی می شود خرید گندم به حدود 8 میلیون و 400 هزار تن برسد که در این صورت رشد 8 تا 9 درصدی نسبت به سال قبل خواهیم داشت.

شاخص مهم در انتخاب صادرکنندگان نمونه

دنیای اقتصاد : معاون کسب وکار اتاق ایران در نشستی که به صورت آنلاین و با هدف تشریح فرآیند ثبت نام متقاضیان در رقابت مراسم روز صادرات در استان ها برگزار شد از اتاق های سراسر کشور خواست برای انتخاب برگزیدگان، شاخص رفع حداقل 70 درصد تعهد ارزی صادرکنندگان را در نظر بگیرند. اتاق های استانی در انتخاب صادرکنندگان نمونه استانی، شاخص رفع حداقل 70 درصد تعهد ارزی را مورد توجه قرار دهند؛ این موضوع در نشستی با حضور معاون کسب وکار اتاق ایران و نمایندگان اتاق های استانی مطرح شد.

علی ملایی، معاون کسب وکار اتاق ایران در این جلسه ضمن نگاه به اقداماتی که طی چند ماه گذشته در راستای تکمیل فرآیند برگزاری روز ملی صادرات در اتاق ایران انجام شده، از تهیه تقویم برگزاری این روز در استان های مختلف کشور سخن گفت و تصریح کرد: توجه داشته باشیم در برگزاری این روز از تجربیات سازمان های صنعت، معدن و تجارت استانی استفاده شود. وی اظهار کرد: انتخاب صادرکنندگان نمونه باید براساس رفع حداقل 70 درصد تعهد ارزی صادرکنندگان انجام شود. در این رابطه اتاق ها می توانند موضوع را از بانک مرکزی یا اتاق ایران استعلام کنند. همچنین متقاضیان می توانند با ورود به سامانه روز ملی صادرات به آدرس  ed.iccima.ir مراحل ثبت نام خود را تکمیل کنند. البته لازم است پیش از تکمیل فرم، شاخص ها و معیارهای انتخاب صادرکننده نمونه را درباره همه گروه های کالایی و خدماتی که در سامانه درج شده، مطالعه کنند. بعد از آن گروه های رقابتی که در سامانه معرفی شده اند را بررسی کرده تا مطمئن شوند که باید در کدام گروه رقابتی ثبت نام کنند. با طی این مراحل در تکمیل فرم ثبت نام مشکلی پیش نخواهد آمد. پس از آنکه مهلت ثبت نام که تا 15 مهر ادامه دارد، خاتمه یافت، یک کارنامه اولیه از وضعیت ثبت نام کلیه استان ها توسط اتاق ایران تهیه و برای آنها ارسال می شود. بعد از آن ادامه کار برای شناسایی و انتخاب صادرکنندگان نمونه توسط اتاق های استانی انجام می شود.

ضرورت تعدیل قیمت های پایه صادراتی محصولات کشاورزی

دنیای اقتصاد : رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران خواستار پیگیری رفع مشکلات ارزی و تعدیل قیمت های پایه صادراتی، تسهیل تخصیص ارز برای تامین انواع نهاده، سم و کود و اصلاح زنجیره ارزش و تامین مالی در حوزه کشاورزی توسط وزارت جهاد کشاورزی شد. اعضای کمیسیون کشاورزی اتاق ایران در نشستی با حضور معاون صنایع تبدیلی و کسب وکارهای وزارت جهاد کشاورزی به بیان مشکلات و دغدغه های خود پرداختند.

عدم تخصیص و تامین به موقع منابع ارزی موردنیاز واردات انواع سموم کشاورزی، نبود حمایت لازم از صنایع تبدیلی، اختلالات ناشی از سامانه بازارگاه و نبود سیستم حمل ونقل مناسب و یخچال دار برای صادرات محصولات فسادپذیر، مسائلی بودند که در این نشست مطرح شدند. در ابتدای این نشست علی شریعتی مقدم، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران با اشاره به آنچه در جلسه رئیس، هیات رئیسه اتاق ایران و جمعی از صادرکنندگان با رئیس کل بانک مرکزی مطرح شد، اظهار امیدواری کرد که متناسب با وعده های داده شده، مساله قیمت پایه صادراتی انواع محصولات در سال 97 و 98 حل شود چراکه در حال حاضر بدهی غیرواقعی ارزی برای صادرکنندگان ایجاد شده است. براساس اظهارات او اگر امروز به کمیته نرخ گذاری مراجعه کنیم، جدا از تعیین نرخ پایه صادراتی، نرخ ارز 30 درصد پایین تر از نرخ بخشنامه مصوب بانک مرکزی محاسبه می شود. این رویه موجب شده در روند قیمت گذاری 30درصد تعهد کاذب به وجود بیاید. این عضو هیات نمایندگان اتاق ایران تعلیق کارت های بازرگانی و خروج صادرکنندگان حرفه ای از میدان صادرات و در نتیجه ورود عده ای دلال به این جرگه را از پیامدهای اصلی وضعیت کنونی دانست. شریعتی مقدم اظهار کرد: رئیس کل بانک مرکزی پس از بحث های مطرح شده در آن نشست، با نامه وزیر اقتصاد درباره تعدیل قیمت های پایه صادراتی موافقت کرد. این فعال اقتصادی در ادامه درخواست کرد: برای آن تعداد از کسب وکارهای کوچک و متوسط که به دلیل فشارهای اقتصادی موفق نشدند تعهدات ارزی خود را به طور کامل ایفا کنند، برای سال 97 نیز مانند سال های 98 و 99 معافیت مالیاتی در نظر بگیرند. در ادامه عدم تخصیص و تامین ارز موردنیاز واردات انواع سموم موردنیاز در کشاورزی از سوی مسعود گیل آبادی، رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان سموم ایران مطرح شد. به اعتقاد او اگر سموم در فصل و زمان خود در اختیار کشاورز قرار نگیرد، محصولات کشاورزی از بین رفته و در فصل برداشت با کمبود مواجه می شود. براساس اظهارات او از دی ماه سال گذشته تا امروز یک ششم ارز موردنیاز این حوزه تخصیص داده شده که متاسفانه بیش از 25 درصد این ارز هم تامین نشده است. نیاز ارزی این حوزه، سالانه برابر با 250 تا 300 میلیون دلار است که درخواست می کنیم تامین ارز به طور مستقیم توسط بانک مرکزی انجام شود. مجید موافق قدیری، رئیس انجمن خوراک دام و طیور ایران نیز از رفتارهای سلیقه ای با کارخانه های خوراک دام و نبود حمایت لازم از این بخش انتقاد و درخواست کرد برای شفاف شدن فرآیند تخصیص ارز، اطلاعات و روند کار به صورت دقیق اطلاع رسانی شود. به باور او وجود بوروکراسی های پیچیده موجب شده تا واردکنندگان برای طی مسیر و دریافت ارز با مشکلاتی روبه رو شوند. این فعال اقتصادی همچنین درخواست کرد قوانین و فرآیند ورود موقت تسهیل شود تا رغبت برای استفاده از این شیوه افزایش یابد. محسن احتشام، رئیس شورای ملی زعفران از باقی ماندن بخش قابل توجهی از تولیدات زعفران در دست کشاورز به دلیل دخالت های بی مورد دولت در کنار تصمیم گیری های نادرست سخن گفت و تاکید کرد: دولت و تصمیم سازان حتما در هنگام تصمیم گیری، نظرات بخش خصوصی و تشکل های هر بخش را دریافت کنند. به اعتقاد او سرمایه گذاری های خوبی در حوزه برندسازی و ایجاد زنجیره ارزش برای زعفران انجام شده اما چون حمایت لازم وجود ندارد، فعالان این بخش با مشکلات زیادی روبه رو هستند. در ادامه این نشست دغدغه های ناشی از فعالیت سامانه بازارگاه و ایجاد امکان فعالیت های رانتی در کنار آن، نبود امکانات لازم برای استفاده از تکنولوژی های جدید در صحنه تولید به دلیل بالا رفتن نرخ ارز و در نهایت غیررقابتی شدن محصولات تولیدی و از بین رفتن بازارهای صادراتی، از سوی اعضای کمیسیون کشاورزی تشریح شد. امید گیلان پور، معاون صنایع تبدیلی و کسب وکارهای وزارت جهاد کشاورزی در واکنش به آنچه در این نشست عنوان شد از آغاز پروسه اصلاح قیمت های پایه صادراتی خبر داد و از همه انجمن ها خواست درخواست خود را برای اعمال این اصلاحات به دفتر این معاونت ارسال کنند. وی همچنین از پیگیری برای رفع مشکلات و نواقص سامانه بازارگاه خبر داد و گفت: این کار در اسرع وقت نهایی می شود. همچنین پیگیر هستیم تا سامانه به گمرک نیز متصل شود و روند ترخیص نهاده و اعلام آن در تابلوی اصلی سامانه و عرضه آن سریع تر انجام شود.