آرشیو چهار‌شنبه ۲۶‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۶۴
صفحه آخر (جهان)
۱۲

خبرگزاری فرانسه فاش کرد: 2500 آمریکایی بی گناه در زندان

نتایج یک تحقیق مشترک دانشگاهی که خبرگزاری فرانسه آن را منتشر کرده از ابعاد فاجعه بار بی عدالتی در سیستم قضایی آمریکا پرده برداشت. بر اساس این گزارش طی 30 سال گذشته 2500 انسان بی گناه در آمریکا زندانی شده اند.

آمارها نشان می دهدکه آمریکا بیش از 2میلیون و 200هزار زندانی دارد و 4میلیون و 800 هزار نفر نیز به قید وثیقه آزاد هستند. این در حالی است که شمار زندانیان در چین با حدود یک میلیارد و500 میلیون نفر جمعیت، یک میلیون و 700 هزار نفر  و در روسیه 670 هزار نفر است. اما بر اساس گزارش ها بیشترین تعداد زندانیان آمریکایی را سیاهپوستان تشکیل می دهد. در مناطق سیاهپوست نشین شهرهای آمریکا، از هر پنج جوان سیاه پوست چهار نفر در طول زندگی خود ممکن است به اتهام های مختلف دستگیر و گرفتار زندان شوند. کارشناسان علت این مسئله را نژادپرستی پلیس و دستگاه قضایی آمریکا می دانند. بر اساس گزارش ها تعداد زندانیان سیاه پوست در آمریکا بیش از سیاه پوستانی است که در سال 1850 و پیش از جنگ داخلی این کشور به بردگی کشیده می شدند.

زندانی کردن سیاهان به دلیل نژادپرستی دستگاه قضایی آمریکا تنها بعد بی عدالتی در سیستم قضایی این کشور نیست. گزارش ها نشان می دهد که طی 30 سال گذشته صدها نفر در آمریکا بی گناه روانه زندان شده اند. خبرگزاری فرانسه در گزارشی در همین زمینه نوشته: نتایج تحقیقات مشترک دانشگاه ایروین کالیفرنیا، کالج حقوق میشیگان و دانشگاه میشیگان با پرده برداشتن از ابعاد فاجعه بار اقدامات سیستم قضایی آمریکا، نشان داد طی 30 سال گذشته 2 هزار و 500 نفر بیگناه و به اشتباه راهی زندان شده اند. این افراد که به اتهام ارتکاب به جنایات مختلف مجبور به گذراندن دوره حبس بوده اند، در نهایت تبرئه شده اند. نتایج این تحقیق نشان می دهد این افراد در اثر اشتباه پلیس و دادستان های آمریکایی مجازات شده اند.

 خبرگزاری فرانسه می افزاید: «در این تحقیق مشترک دانشگاهی به خوبی نشان داده می شود که چگونه پلیس و مقامات قضایی آمریکا بدون در دست داشتن اسناد کافی این افراد را برای جرائم اثبات نشده محکوم کرده اند. چنین مواردی در پرونده های مربوط به قتل به رقم فاجعه بار 61 درصد می رسد. همچنین بنا به نتایج این تحقیق، عدم در اختیار گذاشتن مدارک کافی برای تبرئه یک محکوم به اعدام در آمریکا 72 درصد کل پرونده های قضایی را تشکیل می دهد».

شکنجه برای گرفتن اعتراف

همچنین نتایج این تحقیق نشان می دهد در بسیاری از پرونده های مورد بررسی مواردی از جمله آزار و اذیت متهمان به منظور گرفتن اعتراف اجباری و نادرست، تحت فشار قرار دادن شاهدان پرونده و دور زدن قانون به خوبی مشهود است. بنا به نتایج این تحقیق نژادپرستی نهادینه شده در نظام آمریکا در این مسئله نیز خود را نشان داده و در این بررسی مشخص شد اگر متهم پرونده سیاهپوست بوده اوضاع بدتر از این بوده است. بنا به نتایج این تحقیق سیاهپوستان 12 برابر بیشتر از سفیدپوستان در معرض محکومیت اشتباه! و ناعادلانه از سوی سیستم قضایی آمریکا قرار گرفته اند. تبعات سنگین بی عدالتی در سیستم قضایی آمریکا متوجه شهروندان این کشور بوده و متوسط زمانی که یک آمریکایی متهم به قتل، که بعدها تبرئه شده، در زندان سپری کرده دست کم 13 سال و 9 ماه بوده است.

37 سال زندان به جرم بیگناهی

روزنامه انگلیسی «گاردین» نیز در گزارش دیگری نوشت: مردی در «فلوریدا» بعد از گذراندن 37 سال از عمر خود در زندان به اتهام تجاوز، بعد از مشخص شدن مدارک دی ان ای، از اتهام تجاوز و قتل در سال 1983 رسما تبرئه شد. پایگاه اینترنتی این روزنامه در ادامه گزارش خود می افزاید: «اسناد و مدارک دی ان ای نشان می دهد که «رابرت دوبویس» مرتکب تجاوز و قتل در سال 1983 نشده است. وی ماه گذشته از زندان آزاد شد. او 37 سال قبل در دادگاهی که متکی به شهادت خبرچین غیرقابل اعتماد زندان و تحلیل های نادرست بود، محکوم شده بود. دوبویس، 55 ساله، در سال 1983 به قتل باربارا گرامس 19 ساله که هنگام رفتن به خانه از محل کار خود در یکی از مراکز خرید تامپا مورد تجاوز جنسی و ضرب و شتم قرار گرفت، محکوم شد.