آرشیو چهار‌شنبه ۲۶‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۶۴
جامعه
۱۰

دور دنیا در یک روز

چین: ارسال 9 ماهواره از دریا به فضا

چین به طور موفقیت آمیز یک موشک همراه 9 ماهواره از روی یک پلتفرم در دریا به فضا فرستاد.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از سی تی جی ان، چین به طور موفقیت آمیز موشکی را همراه 9 ماهواره از روی عرشه یک یدک کش به نام Debo3 در دریای زرد به مدار زمین پرتاب کرد.

براساس اطلاعات موجود، یک موشک«Long March-11»، 9 ماهواره را صبح روز سه شنبه از یک سکو در دریای زرد پرتاب کرد.

ماهواره ها با موفقیت در مدار قرار گرفتند؛ حدود 13 دقیقه پس از پرتاب و در ارتفاع 535 کیلومتری زمین، 9 ماهواره مذکور در فضا رها شدند. این ماهواره ها زمین را رصد می کنند. سه دستگاه از ماهواره های مذکور ویدئو و 6 مورد دیگر از زمین عکس ثبت می کنند.

این نخستین پرتاب تجاری از یک سکوی دریایی برای یک موشک Long March-11 است.

 

پاکستان: سقوط هواپیمای نظامی در پنجاب

یک فروند جنگنده نیروی هوایی پاکستان روز گذشته حین یک ماموریت آموزشی در استان پنجاب سقوط کرد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، سایت خبری جیو تی وی، اعلام کرد: هواپیمای نیروی هوایی پاکستان روز سه شنبه حین پرواز آموزشی در نزدیکی منطقه «پندی گهیب» از نواحی ایالت پنجاب این کشور سقوط کرد.

منابع خبری با بیان اینکه این حادثه هیچ گونه تلفاتی نداشته، اعلام کردند: خلبان این هواپیما که از مدل «جی اف 17 تندر» بود، توانست با استفاده از چتر نجات هنگام سقوط جان خود را نجات دهد.

به گفته منابع خبری علت سقوط این هواپیما اعلام نشده، با این حال نیروی هوایی پاکستان کمیته ای را برای تحقیق و بررسی این حادثه تشکیل داده است.

 

یونان: 3 کشته در حادثه غرق شدن قایق مهاجران

گارد ساحلی یونان از جان باختن سه تن و نجات یافتن 56 تن دیگر در پی غرق شدن قایق مهاجران در نزدیکی ساحل جزیره کرت در اواخر روز دوشنبه خبر داد.

به گزارش ایسنا، گارد ساحلی یونان اعلام کرد که در پی وقوع این حادثه سه جسد را پیدا کرده و بنابر گزارش ها قربانیان یک زن و دو کودک بوده اند. چهار ناو گارد ساحلی و نظامی و دو بالگرد همچنان در میان وزش باد شدید منطقه سواحل شرقی کرت را جست وجو کرده و مشخص نیست که مبدا این قایق کجا بوده است.

یونان در سال 2015 و 2016 میلادی در خط مقدم بحران مهاجران اروپا قرار داشت، زمانی که بیش از یک میلیون نفر از مناطق مختلف دنیا به این کشور فرار کردند. اردوگاه ها و مراکز پذیرش یونان در جزایر دور افتاده رو به ترکیه به شدت شلوغ است. بنا بر گزارش رویترز، طبق اعلام کمیساریای عالی پناهندگان سازمان پناهندگان سازمان ملل متحد، بیش از 74 هزار و 500 مهاجر و پناهنده در سال 2019 میلادی به یونان راه یافتند که بیشتر آنها از طریق دریا مهاجرت کرده اند.