آرشیو چهار‌شنبه ۲۶‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۷۴۴۵
صفحه آخر
۲۰

26 شهریور

به نام تاریخ

روز صد و هشتاد و یکم از سال را هم مانند روزهای گذشته با مرور نام و آثار هنرمندان و چهره های ادبی و فرهنگی می گذرانیم که در چنین روزی به دنیا آمده یا درگذشته اند و با آثارشان ماندگار شده اند.

تولدها

لورن باکال: بازیگر امریکایی که بهترین ستاره زن قرن بیستم سینمای کلاسیک هالیوود لقب گرفت سال 1924 در چنین روزی به دنیا آمد. لورن باکال در آکادمی هنرهای دراماتیک بازیگری خواند و بازی در تئاتر را آغاز کرد. سال 1944 اولین نقشش را در فیلم «داشتن و نداشتن» بازی کرد و پس از آن در فیلم های «خواب ابدی»، «گذرگاه تاریک»، «کی لارگو»، «مرز شمال غربی»، «قتل در قطار سریع السیر شرق»، «میزری»، «آینه دو چهره دارد»، «قصر متحرک هاول» و «مندرلی» نقش آفرینی کرد. سال 2009 آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک جایزه افتخاری این آکادمی را به لورن باکال تقدیم کرد. او سال 2014 درگذشت.

میکی رورک: بازیگر و فیلمنامه نویس امریکایی امروز 68 ساله می شود. میکی رورک بوکسور مشهور و صاحبنامی بود که از سال 1986 با بازی در فیلم «نه و نیم هفته» وارد سینما شد. چهره خوب او باعث شد سریع به شهرت برسد و در فیلم هایی مانند «نیایش برای مرگ»، «شن سفید»، «گلوله»، «بوفالو 66»، «روزی روزگاری در مکزیک»، «دومینو»، «شهر گناه»، «کشتی گیر» و «مرد آهنی» بازی کرد. رورک سال 2005 در فیلم «شهر گناه» درخشید و سه سال بعد برای بازی در فیلم «کشتی گیر» نامزد جایزه اسکار شد و جوایز بفتا و گلدن گلوب را به دست آورد. او که زمانی یکی از خوش چهره ترین بازیگران هالیوود بود به دلیل حضور در مسابقات بوکس و مشت هایی که خورد صورتش از فرم اولیه خارج و مجبور شد جراحی های پلاستیک زیادی روی صورتش انجام دهد.

مجید صالحی: بازیگری که بیشتر او را با نقش های طنز می شناسید امروز 45 ساله می شود. مجید صالحی با حضور در موسسه بازیگری حمید سمندریان این هنر را یاد گرفت و با بازی در نمایش «دکتر جوشکار» و «آنتیگونه» به صورت جدی وارد این حرفه شد. پس از این دو نمایش به تلویزیون رفت و خیلی زود با شخصیت «مجید دلبندم» و حضور در برنامه های طنز مانند «سیب خنده» به شهرت رسید. او بازی در سینما را با فیلم «یکی بود یکی نبود» آغاز کرد و پس از آن او را در فیلم های «مجردها»، «خوابگاه دختران»، «سوغات فرنگ»، «بعد از ظهر سگی سگی»، «استراحت مطلق»، «شاه کش» و «زیرنظر» دیدیم که بازی اش در «استراحت مطلق» باعث شد برنده تندیس بهترین بازیگر مرد در جشن حافظ شود. ضمن اینکه برای همین نقش نامزد جشن خانه سینما و جشن منتقدان سینمای ایران هم شد. او سریال هایی چون «آشتی کنان»، «سه در چهار» و «موج و صخره» را هم کارگردانی کرده است. صالحی در ترانه سرایی هم دستی دارد و سال 97 ترانه «مرهم جان» او توسط محسن ابراهیم زاده اجرا شد.

    سالروز تولد علی ضیا مجری، فریبا چوپان نژاد کارگردان، ادگار اولمر کارگردان اتریشی، سیمین رهنمایی شاعر، امید صباغ نو شاعر، ابراهیم عادل شاعر، فرشید فرهمندنیا شاعر، سمیه قبادی شاعر، امیل اوژیه نویسنده فرانسوی هم امروز است.

درگذشت ها

احمد بیگدلی: نویسنده و یکی از برندگان جایزه کتاب سال در سال 1393 در چنین روزی درگذشت. احمد بیگدلی متولد 1324 بود و پس از آغاز به کار در آموزش و پرورش داستان نویسی را به طور جدی آغاز کرد. اولین داستانش سال 1347 در مجله ادبی فردوسی منتشر شد و بعدها در دزفول با نوشتن نمایشنامه با هنرمندانی چون غلامحسین ضیاپور و حمید مهرآرا همکاری کرد. پس از موفقیت اولین نمایشنامه اش که به صورت تله تئاتر از شبکه سراسری آن زمان پخش شد این کار را با نوشتن نمایشنامه های «مهری» و «تا عمق ماسه ها» ادامه داد و سال 1356 با نمایشنامه «دالو» به شهرت رسید. اما بیگدلی همچنان داستان نوشتن را بیشتر دوست داشت و به همین دلیل پس از موفقیت در تئاتر این کار را در کنار نوشتن نقدهای مرتبط با سینما و تئاتر ادامه داد. مجموعه داستان های «شبی بیرون از خانه»، «من ویران شده ام»، «اندکی سایه»، «آوای نهنگ»، «مگر چراغی بسوزد»، «بی تردید سه شنبه بود»، «نخستین شب راوی» و «زمانی برای پنهان شدن» از آثار منتشر شده بیگدلی است که برای «اندکی سایه» در سال 1385 برنده جایزه کتاب سال شد.

    واروژان هاخباندیان آهنگساز هم در چنین روزی درگذشت.