آرشیو چهار‌شنبه ۲۶‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۷۴۴
ورزش
۱۴
دیدگاه

شاید حق با مجیدی بود

مدیرعامل استقلال نگذاشت فرهاد موفق شود

علی ولی اللهی

تیرماه بود که فرهاد مجیدی به هواداران استقلال قول داد هم سهمیه آسیا می گیریم، هم جام حذفی را می گیریم و هم از گروه مان در لیگ قهرمانان آسیا بالا می رویم. آن زمان خوشبین ترین هواداران استقلال هم تصور نمی کردند چنین چیزی اتفاق بیفتد. استقلال بعد از شروع مجدد مسابقات به فولاد باخته بود و مقابل سایپا متوقف شده بود. تیم شرایط خوبی نداشت و روز به روز از کسب سهمیه فاصله می گرفت. قول مجیدی حتی دستمایه شوخی هواداران رقیب هم قرار گرفت. هواداران پرسپولیس می گفتند: «فرهاد یکم دیگه تلاش کنه اروپا رو هم می گیره» از آن زمان خیلی نگذشت که روزهای خوب استقلال بعد از فروکش کردن حواشی و بازگشت مصدومان از راه رسید. 

استقلال فرهاد مجیدی خوب نتیجه می گرفت. او در پایان لیگ به اولین قولش وفا کرد. استقلال با ایستادن روی سکوی دوم سهمیه لیگ قهرمانان آسیا فصل بعد را گرفت. خیلی ها می گویند عملکرد ضعیف سایر مدعیان کسب سهیمه این موفقیت را برای مجیدی به ارمغان آورد اما مگر معنای مسابقاتی که به صورت لیگ برگزار می شود همین نیست؟ در لیگ کافی است یک تیم بهترین عملکرد را نسبت به سایر تیم ها داشته باشد تا به خواسته اش برسد. 

بعد از لیگ نوبت جام حذفی رسید. یک مسیر واقعا سخت پیش روی مجیدی بود. تیم او ابتدا باید مقابل سپاهان زخم خورده بازی می کرد و در نیمه نهایی احتمالا به مصاف تراکتور یا پرسپولیس می رفت. استقلال این مسیر واقعا دشوار را به خوبی طی کرد. اول سپاهان را شکست داد و بعد در دربی رقیب سنتی را حذف کرد و در فینال به تراکتور رسید. روزنامه ها تیتر زدند: «فرهاد خوش قول» این تیتر از آنجایی ناشی می شد که اکثریت فوتبالی ها شانس استقلال مجیدی برای کسب مقام قهرمانی جام حذفی را بیشتر از تراکتور در فینال می دانستند. همه چیز بر وفق مراد بود که ناگهان خبر مذاکره سعادتمند با استراماچونی منتشر شد و جو به هم ریخت. فرهاد استعفا داد و گرچه دوباره برگشت ولی بازگشتش با موفقیت همراه نبود. مجیدی در آستانه عمل به دومین وعده اش با وضعیتی مواجه شد که برایش برنامه ریزی نکرده بود. 

انتقادات زیادی به رفتار مجیدی بعد از برد در دربی و قهرش وارد است. با این حال اگر بخواهیم بی خیال حواشی بشویم و به متن فوتبال بپردازیم باید به این نکته اشاره کنیم که اگر مدیرعامل استقلال آن رفتارها را از خودش نشان نمی داد، مجیدی واقعا اروپا را هم شاید می گرفت! البته اینکه شوخی است ولی واقعیت این است که فرهاد مجیدی شانس زیادی برای کسب جام حذفی داشت. با احترام به تراکتور و تلاش شایسته این تیم اکثر کارشناسان بعد از شکست 3 بر 2 استقلال در فینال تاکید کردند که استقلال نیمه اول که سه بار دروازه اش باز شد شباهتی با تیم قدرتمند ماه گذشته نداشت و حواشی تمرکز تیم را به هم زده بود. با این حال استقلال در نیمه دوم نشان داد که چه کیفیت بالایی دارد. 

مجیدی اگر می توانست جام حذفی را به دست بیاورد، بعد از محقق کردن دومین وعده اش می رسید به لیگ قهرمانان آسیا. او و تیمش در دو بازی اول قبل از کرونا یک امتیاز به دست آورده بودند و شانس کمی برای صعود داشتند. اما هیچ کس نمی دانست تیم الوحده قرار است از مسابقات کناره گیری کند و شرایط را جوری فراهم کند که استقلال حالا برای صعود تنها به یک تساوی مقابل الشرطه نیاز داشته باشد تا حداقل به عنوان تیم دوم به دور بعد برسد. یعنی اگر مجیدی در راس کادر فنی باقی مانده بود رسیدن به وعده سومش هم بسیار محتمل به نظر می رسید. ناگفته نماند حتی در صورت ماندن الوحده نیز آن تیم استقلالی که سپاهان و پرسپولیس را حذف کرد، می توانست باز هم مدعی صعود باشد. 

حالا این اگرها به هیچ دردی نمی خورد اما می توان این موضوع را بررسی کرد که چرا مدیرعامل تیم به نوعی جلوی موفقیت سرمربی تیمش را گرفت و اجازه نداد او به وعده هایش عمل کند؟ اینجا شاید بتوان به یک جمله از استوری احساسی فرهاد مجیدی بعد از برد در دربی اشاره و آن را با شرایط امروز تفسیر کرد. مجیدی در آن استعفانامه اینستاگرامی نوشت سعادتمند دوست نداشت ما نتیجه بگیریم. آن موقع همه، حتی هواداران استقلال هم به مجیدی تاختند که مگر می شود مدیرعامل تیم از برد خوشحال نشود؟ و ما برای پاسخ دادن به این سوال باید چند روز صبر می کردیم. 

گرچه هیچ کس خبر نداشت الوحده از لیگ قهرمانان آسیا کناره گیری می کند و صعود استقلال این قدر محتمل می شود اما این شرایط را در نظر بگیرید: مجیدی نایب قهرمان لیگ و قهرمان جام حذفی شده و به دور دوم ACL رسیده است. در این صورت کدام یک از هواداران استقلال راضی می شدند فرهاد که هم محبوبیت دارد و هم موفق عمل کرده برکنار شود و مربی دیگری بیاید؟ به بیان دیگر کدام یک از طرفداران، نقد جذاب را به نسیه ای رویایی ولی دور از دسترس می دادند؟ اصلا کدام مدیری می توانست چنین شخصی را برکنار کند و دنبال مربی دیگری که چند ده برابر قیمت داد برود؟ مخصوصا اینکه در لیگ سال بعد هم همه مربیان ایرانی هستند و مجیدی اگر در مقابل مربیان اروپایی دانش کافی نداشته باشد اما در مقایسه با مربیان ایرانی چیزی کم ندارد. همچنین استقلال در لیگ بیستم در حالی که کادر فنی اش تغییری نکرده و بیشتر ستاره ها در تیم باقی مانده اند می توانست یکی از اصلی ترین مدعیان کسب عنوان قهرمانی باشد. اینجاست که متوجه می شویم اتهامی که مجیدی به سعادتمند وارد کرد چندان بی راه هم نبوده است. مخصوصا وقتی به این فکر می کنیم که سعادتمند می دانست آوردن استرا پروژه ای نیست که تا قبل از لیگ قهرمانان آسیا به بار بنشیند و تیمش باید با سرمربی موقت به این بازی ها برود. همچنین او می دانست لیگ بعدی اواخر مهر آغاز می شود و فرصت بسیار زیادی دارد تا بعد از اتمام کامل مسابقات سر فرصت تلاشش را برای بازگرداندن استرا به کار گیرد. 

سعادتمند چه بتواند استراماچونی را بازگرداند که احتمالش بعید است و چه نتواند این کار را بکند این گزاره که «مدیر عامل تیم اجازه نداد مجیدی به وعده هایش عمل کند» در مورد او صدق می کند. قبول که اگر مجیدی با سیاست تر رفتار می کرد می توانست شرایط را به نفع خودش عوض کند و اگر با تجربه تر می بود و قبل از آن استعفا با چند پیشکسوت مشورت می کرد اوضاع به نحو دیگری رقم می خورد اما ما در این مطلب با رندی و تجربه مجیدی کاری نداریم و صرفا براساس آمار در مورد قدرت مربیگری او حرف می زنیم که در استقلال ورژن 99 خوب جواب داده بود و رو به رشد حرکت می کرد. اما اینکه هدف سعادتمند از بازی ای که در حساس ترین مقطع زمانی به راه انداخت چه بود هم سوالی است که به زودی پاسخش مشخص می شود.