آرشیو چهار‌شنبه ۲۶‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۶
نفت ، پتروشیمی و کالاهای پایه
۱۶

بازار کامودیتی ها

افت و خیز بازار نفت در سایه نگرانی ها

قیمت نفت در بازارهای جهانی روز گذشته پس از آنکه در ابتدا روندی کاهشی داشت، ساعاتی بعد با تغییر مسیر به کانال افزایشی بازگشت. آژانس بین المللی انرژی (IEA) روز سه شنبه چشم انداز سال 2020 خود را با توجه به بدبینی ها نسبت به بهبود اقتصادی و افزایش تقاضا کاهش داد. در این گزارش آژانس چشم انداز سالانه خود از بازار نفت را با 200 هزار بشکه کاهش، به 91 میلیون و 700 هزار بشکه در روز رسانده است. شرکت های بزرگ نفتی مانند بی پی نیز نسبت به آینده تقاضا بدبین هستند. بی پی پیش بینی کرده است که تقاضا به سطوح سال 2019 نخواهد رسید. در آستانه نشست کمیته مشترک وزیران اوپک پلاس نیز بعید به نظر می رسد که از تعمیق کاهش تولید حمایت کنند که این مسائل نگرانی ها را درباره عرضه افزایش داده است. از سوی دیگر اما نگرانی ها درباره توفان سالی که منجر به اختلالات عرضه نفتی یا فعالیت های پالایشگاهی می شود، باعث حمایت از قیمت های نفت در بازار شده است و میزان مصرف نفت خام توسط پالایشگاه ها و صنایع چین در ماه آگوست دچار افزایش چشمگیری نسبت به سطوح سال قبل شده و دومین رکورد مثبت در این زمینه را به ثبت رسانده است.

افزایش بهای بنزین و گازوئیل

در بازار نایمکس روز گذشته تا لحظه تنظیم این گزارش (ساعت 14:15 به وقت تهران) گاز طبیعی بدون ثبت هیچ گونه تغییری نسبت به سطح بسته شده روز قبل خود به بهای 2 دلار و 31 سنت در هر میلیون Btu معامله شد. قیمت سایر فرآورده های نفتی و حامل های انرژی در این بازار اما همگی در روند مثبتی قرار داشتند که این امر نیز بیش از هر چیزی تابع وضعیت بازار نفت و تاثیرات احتمالی توفان سالی روی عرضه بود. هر گالن بنزین در این بازار با افزایشی یک سنتی به قیمت یک دلار و 12 سنت معامله می شد. به رغم رشد روز گذشته قیمت ها وضعیت آینده بازار در بخش تقاضا چندان مثبت نیست.

صعود سنگ آهن به رکورد جدید 6 ساله

سنگ آهن وارداتی شمال چین در بازار روز دوشنبه با 45/ 1 دلار در هر تن بالا رفت و با 1/ 1 درصد افزایش روزانه به 75/ 130 دلار بر تن رسید. این سطح قیمتی رکورد جدیدی از شش و نیم سال اخیر به حساب می آید. پیش از این نیز سنگ آهن با سطوح پایین تری به رکورد بالاترین قیمت از ژانویه 2014 رسیده بود. بازار سنگ آهن به رونق در توسعه ساختمان سازی و تولید در چین دلگرم است. با این رکورد، سنگ آهن از ابتدای سال 41 درصد رشد قیمتی را رقم زده است.