آرشیو چهار‌شنبه ۲۶‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۶
روند
۱۴
تکنیک معامله

نقطه های ورود و خروج سهم

زهرا درخشنده (کارشناس سرمایه گذاری)

 در ادامه ارائه تکنیک های معاملاتی گفتیم چطور می توانیم خطوط حمایت و مقاومت را ترسیم کنیم. برای رسم یک خط حمایت در روند صعودی کافی است دره ها را به هم وصل کنیم تا یک خط صاف داشته باشیم (پس دو نقطه کافی است).

برای رسم یک خط مقاومت کافی است قله ها را به هم وصل کنیم. گفتیم هر چقدر تعداد واکنش قیمت یک سهم به یک خط حمایت یا مقاومت بیشتر باشد، با یک حمایت یا مقاومت قوی تر روبه رو هستیم. اگر خط فرضی ای را در نموداری سهمی کشف کردید که بارها قیمت سهم به آن واکنش نشان داده است. در تعیین نقاط ورود، حد ضرر و حد سود به آن توجه ویژه داشته باشید. گفتیم خطوط حمایت و مقاومت اغلب به صورت مورب ظاهر می شوند. به این خطوط، خطوط حمایت یا مقاومت داینامیک می گوییم. چون نماینده یک قیمت خاصی نیستند و در طول روند قیمت سهم هر بار قیمت جدیدی را به عنوان حمایت و مقاومت نشان می دهند.

امکان دارد در ترسیم این خطوط به خطوط موازی بر بخورید. یعنی یک خط حمایت به موازات یک خط مقاومت ترسیم شده باشد. تبریک می گویم! شما موفق به کشف یک کانال قیمتی در چارت سهام خود شده اید. وقتی یک کانال قیمتی شکل می گیرد قیمت سهم تمایل دارد درون آن کانال حرکت کند. یعنی احتمال زیادی دارد که قیمت در برخورد با کف کانال تغییر روند دهد و به سمت سقف کانال حرکت کند و بالعکس. یعنی محتملا هر بار قیمت به سقف کانال رسید، تغییر روند بدهد و به سمت کف کانال حرکت کند. اما بالاخره اتفاقی خواهد افتاد که قیمت از این کانال خارج شود. یا به سمت پایین یا به سمت بالا. با این توصیفات، یک کانال به تنهایی می تواند نقطه ورود (کف کانال) و نقطه خروج (سقف کانال) و حد ضرر (مثلا 10 درصد زیر قیمتی که کف کانال مشخص می کند) را مشخص کند.