آرشیو چهار‌شنبه ۲۶‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۶
آینده نگر بازار
۱۵

شاخص سهام با دریافت سیگنال مثبت از بازار ارز صعودی شد

روزآشتی حقیقی ها با بورس

یکی از روش های پیش بینی قیمت ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر این اساس در این صفحه روندهای قیمتی بازارهای مهم ایران و جهان به نمایش گذاشته شده اند. همچنین در متن مربوط به هر قسمت روند آتی قیمت ها براساس شواهد موجود پیش بینی شده اند.

بازار سهام : صعود دلاری شاخص سهام

بورس تهران معاملات روز سه شنبه خود را با رشد دسته جمعی سهام به پایان رساند و نماگر اصلی این بازار با افزایش بیش از 57 هزار واحدی (معادل 6/ 3 درصد)، به محدوده یک میلیون و 664 هزار واحد رسید و سهامداران حقیقی با ثبت خالص خرید 1800 میلیارد تومانی، مجددا با بورس آشتی کردند. سیاست بازارساز ارزی در نزدیک کردن قیمت فروش صرافی های بانکی به بازار آزاد و در عین حال برداشتن سقف قیمت ها در سامانه نیما را می توان یکی از دلایل بازگشت روند صعودی به معاملات سهام دانست. یکی از اتفاقات مهم روز گذشته بورس تهران، بازگشت نمادهای خودرویی متوقف به گردونه معاملات سهام بود که متاثر از جو مثبت حاکم بر بازار، ضمن معامله در محدوده مثبت با صف خرید همراه شدند. با وجود سبزپوشی دسته جمعی سهام اما با توجه به نااطمینانی های موجود، ریسک موج سواری بالاست.

بازار سکه : فعال شدن انتظارات افزایشی در بازار سکه

هر سکه طرح جدید ساعت 16 روز سه شنبه ضمن افزایش بهای 230 هزار تومانی (معادل 8/ 1 درصد) با قیمت 12 میلیون و 850 هزار تومان به فروش رسید. تقاضایی که از ترس افزایش بیشتر قیمت ها و البته افزایش امیدواری ها به رشد نرخ سکه با توجه به صعود قیمت طلای جهانی ایجاد شده است. به این ترتیب بازدهی سکه از ابتدای سال 99 تاکنون از 113 درصد فراتر رفت. در این میان هر گرم طلای 18 عیار نیز با رشد قیمت 4/ 3 درصدی همراه شد. پیشروی دلار در کانال 26 هزار تومانی و افزایش امیدواری برای طلای 2هزار دلاری، مهم ترین عاملی است که انتظارات افزایشی در بازار سکه را مجددا فعال کرده است. هر چند حباب 470 هزار تومانی سکه نشان می دهد که این کالای سرمایه ای از ارزش ذاتی خود فاصله گرفته است. 

بازار طلای جهانی : نگاه فعالان بازار طلا به تصمیمات «فد»

تداوم عقب نشینی شاخص دلار آمریکا از سقف یک ماهه برای سومین روز متوالی، دیروز در ابتدا موجب تقویت بهای طلای جهانی تا هر اونس 1973 دلار شد. اما پس از آن رو به کاهش گذاشت و تا ساعت 20 به وقت تهران به 1952 دلار رسید. فعالان بازار طلا بیش از هر چیز در انتظار نتیجه نشست دو روزه فدرال رزرو آمریکا هستند که امروز خاتمه می یابد. «فد» اخیرا تصمیم به تغییر سیاست پولی 30 ساله خود گرفت که مهم ترین ویژگی آن پایین نگه داشتن نرخ های بهره و هدف گذاری برای تورم بیشتر است. اما جزئیات بیشتر از چگونگی اجرای این سیاست برای فعالان بازار جهانی اهمیت زیادی دارد که انتظار می رود چهارشنبه انتشار یابد. باید دید تصمیمات نهایی این نشست چه سیگنالی به فعالان بازار طلا ارسال می کند. 

بازار اوراق مسکن : اوراق مسکن در سقف 5/ 1 ماهه

روز سه شنبه شاهد رشد دسته جمعی تمام سررسیدهای اوراق تسهیلات مسکن و رسیدن قیمت «تسه»ها به قله یک و نیم ماهه بودیم. بهای هر ورقه تسهیلات مسکن دی 97 در این روز با رشد بیش از 3/ 4 درصدی مجددا به کانال 79 هزار تومان وارد شد. در مجموع روز سه شنبه میانگین قیمت اوراق تسهیلات مسکن با ثبت افزایش 6/ 4 درصدی در سطح 79 هزار و 670 هزار تومان قرار گرفت. با وجود اینکه وام 100 میلیونی مسکن با احتساب میانگین قیمت 23 میلیون تومان هر مترمربع مسکن تهران و هزینه خرید اوراق، تنها جوابگوی خرید 4 مترمربع از یک واحد مسکونی در شهر تهران است اما الزام خرید اوراق جهت دریافت وام ساخت را می توان دلیلی بر افزایش تقاضا برای اوراق «تسه» و در نتیجه رشد قیمت آنها عنوان کرد.

بازار نفت : نگاه نفت به نشست اوپک پلاس

هر بشکه نفت خام آمریکا در ساعت 16 روز سه شنبه با رشد بیش از 5/ 1درصدی، 37 دلار و 85 سنت معامله شد. با وجود رشد دیروز طلای سیاه، نفت همچنان درگیر کاهش تقاضای جهانی است. اوپک اخیرا پیش بینی قبلی خود از تقاضای سال آینده را 1/ 1 میلیون بشکه کاهش داده و شرکت BP نیز اعلام کرده مصرف نفت هرگز به سطوح قبل از بحران کرونا برنخواهد گشت و روند رشد تقاضا به پایان رسیده است. در این میان نشست آخر هفته اوپک پلاس در روز پنج شنبه (27 شهریورماه) برای فعالان بازار مهم است. جایی که البته بعید به نظر می رسد کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک (JMMC) پیشنهاد تغییر اهداف تولید را مطرح و از تشدید کاهش تولید نفت حمایت کند. با وجود این تصمیمات این گروه شاید بتواند امیدها را به این بازار بازگرداند.