آرشیو چهار‌شنبه ۲۶‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۶
نفت ، پتروشیمی و کالاهای پایه
۱۶
تحلیل

بررسی تکنیکال قیمت سنگ آهن

سمانه عاملی (تحلیلگر بازار روند)

 کلی قیمت هر تن سنگ آهن در بازار جهانی، صعودی برآورد می شود. در چهار هفته گذشته قیمت این کالا با 6 درصد افزایش از محدوده قیمتی 120 دلار و 85 سنت به محدوده 129 دلار و 15 سنت رسید. با توجه به گذر قیمت از محدوده 121 دلار به سمت بالا می توان انتظار داشت در چند هفته آتی قیمت سنگ آهن اهداف قیمتی بالاتری مثل محدوده 150 دلار را دنبال می کند. محدوده 130 دلار، ممکن است مانع رسیدن به این هدف قیمتی شود.

عبور از منطقه 121 دلار به سمت بالا نشانه صعودی بود و امیدها را نسبت به افزایش قیمت ها بالا برد. نکته مهم در نمودار سنگ آهن کاهشی شدن شتاب صعود و حضور در منطقه اشباع فروش است. منطقه اشباع فروش ناحیه ای است که قیمت بعد از چند روز متوالی افزایش به آن می رسد. در صورتی که حضور در این ناحیه باعث کاهش تقاضا شود، محدوده های 115 دلار، 111.5 دلار و 109 دلار و همچنین خط روند صعودی می توانند مانع کاهش بیشتر قیمت ها شوند.

در صورت کاهش قیمت سنگ آهن، اولین منطقه ای که می تواند مانع از کاهش بیشتر قیمت ها شود، محدوده 121 دلار است. در صورت ادامه کاهش قیمت ها، مهم ترین منطقه ای که می تواند مانع از کاهش بیشتر قیمت ها شود، محدوده 109 دلار است. شکسته شدن این محدوده به سمت پایین خصوصا با حجم زیاد نشانه نزولی است و ترس ها را برای تشکیل روند نزولی افزایش می دهد.

در صورت کاهش قیمت ها، محدوده خط روند صعودی می تواند نقش حمایتی بسیار قوی داشته باشد. شکسته شدن این محدوده به سمت پایین، نشانه نزولی خواهد بود ولی ترس ها را نسبت به آغاز اصلاح قیمت ها افزایش خواهد داد. محدوده خط روند صعودی برای تحلیلگران محافظه کار از اهمیت خاصی برخوردار است.

در صورت ادامه افزایش قیمت ها، اولین و مهم ترین منطقه ای که می تواند مانع از افزایش بیشتر قیمت ها شود، محدوده 130 دلار است. شکسته شدن این منطقه به سمت بالا امیدها را نسبت به ادامه روند صعودی افزایش داده و خریداران ریسک گریز را وارد بازار می کند.